Migrujący Uniwersytet Mickiewicza w Stambule
Działać będzie jeszcze po śmierci – tak o Adamie Mickiewiczu pisał ponad półtora wieku temu jego sekretarz . Tę przepowiednię spełnia Migrujący Uniwersytet Mickiewicza wprawiając znów w ruch historię dziewiętnastowiecznego romantyka. W październiku 2014 r. artyści, badacze i kuratorzy na krótki czas przeobrazili wnętrza i okolice Muzeum Mickiewicza w Stambule.
Wchodzimy do jego muzeum w Stambule, ulokowanego w miejscu, gdzie poeta zmarł i zamieniamy tamtejszą biograficzno-historyczną ekspozycję w interdyscyplinarne laboratorium. „Żółty dom” u zbiegu ulic Serdar Ömer caddesi i Tatlı Badem sokak staje się miejscem wykładów i interwencji artystycznych, podczas których testujemy aktualność i uniwersalność losów polskiego wieszcza, emigranta, mistyka i radykalnego działacza społeczno-politycznego. Mówiąc subiektywnym, eklektycznym głosem sztuki, uzupełniamy i dopowiadamy faktograficzną opowieść, która na co dzień gości w muzeum – pisze w tekście kuratorskim Max Cegielski.
Mickiewicz przybył do Konstantynopola jesienią 1855 roku, dostrzegając w wojnie krymskiej szansę dla polskiej sprawy.
Mickiewicz w przeciwieństwie do innych romantyków, nie przybył nad Bosfor po to, aby delektować się egzotyką Orientu. Nie miał czasu na turystyczne spacery po haremach czy wizyty w bractwach derwiszy. Skupiony był na misji politycznej: niesieniu pomocy dla oddziałów tworzonych pod komendą Polaków w armii Imperium Osmańskiego – pisze w tekście kuratorskim Cegielski.
Nad Bosforem Mickiewicz oddał się m.in. zadaniu tworzenia legionu żydowskiego. Tutaj też – we wciąż nie do końca wyjaśnionych okolicznościach – zmarł 26 listopada 1855 r.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Janek Simon, Ania Kuczyńska, Slavs and Tatars, Mikołaj Długosz, Tomek Szerszeń, Wojtek Doroszuk, Bogna Świątkowska, Vahit Tuna, Ozgur Demirci, Tunca Subasi
- Wystawa
- Migrujący Uniwersytet Mickiewicza
- Miejsce
- Muzeum Adama Mickiewicza w Stambule
- Czas trwania
- 18.10-16.11.2014
- Osoba kuratorska
- Max Cegielski