„Happy End” Dominiki Olszowy w Galerii Arsenał w Białymstoku
Wystawa „Happy End” to monograficzna prezentacja twórczości Dominiki Olszowy, artystki działającej na styku sztuk wizualnych, performansu i teatru. Na wystawie pokazany jest wybór starszych prac, poruszających wątki kryzysu egzystencjalnego i wynikających z niego lęków, oraz nowe realizacje, w których artystka rozwija tematykę kondycji prekarnej1i zdrowia. Przestrzeń ekspozycji podzielona jest na trzy symboliczne strefy, będące reinterpretacjami poczekalni, gabinetu zabiegowego oraz cmentarza. Energetyczna i emocjonalna aura każdego z tych miejsc została oddana poprzez specjalną aranżację. Sama artystka określa tę metodę jako wnętrzarstwo. Wykorzystuje w niej techniki scenograficzne i tanie elementy dekoracyjne, czerpie z peryferyjnej estetyki potransformacyjnych trendów mieszkaniowych, którą łączy z symbolami i motywami stale przewijającymi się w jej twórczości, jak skórzane meble, szlam, kiczowate krajobrazy czy ziarna kawy.
Wnętrzarstwoto jednocześnie praktyka introspekcji, również silnie obecnej w twórczości artystki. Olszowy w swoich pracach bazuje często na doświadczeniach osobistych, przetwarza je jednak w uniwersalne, przepełnione subtelnym humorem wypowiedzi na temat ludzkiej kondycji i czasu. Wnętrza zamieszkiwane przez słabostki, lęki, historie i stany uczuciowe są dla niej obszarem snucia groteskowych fantazji, teatrzykiem absurdu, w którym kolorowy świat wyobraźni i radosnej twórczości zderza się z brutalną rzeczywistością.
Dominika Olszowyukończyła intermedia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Realizuje prace na pograniczu różnych mediów, wykorzystując m.in. wideo, performans, rzeźbę, instalację i scenografię. Jest założycielką Galerii Sandra, współtworzyła radykalną grupę hip-hopową Cipedrapskuad oraz gang motorowerowy Horsefuckers M.C. Czerpie z konwencji oraz stylistyki amatorskiego teatrzyku, kabaretu, mockumentu czy telewizyjnego tokszoł, które swobodnie łączy i wyolbrzymia do granic pastiszu. Laureatka konkursu Spojrzenia 2019 – Nagroda Deutsche Bankorganizowanego przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki. W latach 2017–2018 w ramach projektu PTV. Performans TVrealizowanego przez CSW Zamek Ujazdowski stworzyła studio telewizyjne, które nadało cztery odcinki programu PTV. Mieszka i pracuje w Warszawie.
[1] Prekarny(ang. ‘precarious’) – przymiotnik pochodzący od słowa prekarność(ang. ‘precarity’) oznaczającego m.in. niepewność, stan zależności od kogoś lub czegoś. Z punktu widzenia krytyki społecznej na kondycję prekariuszaskłada się niewiedza o przyszłości własnego losu skutkująca brakiem poczucia bezpieczeństwa i stabilności oraz niemoc wynikająca z niemożliwości decydowania o sobie samym. Na podstawie: Marta Keil, Prekarny, czyli niemy, „Dwutygodnik” 106, 05/2013, online: https://www.dwutygodnik.com/artykul/4483-prekarny-czyli-niemy.html
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Dominika Olszowy
- Wystawa
- Happy End
- Miejsce
- Galeria Arsenał w Białymstoku
- Czas trwania
- 28.06–22.08.2019
- Osoba kuratorska
- Tomek Pawłowski
- Fotografie
- Maciej Zaniewski
- Strona internetowa
- galeria-arsenal.pl