Wystawy w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO
Trwa Legnicki Festiwal SREBRO – wyjątkowy przegląd biżuterii współczesnej, którego początki sięgają lat 70. ubiegłego wieku. Dziś legnickie SREBRO to jeden z największych festiwali poświęconych biżuterii w Europie, skupiający rokrocznie liczną rzeszę artystów, pasjonatów i międzynarodową publiczność.
Weekend Otwarcia Festiwalu, na który tradycyjnie złożyły się wernisaże wystaw, gala wręczenia nagród w 32. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej EMPATIA, sympozjum „Granice Sztuki Globalnej” oraz wydarzenia towarzyszące, odbył się w dniach 10-11 maja 2024 r. Legnica po raz kolejny stała się stolicą biżuterii, promując najnowsze i najciekawsze dokonania w tej dziedzinie sztuki.
PROGRAM FESTIWALU
W programie tegorocznego Legnickiego Festiwalu SREBRO znajdują się wystawy indywidualne i zbiorowe artystów z Polski i zagranicy, prezentujące szerokie spektrum współczesnej biżuterii w często zaskakujących, nowatorskich i eksperymentalnych odsłonach.
Najważniejszym wydarzeniem Festiwalu jest 32. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej EMPATIA, na który w tym roku wpłynęło blisko 300 zgłoszeń od artystów z 45 krajów.
Jak co roku w programie wydarzenia nie zabrakło cykli prezentacji znanych od wielu lat – Sylwetki Twórców, Srebrne Szkoły i Debiuty, a także tradycyjnie towarzyszące Międzynarodowemu Konkursowi Sztuki Złotniczej wystawy plakatów i fotografii. Prezentowana jest również HOLOWNIA – pokaz prac niezakwalifikowanych do wystawy głównej.
Wśród wystaw tegorocznej edycji znajduje się indywidualna prezentacja twórczości Mariko Kusumoto. Artystka, urodzona i wychowana w Japonii, obecnie mieszka i pracuje w USA. Ukończyła studia licencjackie z malarstwa i grafiki w Musashino Art College w Tokio oraz studia magisterskie z grafiki na Academy of Art University w San Francisco. Z biegiem lat obiektem jej zainteresowań twórczych stał się trawiony metal, z którego zaczęła wykonywać rzeźby, a po prawie 18 latach pracy wyłącznie z metalem, jej uwaga przeniosła się na tkaninę lub połączenia metalu i tkaniny. Współpracowała m.in. ze znanym projektantem mody Jeanem Paulem Gaultierem, a także z luksusowymi markami, takimi jak Tiffany and Co, La Mer i Elizabeth Arden. „Moje prace odzwierciedlają różne zjawiska, które stymulują mój umysł i zmysły, naturalne lub stworzone przez człowieka. Reorganizuję je w nową prezentację, którą można opisać jako surrealistyczną, zabawną, pełną wdzięku lub nieoczekiwaną. Moja praca jest przepełniona zabawną, radosną atmosferą. Zawsze lubię zostawiać trochę miejsca dla wyobraźni widza. We wszystkich moich pracach zawsze kładę nacisk na umiejętności i kunszt” – opowiada Artystka.
Swoje prace prezentuje również Peter Machata (Słowacja), absolwent pracowni rzeźby Josefa Jankoviča na Akademii Sztuk Pięknych i Projektowania w Bratysławie, który po ukończeniu studiów skoncentrował się na biżuterii. Obiekty złotnicze postrzega jako małe rzeźby. Przez wiele lat pracował głównie w srebrze, z czasem odkrył również ciekawe właściwości plastiku, eksperymentując z frezarką CNC i skanerem. Obiekty rzeźbiarskie Machaty będzie można zobaczyć na wystawie, będącej realizacją nagrody Galerii Sztuki w Legnicy w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej DOTYK w 2022 roku.
Kolejną reprezentantką Kraju Kwitnącej Wiśni na legnickim SREBRZE jest Mari Ishikawa, której wystawa nawiązuje do nieuchwytności wrażeń i emocji. Mari Ishikawa w swojej twórczości codzienne życie opisuje pełną metafor biżuterią. „Nie możemy niczego zobaczyć, dopóki nie spróbujemy. Odkrywanie zaczyna się od zmysłu wzroku” – mówi Artystka.
W programie Legnickiego Festiwalu SREBRO gości również wystawa współczesnej biżuterii z bursztynem zorganizowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników z Gdańska. Jej rdzeń stanowi starannie wyselekcjonowana kolekcja niemal 100 unikatowych obiektów autorstwa czołówki trójmiejskich bursztynników oraz twórców o niekwestionowanym portfolio artystycznym lub projektowym, również zagranicznych. Wyodrębnioną przestrzeń stanowią prototypy biżuterii wykorzystujące m.in. innowacyjne techniki CAD / CAM, druk 3D, wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość (VR / AR) oraz przykłady kreatywnego zastosowania algorytmów sztucznej inteligencji wykonane przez studentów Wydziału Wzornictwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Uwagę zwraca także debiut studenta Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi – Jonatana Poeche, mogącego pochwalić się bogatym portfolio. Jonatan chętnie wykorzystuje naturalne tworzywa (drewno, które zyskuje w jego pracach wymiar symboliczny), sięga po kolor (emalia), łączy ze sobą różne faktury i materiały. „Zależy mi, aby moje prace były wyrazem otwartości na różnorodność świata i inspiracji, które mogą pojawiać się w najmniej oczekiwanych momentach. Moje podejście do sztuki biżuteryjnej to raczej podróż niż docelowy punkt do którego zmierzam” – opowiada Artysta.
Kreacje i punkty widzenia młodych artystów można także poznać, zwiedzając wystawę jubileuszową Instytutu Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, która jest jedyną artystyczną uczelnią wyższą o tym profilu w Polsce. Jej studenci kształcą się równolegle w pracowniach projektowych i warsztatowych, co zapewnia im optymalne przygotowanie specjalistyczne zarówno jako projektant przemysłowy jak i niezależny twórca.
Z kolei na wystawie „Komputer i biżuteria” zorganizowanej przez Muzeum Szkła i Biżuterii w Jabloncu nad Nisou (Czechy) prezentujemy prace obrazujące temat wpływu technologii komputerowej na ludzi. Oprócz metalowych i szklanych elementów biżuterii, uczestnicy włączyli do swojej biżuterii komponenty komputerowe.
W Legnicy pojawiła się również kolejna odsłona międzynarodowego festiwalu filmów inspirowanych biżuterią i sztuką użytkową – SMCK On Reel. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest SMCK Magazine. W ramach wydarzenia odbywają się projekcje filmów dokumentalnych „Biżuteria polityczna” i „Pozdrowienia z Ukrainy”, które podkreślają wpływ biżuterii na komunikację polityczną i jej potencjał zwiększenia naszego zrozumienia wydarzeń zmieniających świat oraz wzmocnienia naszej empatii.
Kolejną wystawą Legnickiego Festiwalu SREBRO jest prezentacja prac studentek i studentów Mediacji Sztuki wrocławskiej ASP, zrealizowanych w pracowni „Słowa i Obrazu”. Te różnorodne formalnie dzieła podejmują tematykę współodczuwania, rozpoznawania emocji oraz wzajemnego wspierania się we współczesnych kontekstach rzeczywistości.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Mariko Kusumoto, Peter Machata, Mari Ishikawa, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Jonatana Poeche
- Wystawa
- Legnicki Festiwal SREBRO
- Miejsce
- Galeria Sztuki w Legnicy
- Czas trwania
- maj-lipiec