NA DOBRY POCZĄTEK: 18 – 24 kwietnia 2016
OTWARCIE PAWILONU. Ten tydzień w Krakowie zapowiada się intensywnie. Jedną z głównych atrakcji będzie otwarcie nowego miejsca dla sztuki współczesnej – Pawilonu Józefa Czapskiego, działającego jako filia Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego – oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie. Pawilon będzie się składał z przestrzeni wystaw czasowych i odtworzonego pokoiku Czapskiego z jego mieszkania w podparyskim Maisons-Laffitte (siedziby redakcji „Kultury”). 22 kwietnia odbędzie się uroczyste otwarcie Pawilonu, dostępnego dla szerszej publiczności do 23 kwietnia.
PRZECIWKO STEREOTYPOM. 22 kwietnia rusza także piąta edycja Cracow Gallery Weekend Krakers. Podobnie jak w latach poprzednich wezmą w niej udział krakowskie galerie prywatne, ale, co specyficzne dla tej lokalnej odmiany gallery weekendu, także instytucje i podmioty niezależne (fundacje, project roomy, stowarzyszenia czy nieformalne grupy). Jak deklarują organizatorzy, taka forma weekendu galerii ma na celu przełamanie stereotypu o Krakowie jako mieście premiującym konserwatywną estetykę. Trzymamy kciuki, żeby się udało, a tymczasem polecamy wyprawę na wystawę Reasonable Doubt (będący prezentacją filmu Mieke Bal) w Muzeum Fotografii i wizytę w S/M Dębniki, gdzie szykuje się wystawa Motion vs rest.
ŚMIERTELNE CIAŁO. Wreszcie, jeśli będziecie w ten weekend w Krakowie, nie zapomnijcie wybrać się do MOCAKu, gdzie 21 kwietnia otworzy się wystawa Medycyna w sztuce. Kolejna z monumentalnej serii wystawienniczej zaplanowanej przez tę instytucję, Medycyna w sztuce będzie opowieścią o dziedzinie towarzyszącej człowiekowi na każdym etapie jego życia, widzianej oczami artystów. Jak zwykle nie zabraknie wielkich nazwisk polskiej i międzynarodowej sztuki, oko będą cieszyć też rysunki Andrzeja Mleczki. Warto mieć na uwadze także inne wystawy otwierające się w tym samym dniu – Making Connections Roberta Devriendta, wystawy planowane z okazji Miesiąca Fotografii (Aneta Grzeszykowska i Max Pinckers) oraz intrygującą wystawę lekarza Tomasza Wiatra.SŁYSZALNY WYMIAR RZECZY. Już dzisiaj (18 kwietnia) w Muzeum Sztuki Nowoczesnej otwarcie ciekawej wystawy sytuującej się na pograniczu muzyki i sztuk performatywnych. Będzie na niej prezentowana instalacja Rainforest V, stworzona przez kolektyw Composers Inside Electronics. Jest ona kontynuacją dzieła pianisty i kompozytora Davida Tudora. Praca nad serią kompozycji Rainforest zaczęła się od jego współpracy z Mercem Cunninghamem, a następnie przerodziła w samodzielny projekt, zakładający ożywienie i nadanie podmiotowości przedmiotom. Przygotowana przez CIE instalacja jest z kolei pracą sytuującą się na styku obiektu, environmentu i performansu.
FORUM OTWARCIA. Nowy Teatr świętuje otwarcie nowej siedziby przez szereg interesujących wydarzeń. W tym tygodniu szykuje się choćby Forum Otwarcia, w ramach którego planowane są wystawy, koncerty, przedstawienia teatralne i wielka debata, mająca zapewne ambicję omówienia wszelkich istotnych problemów współczesności. Planowane tematy przewodnie konferencji to: autocenzura, nowa polityczność, terytorium uzgodnione, elitarność artystów, establiszment i konktrultura czy wreszcie prawicowi artyści. Towarzyszyć im będzie pokaz wideo kuratorowany przez Ewę Toniak czy spektakl „Fabryka pięknych gestów” w reżyserii Wojtka Ziemilskiego. Warto więc, byście termin 22/24 kwietnia zarezerwowali na wizytę w Nowym Teatrze.
