„Ludzie jak bogowie” w OP ENHEIM
Rośliny, zwierzęta, grzyby, przyroda nieożywiona, przedmioty, sztuczna inteligencja stanowią potężne, zorganizowane światy. Jedne pobłażliwie tolerują ludzkość, inne wpływają na nasze zachowania poprzez wyspecjalizowane środki do psychomanipulacji. Są też takie, które traktują nas jako irytującego szkodnika, którego Ziemia postanowiła właśnie z siebie kulturalnie strząsnąć.
Wystawa w przewrotny sposób ukazuje ludzkość jako nazbyt skupionego na sobie, a jednak w ogólnym kontekście nie wyróżniającego się użytkownika Ziemi, dzielącego przestrzeń z innymi potężnymi „graczami”. Dotyczy także nieumiejętności czy wręcz niemożliwości przyjęcia przez homo sapiens innego punktu widzenia niż jego własny.
Na całość wystawy składa się kilka „rozdziałów” zaznaczających obecność różnych światów równoległych, dla których obecność człowieka ma znaczenie marginalne lub nie ma go wcale. Czy to możliwe że wyraźnie dostrzegana z naszego punktu widzenia wyjątkowość ludzkiego gatunku, może być niezauważalna z jakiejś innej perspektywy? Czy to realne, że jesteśmy biologicznymi marionetkami jakiegoś rodzaju grzyba czy bakterii? Czy nasz wpływ na środowisko ma jakiekolwiek znaczenie z punktu widzenia mas geologicznych kształtujących planetę od miliardów lat? A jaką wartość stanowi nasze ciało dla energii niematerialnej, która go używa tylko przez krótką chwilę na swojej wiecznej drodze przez światy?
Ludzie jak bogowie jest gościnną wystawą OP ENHEIM, która jest częścią programu 9. edycji wrocławskiego festiwalu fotografii TIFF Festival // Światy.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Przemek Branas, Maciej Cholewa, Angelika Markul, Justyna Mędrala, Mikołaj Szpaczyński
- Wystawa
- Ludzie jak bogowie
- Miejsce
- OP ENHEIM
- Czas trwania
- 4-29 września 2019
- Osoba kuratorska
- Joanna Rzepka-Dziedzic
- Fotografie
- Jerzy Wypych
- Strona internetowa
- www.openheim.org