„Identical Identity” Agnieszki Grodzińskiej i Vitalia Shupliaka w Galerii Miasta Trzyńca
Przeoczamy nieścisłość słowa tożsamość.
Ma określać czyjąś indywidualność, a dosłownie znaczy brak różnic (tożsamy = taki sam).
Skrajności zbalansowane są w jednym pojęciu. Może dlatego, że w poszukiwaniu uświadomionej odrębności, przechodzimy często etap dążenia do przynależności.
Porównując obalamy możliwość identyczności. Szukając podobieństw docieramy do odstępstw.
Powielanie i grupowanie to jedna z metod pracy Agnieszki Grodzińskiej. Tworzenie nowych kodów przez zestawianie i namnażanie obrazów znalezionych stosuje by rozpracowywać konteksty społeczne i polityczne lub relacje intymne, z samą sobą i z otoczeniem. Vitalii Shupliak przyglądając się dokumentom służącym do identyfikacji, podejmuje analizę współczesnego społeczeństwa i jednostki we wspólnocie, bada przynależność. Swobodne wypowiedzi obojga artystów działają jak rodzaj szyfru. Lakoniczne w formie, są zarazem mocne w wyrazie. Funkcjonują w różnych konfiguracjach, nabierając nowych znaczeń, a na wystawie Identical Identity zyskają kontekst dialogu i/lub konfrontacji.
Agnieszka Grodzińska (PL) jest autorką instalacji, realizacji przestrzennych, prac malarskich i rysunkowych oraz obrazów wideo. Posługuje się techniką found footage, interesuje ją multiplikacja, reprodukcja oraz mechanizmy społecznego i indywidualnego dyscyplinowania. Tworzy książki artystyczne, prowadzi badania oraz pisze o sztuce. Brała udział w wielu wystawach solowych i zbiorowych w Polsce i zagranicą. Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009 i 2011), a także Programu Wyszechradzkiego/Visegrad Fund (2016 i 2018); brała udział w programach rezydencyjnych w Gyeongju Art Centre (Korea 2019) oraz w Bartok-negyed/Eleven Blokk Art Foundation (Budapeszt 2018), Futura Karlin Studio (Praga 2016), betOnest/The Emergence of a New Art Space, Stolpe/Oder, Brandenburgia (2017), Institut fur Alles Mögliche (Berlin 2015), BANSKÁ ST A NICA Contemporary (Słowacja 2014), jest tegoroczną stypendystką programu Art in General w Nowym Jorku. Obroniła pracę doktorską z malarstwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, jest autorką i współautorką publikacji artystycznych i naukowych. Zajmuje się także działalnością kuratorską i dydaktyczną, współprowadzi pracownię na Akademii Sztuki w Szczecinie.
Vitalii Shupliak (UA/PL) zajmuje się wideo, instalacją i działaniami przestrzennymi. Studiował na Wydziale Sztuki i Konserwacji Dzieł Sztuki we Lwowskiej Akademii Sztuki (UA) Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (PL) (Wydział Malarstwa, Wydział Rzeźby i Intermediów), na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (PL) (Wydział Edukacji Artystycznej, Wydział Rzeźby i Działań Przestrzennych) oraz Uniwersytecie Sztuki w Brunszwiku (DE) (Wydział Sztuk Pięknych, Meisterschüler, Filmklasse). Autor dziesięciu wystaw indywidualnych i uczestniczący w ponad osiemdziesięciu wystawach zbiorowych, w Polsce, Ukrainie, Niemczech, Korei, Stanach, Wenezueli i Indonezji. Nagradzany w konkursach: 12 IN OUT FESTIVAL, CSW Łaźnia, Gdańsk (PL), 2019, trzecie miejsce; FilmFestSpezial, Künstlerhaus, Hannover (DE), 2018, pierwsze miejsce; 12. inSPIRACJE „Breathtaking”, CSW Trafo, Szczecin (PL), 2017, wyróżnienie „Najlepszy projekt”; 36. edycja Konkursu im. Marii Dokowicz, MTP, Poznań (PL); Konkurs najlepszych dyplomów UAP 2016 „Non Stop Media VIII”, Galeria miejska, Charków (UA), 2016. W latach 2013-14 członek grupy «Carrousel» działającej we Lwowie.
Jagna Domżalska (PL) ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2005-2006 i 2008-2009 związana z poznańskimi galeriami prywatnymi. Od 10 lat pracuje w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, gdzie od 2012 roku tworzy program rezydencji artystycznych, koordynuje także wizyty studyjne dla kuratorów. Organizatorka Poznańskiego Kongresu Kultury (2011). Laureatka konkursu na 9. Wystawę Kuratorskiej Bielskiej Jesieni 2016 jako współautorka projektu „Odejście” w BWA Bielsko Biała. Obecnie pracuje nad wystawą Zbliżeniowo, ostatnią z triady autorskich wystaw zbiorowych, do których należą: Pokój na świecie zaczyna się przy rodzinnym stole (07.09-07.10.2018, Centrum Kultury ZAMEK, Poznań), Szczęście rodzi się w jelitach (28.06-01.09.2019, Galeria Miejska ARSENAŁ, Poznań).
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Agnieszka Grodzińska, Vitalii Shupliak
- Wystawa
- Identical Identity
- Miejsce
- Galeria Miasta Trzyńca, Czechy
- Czas trwania
- 6.01–18.02.2020
- Osoba kuratorska
- Jagna Domżalska
- Fotografie
- dzięki uprzejmości Galerii Miasta Trzyńca
- Strona internetowa
- galerietrinec.cz