„Ikony i ikonki” w Aristoi
Po ekspozycjach artystów związanych z krakowską i warszawską sceną artystyczną Fundacja Wabawbaw i Galeria Aristoi skupiają się na współczesnej wiedeńskiej scenie sztuki.
Wystawa prezentuje prace trzech artystów: Anny Jermolaewej, Marco Lulića i Sophie Gogl, którzy różnymi metodami krytycznego oglądu rzeczywistości dokonują przekładu i transformacji ikonicznych wizerunków ze świata sztuki i popkultury i Icons pobieranych z rozmaitych arsenałów digitalnych mediów.
Ikony i Ikonki skupia się na translacji lub, inaczej, na stylizacji przekładu w teraźniejszości, która sama jest przekładem innych światów i innych systemów. Tak rozumiana translacja jest nie tylko dominantą strukturalną zaprezentowanych dzieł – rysunków, obrazów, fotografii i filmów wideo – lecz również stanowi istotny element ich przekazu, traktującego o przekładalności naszych zachowań, wytworów i instytucji w dobie późnego kapitalizmu.
Spektrum relacji między przekładem a oryginałem ujawnia różnorodne odchylenia od pierwowzoru – od jego rozszerzenia i transformacji po stylistyczne deformacje. Ikony i Ikonki zaprezentowanych na wystawie twórców wiedeńskich, szukających wyjścia z często konfliktowych sytuacji prowadzą w wielu, nieraz sprzecznych kierunkach: czasem w stronę uwznioślenia i upoetycznienia obrazu przekładanego, a niekiedy na odwrót – metodą staje się obniżenie nadwyżki semantycznej i cech stylistycznych oryginału. W niektórych pracach „przywłaszczanie” ustępuje miejsca wyobcowaniu, dezintegracji lub neutralizacji. W ogólnym sensie translacja zwykle wzbogaca pierwowzór i umacnia jego prestiż. Zapobiega entropii.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Anna Jermolaewa, Marco Lulić, Sophie Gogl
- Wystawa
- Ikony i Ikonki
- Miejsce
- Galeria Aristoi, Kraków
- Czas trwania
- 13.05-30.06.2016
- Osoba kuratorska
- Goschka Gawlik
- Strona internetowa
- www.aristoi.pl