NA DOBRY POCZĄTEK: 11 – 17 kwietnia 2016
Dryfujące biura
Logika współczesnej ekonomii pracy zasadza się na tym, że pracować w zasadzie nie przestajemy. Nawet osoby pracujące na etatach, w wyznaczonych przez pracodawcę godzinach, coraz częściej pracują w domu lub gdziekolwiek się znajdują. To rozciągnięcie czasu pracy i zmianę jej formuły zawdzięczamy postępowi technicznemu i mediom elektronicznym, dzięki którym komunikacja staje się coraz łatwiejsza. Problemowi równowagi pomiędzy pracą i odpoczynkiem poświęcona jest wystawa Cały czas w pracy, rozpoczynająca się w najbliższy czwartek w tarnowskim BWA. Jej kuratorem jest Romuald Demidenko, który zaprosił do pokazu kilkanaście artystów i artystek odnoszących się w swojej twórczości do problemów współczesnej, turbokapitalistycznej rzeczywistości.
Tańcząca galeria
Przez cały miniony tydzień w Muzeum Sztuki w Łodzi trwał projekt Choreografia w muzeum (jego pozostałości można jeszcze oglądać w salach wystawienniczych), a tymczasem w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zaczyna się cykl Powrót do przyszłości, mający na celu prezentację najciekawszych osobowości młodej polskiej choreografii i konfrontacji tej grupy z artystami i badaczami sztuk wizualnych. Projekt jest rozłożony na cztery spotkania, a pierwsze z nich odbywa się już w czwartek (14 kwietnia). Występuje Marta Ziółek z performansem Black on black i Magdalena Ptasznik z działaniem pt. Surfing.
Siła wizji
Jeśli macie możliwość wybrać się w weekend do Berlina, polecamy wam odwiedzić tamtejszy Instytut Polski, gdzie w czwartek rozpocznie się wystawa Konrada Smoleńskiego Phantom Power. Smoleński weźmie w niej na warsztat różne formaty prezentacji i reprezentacji w odniesieniu do dyskursu muzealniczego, ale także współczesnej kultury wizualnej.
Sen krytyczny
W Tarnowie artyści medytować będą nad pracą, a w lubelskiej galerii Białej otwiera się wystawa Świadomy sen, namawiająca do ucieczki w sferę snu jako jedynej alternatywy wobec obowiązującego dzisiaj przymusu pracy. Według kuratorki wystawy Marty Ryczkowskiej, ma być to jedna sen świadomy, poprzez który możliwa będzie wiwisekcja ukrytych pragnień, lęków i nadziei współczesnego człowieka. Sztuka będzie się tu płynnie przenikać z medycyną, psychologią i myślą społeczno-polityczną. Wernisaż 15
Biznesowe marzenia
W tym tygodniu korporacyjny wieczorek szykuje się także w bytomskiej Kronice, gdzie w sobotę 16 kwietnia rozpocznie się wystawa Dominika Cymera Dreams & Marketing. Zbudowana z trzech części ekspozycja ma przypominać prezentację reklamową. Pierwsza i druga przedstawia wymyślone niegdyś przez autora produkty i firmy, które pozostały tylko jego szaloną ideą, z kolei ostatnia to prezentacja kierunków rozwoju samego Cymera – analiza jego stylu graficznego i strategii marketingowej własnej osoby. Tego samego dnia w Kronice otworzy się także wystawa Daniila Galikina Paraliż senny, analizująca mechanizmy rządzące społeczeństwem i politykę klasy rządzącej. Warto mieć na uwadze także słuchowisko Bartosza Zaskórskiego, poświęcone historii młodego artysty, który w wyniku zawodu miłosnego postanawia zająć się sztuką konceptualną i zagadnieniem rur. To jednak doprowadzi do tragedii…
Gwiazdy sztuki
Po wystawie Andrzeja Paruzela w Atlasie Sztuki zapowiada się kolejne otwarcie – tym razem będzie to ekspozycja prezentująca prace z kolekcji Eriki i Rudolfa Hoffmannów, berlińskich kolekcjonerów. Jest to kolekcja pod wieloma względami wyjątkowa – Erika Hoffmann prezentuje ją w swoim mieszkaniu i raz na rok przygotowuje jej nową odsłonę. W Atlasie Sztuki zobaczymy takich artystów jak Jean-Michel Basquiat, Isa Genzken, Monica Bonvicini, Nan Goldin czy Pipilotti Rist, zapowiada się więc ciekawie. Wernisaż 15 kwietnia. Dzień później (16.04) otwiera się z kolei pokaz Hannah James Głowy w Pracowni Portretu, jeśli więc wybieracie się do Atlasa Sztuki, warto zostać w Łodzi dzień dłużej i obejrzeć także drugą propozycję.
