„Komm Frau”: Oświadczenie Jerzego Szumczyka
Oświadczenie Jerzego Szumczyka
Kiedy zaczynałem sporządzać to oświadczenie, dotarło do mnie, że sztuka nie może pozostać nietknięta polityką. Gdyż samo to oświadczenie nią jest.
Jednak moim szczerym zamiarem był zamysł artystyczny. Wystawienie pomnika w miejscu publicznym spowodowane było chęcią dotarcia do ludzi. Chciałem poruszyć temat pomników, które nas otaczają. Chciałem, by ludzie zauważyli, co stoi na placach i terenach wokół nich i zastanowili się nad tego sensem. Wśród całego mrowia powstałych pomników brakuje pomników ofiar.
Moim drugim postulatem było poruszenie tematu gwałtu w ogóle. Chciałem by zaczęto mówić o nim głośno, bez strachu. Ja ten głos podniosłem i mam nadzieję, że wywoła głębszą dyskusję. A dyskusja poprowadzi w stronę reagowania na zło i jemu zapobiegania.
Pragnąłem przy pomocy sztuki wyrazić się jak najlepiej. Moja rzeźba jest przedstawieniem ofiary tamtych lat. Postać radzieckiego żołnierza pojawia się w odniesieniu do konkretnych wydarzeń w konkretnym czasie i miejscu – w tym wypadku Gdańska 1945. Przepraszam, jeśli kogoś obraziłem. Nie zamierzałem wzbudzać agresji, wręcz przeciwnie- chciałem powiedzieć prawdę, która moim zdaniem jest niezbędna do budowania dobrego sąsiedztwa w przyszłości. Ta rzeźba nie jest nośnikiem nienawiści, a zwróceniem uwagi na problem wojen i gwałtów. Byśmy zwyczajnie zaczęli kochać ludzi. Ja podchodzę do ludzi z miłością, do wszystkich, kocham również i Rosjan.
Chciałem głośno powiedzieć o prawdzie historycznej. Mówię o jej przemilczanym wątku. O niewinnych ludziach, kobietach, którzy przez wojnę ucierpieli. To jest tematem mojej pracy. Nie zajmuję się wojną jako konfliktem nacji.
Cieszę się, że prokuratura umorzyła postępowanie. W związku z tym mogę spokojnie wracać do pracy twórczej.
Oświadczenie Prokuratury Okręgowej w Gdańsku w sprawie rzeźby Komm Frau:
Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz w Gdańsku, po zapoznaniu z materiałami procesowymi zgromadzonymi przez Komisariat VIII Policji w Gdańsku oraz po wykonaniu czynności własnych w sprawie wystawionej w Gdańsku 12 października 2013 r. rzeźby noszącej tytuł „Komm Frau”, podjęła decyzję o umorzeniu postępowania w tej sprawie.
W zachowaniu twórcy i wystawcy rzeźby nie dopatrzono się tak znamion czynu z art. 256 § 2 kk, tj. nawoływania poprzez prezentowanie rzeźby do nienawiści na tle różnic narodowościowych oraz z art. 261 kk, tj. znieważenie miejsca publicznego, urządzonego w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego w postaci czołgu T-34, poprzez umieszczenie obok wskazanej rzeźby.
Ustalony stan faktycznego wskazuje natomiast, że zachowanie twórcy rzeźby może stanowić wykroczenie z art. 140 kw, tj. wybryk nieobyczajny oraz z art. 127§1 kw, tj. samowolne użycie rzeczy. W tym zakresie materiały zostały przekazane zgodnie z właściwością do Komisariatu VIII Policji w Gdańsku celem przeprowadzenia stosownego postępowania.
Prokuratura w ramach działalności pozakarnej dokonała ustalenia, czy nie doszło do naruszenia przepisów m.in. ustawy z dnia 07.07.1994 r. Prawo budowlane. W świetle dokonanych w tym zakresie ustaleń brak jest podstaw do podejmowania działań w trybie administracyjnym.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Jerzy Szumczyk
- Tytuł
- Komm Frau
- Fotografie
- Michał Szlaga
- Indeks
- Jerzy Szumczyk Michał Szlaga