„Kapitał kolektywny” w Muzeum Historii Spółdzielczości
Do Muzeum Historii Spółdzielczości trafiłam po raz pierwszy w grudniu 2016 roku, zaraz przed wyjazdem do Kenii, gdzie jechałam w celu zbudowania spółdzielni.
Idea spółdzielczości pojawiła się w obszarze moich zainteresowań wraz z moim zainteresowaniem sztuka społeczną, opartą na wspólnym działaniu oraz alternatywnymi ekonomiami. Pojawiła się ona jako odpowiedź na kwestie współpracy, kooperacji, metody zarobku, edukacji, emancypacji, oraz jako narzędzie poprawy życia społecznego.
Zaproszeni artyści odnoszą się w różny sposób do idei spółdzielczości, jej historii lub proponują sposoby funkcjonowania tej idei w dzisiejszych czasach.
Pojęcie spółdzielczości zmieniało się wraz z ustrojem od pojęcia kooperatyzmu w XIX wieku. Nadchodzi czas kiedy idea spółdzielczości wydaje się być jedynym sensownym wyjściem, aby świat mógł dalej funkcjonować oraz jako alternatywa na kapitalistyczny wyzysk zasobów planety oraz większej części jej mieszkańców.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Katka Blajchert, Iza Koczanowska, Karolina Mełnicka, Paweł Olszczyński, Aleka Polis, Alicja Rogalska, Alicja Wysocka, Weronika Wysocka
- Wystawa
- Kapitał kolektywny
- Miejsce
- Muzeum Historii Spółdzielczości, Warszawa
- Czas trwania
- 26-27.10.2019
- Osoba kuratorska
- Alicja Wysocka
- Fotografie
- Iza Koczanowska
- Strona internetowa
- krs.org.pl/muzeum