Na dobry początek: 11-17 stycznia 2016
ROZDARCIE. W tym tygodniu na pewno warto wybrać się do Łodzi, gdzie w piątek (15.01) w Atlasie Sztuki otwiera się wystawa La déchirure (Rozdarcie). Przygotowana przez Andrzeja Turowskiego wystawa będzie prezentować prace Moniki Sosnowskiej, Marka Szczęsnego i Karoliny Wiktor. Ich twórczość, kompletnie od siebie odmienna, połączona jest tutaj motywem rozdarcia, mającym istotne znaczenie w twórczości tej trójki. Monika Sosnowska polemizuje w swoich instalacjach z postulowanym ładem modernistycznej architektury; Marek Szczęsny dekonstruuje obraz i stara się zajrzeć pod jego powierzchnię; Karolina Wiktor to z kolei artystka, która ma za sobą doświadczenie wychodzenia ze stanu afazji.
SZTUKA NA ESKA. W tym tygodniu z pewnością nie zabraknie wrażeń osobom przebywającym we Wrocławiu, gdzie w piątek (15.01) rozpocznie się Weekend Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury. Z tej okazji w BWA Wrocław otworzy się wystawa Brzmienia Eduardo Chillidy, legendarnego hiszpańskiego rzeźbiarza abstrakcjonisty, którego dorobek stawiany jest obok dokonań Alberta Giacomettiego czy Constantina Brâncușiego. Chillida pochodził z Kraju Basków i pejzaż tamtych terenów głęboko odcisnął się w jego twórczości – artysta chętnie łączył architekturę z rzeźbą i integrował ją z krajobrazem. Tego samego dnia w Muzeum Współczesnym Wrocław rozpocznie się wystawa Poli Dwurnik Piosenka o lekarzu i inne rysunki, na której zobaczymy nowe cykle rysunkowe artystki. Wszystkie z nich krążą wokół tematu sztuki – choć na różny sposób – i jak nam się wydaje, mogą być szczególnie ciekawe ze względu na swoje środowiskowo-towarzyskie walory.
OPOWIEŚCI AUTOBIOGRAFICZNE. 15 stycznia w Galerii Labirynt rozpocznie się wystawa Zuzanny Janin Siedem tańców. Będzie ona złożona z najnowszych prac artystki z których część będzie pokazywana w Lublinie premierowo – jedną z nich jest praca Siedem tańców, od której pochodzi tytuł wystawy. Podobnie jak w poprzednich projektach artystki i ta wystawa poruszać będzie problem pamięci i prywatnej historii, która w jej pracach staje się uniwersalną metaforą ludzkiej egzystencji.
DZIAŁANIE NA PRZEDMIOTACH. Jeśli interesuje was sztuka dotykająca kwestii ontologii przedmiotów, powinniście mieć na uwadze wystawę Piotra Skiby Die-cast w Zonie Sztuki Aktualnej. Składa się na nią seria metalowych odlewów przedmiotów codziennego użytku. Odlane w technice die-castingu przedmioty tracą swoją założoną użyteczność i znaczenie, co jednak akcentuje akcentuje ich przedmiotowość i skłania do refleksji nad ich naturą. Otwarcie wystawy w czwartek, 14 stycznia.
MULTI OCCULTI. Osoby poszukujące ekstremalnych wrażeń powinny rozważyć wypad w ten weekend do Sopotu. 15 i 16 stycznia w Państwowej Galerii Sztuki odbędzie się czwarta edycja Dwubiegunowych Międzynarodowych Spotkań Performerów, kuratorowanych przez Artiego Grabowskiego. W tym roku odbywają się one pod hasłem MULTI OCCULTI, a przybyli do galerii goście mogą spodziewać się intensywnych wystąpień spod znaku neoszamanizmu, okultyzmu i Art-Brut. Do udziału w wydarzeniu zaproszono grupę La Pocha Nostra (Guillermo Gómez-Peña, Daniel Chavez, Dani d’Emilia, Michele Ceballos Michot) z USA, grupę Non Grata z Estonii i Shuana Catona z Wielkiej Brytanii.
PERFORMANS SYZYFOWY. W najbliższym tygodniu w Trójmieście będzie jeszcze jedna okazja do spotkania z performansem, tym razem w wydaniu poetyckim i utopijnym. Od 15 stycznia w Gdańskiej Galerii Miejskiej można będzie oglądać trylogię fotograficzno-filmową Antti Laitinena, dokumentującą trzy działania tego cenionego fińskiego performera. Akcje Laitinena, dedykowane sprawom ekologii lub kwestiom relacji człowieka z naturą, są zwykle zabarwione dużą dozą absurdalności i niejednokrotnie z założenia skazane na porażkę. Nie brak w nich jednak romantycznego marzycielstwa, jak na przykład w akcji Voyage, polegającej na odbyciu podróży na specjalnie skonstruowanej wyspie.
WOJENNA PASJA. Czasem bywa tak, że dziecięca zabawa przemienia się w projekt życia, a przykładem takiej sytuacja jest historia Łukasza Radziszewskiego. 14 stycznia w Pawilonie Sztuki ERGO Hestia otwiera się jego wystawa 1989, na której zobaczymy cykl wojennych rysunków, powstających od 1989 roku. Z racji, że Radziszewski urodził się właśnie w tym roku, wytrwałość w trzymaniu się tego jednego tematu jest godna podziwu, a porównanie ewolucji jego rysunków na pewno będzie nietuzinkową atrakcją dla wernisażowych gości.
MAŁPIE TOURNEE. Lada moment ogłoszenie zdobywców tegorocznych Paszportów Polityki, tymczasem w BWA Zielona Góra otwiera się wystawa jednej z nominowanych do nagrody osób – Honoraty Martin. Od piątku (15.01) będzie można oglądać tam jej wystawę Bóg małpa, pokazywaną w zeszłym roku w BWA Wrocław. Jeśli więc nie widzieliście wcześniej tego głośnego pokazu, macie teraz świetną okazję do nadrobienia zaległości. Nie będzie ona jednak jedyna, bowiem Bóg małpa zagości w tym roku także w Gdańskiej Galerii Miejskiej.
GALERYJNE STEPY. Nie możecie wysiedzieć w miejscu, miejsca zamieszkania zmieniacie co kwartał, a na dworcu kolejowym czujecie się pewniej niż we własnym domu? Szukacie przygód i jesteście głodni nowych doświadczeń? Być może wy także, podobnie jak młoda artystka Natalia Bażowska, macie „stepową duszę”. Temu romantycznemu schorzeniu poświęciła ona swoją najnowszą wystawę w Rodriguez Gallery, którą będzie można oglądać od czwartku (14.01).