Jerzy Nowosielski w Atlasie Sztuki w Łodzi
Wystawy malarstwa w Atlasie Sztuki zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Z tego względu pokaz prac tak wybitnego twórcy, klasyka polskiego malarstwa, jakim jest prof. Jerzy Nowosielski szczególnie cieszy. Przygotowując wystawę, kurator rozmawiał na jej temat z prof. Stanisławem Fijałkowskim – jednym z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych, także malarzem, który o Jerzym Nowosielskim mówi: „to bardzo wielki malarz” i dodaje, że „artyści tej klasy rodzą się bardzo rzadko”. Zwraca też uwagę, że w każdym pejzażu, w każdym portrecie, w każdym akcie Nowosielskiego można widzieć świat duchowy i właśnie to zdaniem prof. Fijałkowskiego jest bardzo ważne w malarstwie Nowosielskiego. Wystawa Jerzego Nowosielskiego to święto malarstwa. Artysta zawsze doceniany był przez krytyków, nie wspominając o kolekcjonerach, którzy od ponad 30 lat coraz intensywniej poszukują jego prac. Z twórczością Nowosielskiego można obcować całe życie, jego sztuka jest uniwersalna i ponadczasowa, wciąż daje inspirację i przyjemność.
Wystawę malarstwa Jerzego Nowosielskiego przygotowano we współpracy z Fundacją Nowosielskich i Galerią Starmach, najważniejszymi instytucjami zajmującymi się popieraniem i promocją twórczości artysty zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Na wystawie pokazano obrazy olejne artysty powstałe w latach 1948-1996, wybrane na łódzki pokaz przez Agatę Mendrychowską. Dwanaście z nich powstało w latach 1950-1962, tj. w łódzkim okresie życia artysty. Współcześnie Jerzy Nowosielski łączony jest z Krakowem i niewiele osób wie, że artysta wraz z żoną Zofią mieszkał nieco ponad dwanaście lat w Łodzi. Nowosielscy przyjechali do Łodzi z Krakowa w kwietniu 1950 roku, podobnie jak wiele innych osób w tamtych latach, z nadzieją na lepsze życie w mieście, które ówcześnie pełniło funkcję kulturalnego centrum kraju. Profesor Stanisław Fijałkowski w publikowanej w niniejszym katalogu rozmowie zauważa, że w tamtych latach: „Wielu artystów, szczególnie młodych, biedowało i żeby się jakoś utrzymać chwytało się różnych sposobów. Zosia i Jurek Nowosielscy, podobnie zresztą jak i ja, robili scenografie do teatrów lalkowych”. Jerzy Nowosielski w latach 1957-1962 był wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie ASP). W 1956 roku w łódzkim Ośrodku Propagandy Sztuki odbyła się głośna, legendarna w Łodzi Wystawa ośmiu. Wystawa przyciągnęła tłumy widzów – zobaczyło ją w lipcu 12500 osób, zaś wśród prac „ośmiu modernistów” znajdowały się prace dwójki przyjaciół (wówczas trzydziestokilkulatków), Jerzego Nowosielskiego i Stanisława Fijałkowskiego. W katalogu towarzyszącym wystawie artysty w Atlasie Sztuki opublikowano rozmowę z prof. Stanisławem Fijałkowskim, który po ponad półwieczu wspomina Jerzego Nowosielskiego jako wybitnego artystę, człowieka wierzącego, ale i świadomego niedoskonałości człowieka i jego grzesznej natury, mówiąc o nim: „Jurek był jednocześnie grzeszny i święty”. W okresie łódzkim w życiu Nowosielskiego miało miejsce wiele ważnych wydarzeń. W tym czasie artysta miał pierwszą indywidualną wystawę, reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji w 1956 roku oraz trzy lata później na Biennale Sztuki w São Paulo. Mimo to jesienią 1962 roku małżeństwo Nowosielskich powróciło do Krakowa. O niektórych powodach opuszczenia Łodzi przez Jerzego Nowosielskiego mówi prof. Fijałkowski we wspomnianej wcześniej rozmowie.
O łódzkim okresie w życiu Jerzego Nowosielskiego napisała Agata Mendrychowska, która w swoim eseju analizuje dwunastoletni okres życia artysty w Łodzi, zwracając naszą uwagę, między innymi, na relacje Nowosielskiego z łódzkim środowiskiem artystycznym oraz omawiając jego twórczość w kontekście społeczno-politycznym. To ważne, aby w związku z prezentacją twórczości Jerzego Nowosielskiego w Łodzi przypomnieć okres jego aktywności w naszym mieście.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Jerzy Nowosielski
- Miejsce
- Atlas Sztuki
- Czas trwania
- 23.10-20.12.2015
- Osoba kuratorska
- Jacek Michalak
- Strona internetowa
- atlassztuki.pl