NA DOBRY POCZĄTEK: 16-23 listopada 2014
LAUREACI. W ten weekend poznaliśmy nazwiska zwycięzców Gdańskiego Biennale Sztuki i konkursu “Młode Wilki” Akademii Sztuki w Szczecinie. Gdańskie Biennale Sztuki jest dedykowane artystom pochodzącym lub zamieszkałym na Pomorzu, którzy prezentują na wystawie jedną pracę wykonaną w ciągu ostatnich dwóch lat. Laureatką tej edycji biennale została Zuza Golińska za pracę Chórzyści – instalacji składającej się z kilkudziesięciu rysunków przedstawiających młodych chórzystów. Nagrodę publiczności zdobyła Ewa Skaper za pracę Поздравляем! [Pazdrawlajem!], a nagroda publiczności powędrowała w ręce Bogny Klaman-Tarnowskiej za pracę 25 metry. Z kolei w sobotę wieczorem (22.11) ogłoszono listę laureatów “Młodych Wilków” – są nimi Piotr Urbaniec (Grand Prix za pracę Obiekty), Ewa Sadowska za Mom dad my band (kategoria dźwięk) i Mikołaj Tkacz za pracę Poważny człowiek (kategoria obraz). Wyróżnienia dostali Bogna Morawska i Hubert Wińczyk, a nagroda dziekana prof. Kamila Kuskowskiego przypadła Piotrowi Urbańcowi, Arturowi Rozenowi oraz Wojciechowi Didkowskiemu.
MANIFESTACJA ROMANTYCZNA WG JERZEGO BERESIA. Do szczególnego wydarzenia doszło w minioną sobotę w Krakowie, gdzie wieczorem, na rynku, ochotnicy i studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Intermediów ASP odtworzyli performans Jerzego Beresia Manifestacja Romantyczna. W akcji uczestniczyli także przyjaciele i rodzina artysty. Performance, zgodnie z założeniami autora, składał się z pięciu elementów: Ogniska Nadziei, Wolności, Godności, Miłości i Prawdy.
PODWÓJNY WERNISAŻ W ZACHĘCIE. Wyjątkowy wieczór szykuje się w piątek w Zachęcie (28.11). Obędzie się wtedy otwarcie dwóch wystaw: Postępu i higieny i Unsubscribe Gregora Schneidera. Obydwa te wydarzenia zapowiadają się emocjonująco: Postęp i higienia to wystawa pomyślana jako monumentalny esej (na który składa się kilkadziesiąt prac artystów polskich i zagranicznych); jej kuratorka, Anda Rottenberg, mierzy się tym razem z pojęciem postępu, kluczowego w modernistycznej refleksji kulturowej. Jej dopełnieniem jest wystawa Schneidera, w której artysta powraca do tematu domu rodzinnego, kwestii pamięci jednostkowej i zbiorowej. Do Zachęty Schneider zamierza przywieźć gruzy domu, w którym Joseph Goebbels spędził kilka pierwszych lat swojego dzieciństwa. Dom znajdował się w Rheydt w Niemczech, gdzie także urodził się Schneider. Artyście udało się wykupić dom, przeprowadził jego szczegółową dokumentację i w końcu poddał go rozbiórce.
Z TĘSKNOTY DO PRZYNALEŻNOŚCI. Kto nie załapał się na ostatnie wydarzenia artystyczne w Gdańsku, a marzy mu się wypad nad morze, będzie miał okazję ku temu już w najbliższy czwartek (27 listopada). W CSW Łaźnia otwiera się wtedy wystawa Z tęsknoty do przynależności, w której weźmie udział para gdańskich artystów (Honorata Martin i Michał Szlaga) i troje artystów z Hongkongu (Leung Chi Wo, Tsang Kin-Wah i Tse Yim On). Wystawa poświęcona jest problemowi poczucia przynależności, widzianego zarówno w ujęciu lokalnym, jak i globalnym.