UCZONY NIEORTODOKSYJNY. 22 kwietnia w piątek otwarcie trzeciej i ostatniej zarazem odsłony Villi Straylight. Tym razem jej bohaterem będzie Kuba Bąkowski, który wcieli się w rolę pokątnego uczonego, zarządzającego „zdekonstruowanym muzeum po końcu historii naturalnej”, zapełnionym rzeźbami kinetycznymi, obrazami fotograficznymi i modelami astronomicznymi.
GALERYJNA MEDYKALIZACJA. Wątki medyczne w sztuce będzie można tropić w tym tygodniu w Krakowie, ale także w Toruniu, gdzie w galerii Miłość szykuje się wystawa Katarzyny Malejki Wada ukryta. Artystka planuje przygotować w galerii rodzaj izolatorium, gdzie widz może poddać się specyficznej terapii adaptacyjnej. Wizytę szczególnie polecamy osobom odczuwającym lęk przed codzienną rzeczywistością społeczną, kulturową czy też polityczną… Biorąc pod uwagę wydarzenia polityczne ostatnich miesięcy w Polsce, chętnych pewnie nie zabraknie.
OUTSIDER. Jutro w galerii Salon Akademii otwarcie wystawy Marka Wyrzykowskiego, zmarłego w 2014 roku malarza i wykładowcy na Akademii Sztuk Pięknych, prowadzącego Pracownię Malarstwa prof. Jana Tarasina. Budowane w oparciu o formę arabeski i rozbudowanych w głąb plam, malarstwo Wyrzykowskiego oddaje w ten sposób absurdalną derywację ludzkiego losu.
INTYMNOŚĆ I KATASTROFA. Jeśli poszukujecie wydarzeń na pograniczu performatyki i teatru, w tym tygodniu powinniście mieć na uwadze dwa wydarzenia: performans Izy Szostak Wizytatorka#2 w Centrum w Ruchu oraz nowy projekt w XS. Akcja Szostak poświęcona jest badaniu różnych form intymności i ich doświadczania. Z kolei w XS szykuje się wystawa Magdy Buczek, która mierzy się z narracją o środowiskowym końcu świata i gatunku ludzkiego.
FILMOWY TYDZIEŃ. Osoby mieszkające w regionie Śląska lub Małopolski mogą pomyśleć o wizycie w galerii PLATO w Ostrawie, gdzie w tym tygodniu zaczyna się wystawa Jiříego Havlíčka – pedagoga, kuratora i artysty. Jest ona pomyślana jako codzienna projekcja kolejnych sekwencji filmu. Skupia się ona na formalnych poszukiwaniach i filmowej metarefleksji. Akcja filmu toczy się zaś w rodzinnych stronach artysty, niewielkim miasteczku Czeska Lipa. Rozpoczęcie wystaw już dziś, 18 kwietnia.
STAŻEWSKI RAZY DWA. Henryk Stażewski ostatnio wraca na salony. Ciągle trwa wystawa tego artysty w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, gdzie pokazywane są jego prace z kolekcji Galerii Starmach, a w ten piątek (22 kwietnia) w Spectra Art Space Masters otwiera się jego wystawa, w której punktem specjalnym będzie prezentacja obrazu Władysława Strzemińskiego Powidok słońca. Kobieta w oknie z kolekcji Anny i Jerzego Staraków. Nie zabraknie także elementu gwiazdorskiego – część oficjalną poprowadzi Bogusław Linda, który gra Strzemińskiego w filmie Wajdy Powidoki. Start o godzinie 19, ul. Bobrowiecka 6.
WIDOKI POSTPAMIĘCI. Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu tym razem proponuje podróż w ciemne zakamarki ludzkiej psychiki i obrazów z przeszłości. Wojna powieczna i literatura Barbary Stykowskiej to wystawa złożona z trzech cykli prac – Natury, Architektury i Biografii; dwa z nich odnoszą się do traumatycznego wydarzeniaz historii Kalisza – jego planowego zburzenia, do którego doszło w 1914 roku. Wernisaż 21 kwietnia.