Salon Odrzuconych
Ostatnio formuła salonu jako sposobu prezentacji sztuki powraca do łask. W zeszłym tygodniu w galerii Raster otworzył się salon młodej polskiej fotografii, a w tym tygodniu w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie rozpocznie się przygotowany przez Piotra Sarzyńskiego Salon Odrzuconych. Zaproszono do niego kilkudziesięciu artystów, których Sarzyński uznaje albo za niedostatecznie dowartościowanych, albo definiuje jako outsiderów, którym nie zależy na poklasku środowiska. Jak zapowiada kurator, są tam artyści których ceni, ale także tacy, których twórczość budzi jego wątpliwości – efekt tego zestawu może być intrygujący. Otwarcie w czwartek, 14 kwietnia.
Rytuał dzisiaj
Popularny obecnie temat współczesnych form duchowości zostanie poruszony na wystawie Obrzędy powszednie i odświętne, która rozpocznie się 15 kwietnia w Galerii Arsenał w Białymstoku. Zaproszeni do niej artyści interesują się obrzędowością zarówno w wymiarze świeckim, jak i religijnym, wystawa będzie więc okazją do przyjrzenia się różnym wariantom działań rytualnych.
Architektura oporu
W Rodríguez Gallery już niedługo rozpocznie się wystawa Alicji Dobruckiej Houses (31°23′30.67″N 35°6′44.45″E). Zaprezentowany na niej projekt to cykl fotografii dokumentujących palestyńską wioskę Susya, gdzie specyficzna architektura stała się manifestacją oporu wobec kontroli Izraela. Wernisaż w piątek, 15 kwietnia.
Nowy Nowy Teatr
Po długim czasie oczekiwania, warszawski Nowy Teatr ma nową siedzibę. Z tej okazji planowane są tam liczne wydarzenia na styku teatru i sztuk wizualnych – spektakle, wystawy i konferencja. Uroczystości otwarcia będą trwały niemalże cały miesiąc, a inauguracja nowej przestrzeni teatru zaczyna się już w tym tygodniu od spektaklu Francuzi Krzysztofa Warlikowskiego. Planowane są także oprowadzania po nowej siedzibie, podczas których przewodnikami będą artyści Nowego Teatru. A to nie koniec atrakcji – o kolejnych będziemy informować na bieżąco!
Weekend w stolicy
W Warszawie w tym tygodniu szykuje się kilka wernisaży i ciekawych działań. Przede wszystkim warto mieć na uwadze kolejną odsłonę wystawy jubileuszowej w Galerii Foksal, gdzie tym razem swoje prace pokażą Krzysztof. M. Bednarski, Marek Chlanda i Tomasz Ciecierski. Tego samego dnia (15 kwietnia, piątek) w Galerii Stereo otworzy się Irony Comes from a Vanishing Point, pokaz kuratorowany przez Julię Marchand. Na wystawie pojawią się Steve Bishop, Stéphane Barbier Bouvet, Emmanuelle Lainé i Bea Schlingelhoff. Zdecydowanie warto mieć też na uwadze performans Iva Dimcheva I-cure w CSW Zamek Ujazdowski, odbywający się tego samego dnia o godzinie 19. Kolejną interesującą opcją na piątkowy wieczór jest wyprawa do galerii Leto, gdzie odbędzie się projekcja filmu Piwnica – efektu współpracy Aleksandry Waliszewskiej i Szczepana Twardocha, a także tajemniczego chińskiego artysty o polsko-niemieckich korzeniach Wacława Cheng Piesela. Z kolei ci z was, którzy szukają nowych i ciekawych miejsc, powinni wybrać się do Różni, gdzie prezentować się będzie Dorota Kaczmarek i Kamil #2. Trudno powiedzieć, jakiego rodzaju będzie to wydarzenie, ale organizatorzy zastrzegają, że trzeba przynieść ze sobą fanta. Jeśli szukacie ciekawych wydarzeń w sobotę i niedzielę, polecamy Mikro Teatr w Komuna/Warszawa – w ramach tego projektu będzie można zobaczyć krótkie przedstawienia najciekawszych twórców polskiego teatru i sztuk performatywnych.