DOKTORAT HONORIS CAUSA DLA TUYMANSA. Naprawdę ciekawie będzie w ten czwartek w Poznaniu. Na zaproszenie Uniwersytetu Artystycznego przyjedzie tam Luc Tuymans, któremu władze uczelni przyznały zaszczytny tytuł doktora honoris causa. Uroczystość odbędzie się o godz. 12 w auli przy Al. Marcinkowskiego 29. Tego samego dnia w Starym Browarze otworzy się wystawa tego znakomitego artysty, który w salach Art Stations zagości razem z Andrzejem Wróblewskim i René Daniëlsem. Kuratorem wystawy jest Ulrich Loock. Na wystawie DE. FI. CIEN. CY ma się znaleźć ponad 100 prac na papierze autorstwa trzech artystów. Dodatkowo Luc Tuymans wykona w galerii wielkoformatowy rysunek ścienny. Tego zdecydowanie nie można przegapić!
KOŁTUN POLSKI. W sobotę 29 listopada w bytomskiej Kronice otwiera się wystawa Plica polonica. Jak sama nazwa wskazuje, będzie ona analizować pewne powszechnie znane zjawisko szczególnie zakorzenione w polskiej kulturze i przed wiekami rozpoznawane głównie jako problem higieniczny. Prace pokazane na wystawie będą jednak skupiały się na współczesnych przejawach “kołtunerii”, zarówno w sferze polityczno-społecznej, co i kulturowej. W wystawie uczestniczą Piotr Bujak, Bogna Burska, Hubert Czerepok, Maya Gordon, Katarzyna Górna, Jakub Majmurek, Michał Korchowiec, Jerzy Lewczyńskiego, Zbigniew Libera, Jacek Niegoda, Dorota Nieznalska, Patrycja Orzechowska, Krystyna Piotrowska, Stephanie Syjuco, Andrzeja Tobis i Piotr Wysocki.
PALIKOT JAKO ARTYSTA? Tak, nie przecierajcie oczu, to nie jest pomyłka. W piątek 28 listopada w lubelskiej Galerii Białej rozpocznie się wystawa Diabły, na której, jako dzieła sztuki, zostaną pokazane teksty Agaty Bielik-Robson, Cezarego Michalskiego, Michała Witkowskiego i Janusza Palikota. Pomysłodawcą wystawy jest Piotr Pękala, który postanowił zadać odbiorcom pytanie o krytyczne możliwości sztuki. Czy jest ona w stanie podważyć powszechne dziś fantazmaty powielane przez dominujący dogmatyzm? Prezentowane w Galerii Białej osobowości i artyści (w tym Tomasz Kozak, Karol Radziszewski, Zdzisław Beksiński czy Grzegorz Kalman) mają być właśnie tymi “diabłami”, grającymi na nosie ortodoksyjnemu społeczeństwu.
COMING OUT/LUXUSOWO W NARODOWYM. W nadchodzącym tygodniu jednym z ciekawszych wydarzeń w Warszawie będzie otwarcie Najlepszych Dyplomów ASP w Warszawie. Tym razem wystawa odbędzie się w budynku na Placu Małachowskiego 2, wejście od ul. R. Traugutta (28.11, godz. 18). Warto pamiętać także o promocji publikacji Anny Mituś i Piotra Stasiowskiego Agresywna niewinność. Historia grupy LUXUS (jej fragment możecie przeczytać na naszych łamach), która odbędzie się 27 listopada w Muzeum Narodowym (godz. 18). W spotkaniu wezmą udział także artyści. Po dyskusji dodatkowo można się wybrać do Piktogramu, gdzie o godz. 20. otwiera się wystawa I ty możesz zostać krokodylem czyli wybrane kobiety Luxusu, której głównym punktem będą obrazy Bożeny Grzyb-Jarodzkiej. Następnego dnia otwiera się projekt Magdaleny Łazarczyk i Łukasza Sosińskiego „Realny Obszar Działań”, którzy na działkę przy ulicy Kinowej postanowili zapraszać innych artystów. Na pierwszy ruszt idzie Gizela Mickiewicz i jej wystawa Pełny odcinek (28.11, godz. 17).