„Kuda Gierman” Jarosława Modzelewskiego i Marka Sobczyka
Kuda Gierman to tytuł zbiorowego projektu malarzy Gruppy realizowanego w trakcie międzynarodowej wystawy Künstlergruppen zeigen Gruppenkunstwerke (Grupy artystyczne przedstawiają grupowe dzieła sztuki) zorganizowanej podczas Documenta 8 w Kassel w 1987 roku. Namalowany wtedy wspólnie obraz sześć na sześć metrów po wystawie w tajemniczy sposób zaginął.
Jarosław Modzelewski i Marek Sobczyk postanowili wznowić pracę nad projektem Kuda Gierman.
Fundacja Stefana Gierowskiego udostępnia im przestrzeń, aby pokazać problem, który ich intryguje i inspiruje do dalszej współpracy. Koncepcja wystawy i towarzyszące jej teksty są w całości opracowane przez artystów. Po ekspozycji w galerii Fundacji Stefana Gierowskiego nastąpi druga odsłona wystawy w Muzeum Jerke w Niemczech.
Artyści rozważają:
„Zastanawiamy się, czy nie jest to teraz pytanie anachroniczne, czy kogoś obchodzi Kuda Gierman? Kuda global? Kuda przepływ informacji i danych? Kuda CO2, kredyty, długi? A może w odpowiedzi na to pytanie szczegółowe, lokalne, zawarta jest suma lęków powszechnych. Niemiecki ślad za Humboldtem opływa świat, bada cranial capacity, meteo i Brownie. W jednym życiu, które się przeżywa, pojawia się jedno pytanie szczegółowe, które pozwala rozpoznać wiele ogólnych zagadnień ziemskich i pozaziemskich, mikro- i makrofizycznych, psychologicznych i społecznych.
Odpowiedź jest malarska; duże, epickie obrazy obejmują:
– kosmos – Pan Kopernik;
– historię, wojny, kolonializm – Pan Kopernik, Gruppa chce sprzedać kły, Cranial capacity, Dyl, Nasza Guernica;
– kulturę i sztukę – Polentransport, DoppelBeuys, Pracownia, Czystość z bananami, Gruppa chce sprzedać kły, Nasza Guernica, Replika;
– politykę, dyplomację, klimatologię – Dwie kobiety, Cranial capacity, Replika;
– wszystko – Pracownia.
Kuda Gierman? jest pytaniem zadawanym przez artystów Gruppy w dziele w 1987 roku, a także obecnie, przez nas, w wielu dziełach, w sztuce, ale jest też pytaniem o nas, postępujących krok za Niemcami. W jakiejś części jesteśmy cywilizowani krok po kroku, postępując «krok za» w polityce: w relacjach polsko-niemieckich, stosunku do Rosji, stosunku do ekonomii, w kwestiach dotyczących wolności obywatelskich, migrantów, czynszów mieszkań na wynajem, ale też tworząc partie polityczne na wzór AfD i Aufstehen”.
Jarosław Modzelewski, Marek Sobczyk
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Jarosław Modzelewski, Marek Sobczyk
- Wystawa
- Kuda Gierman
- Miejsce
- Fundacja Stefana Gierowskiego, Warszawa
- Czas trwania
- 23.02–11.04.2020
- Fotografie
- dzięki uprzejmości Fundacji Stefana Gierowskiego
- Strona internetowa
- fundacjagierowskiego.pl