Ekonomia w sztuce w MOCAKU
Ekonomia w sztuce to trzecia z kolei wystawa realizowana przez Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK z serii łączącej sztukę z najważniejszymi terminami cywilizacyjnymi, takimi jak historia, sport, nauka, religia czy sztuka. Do tej pory odbyły się dwie wystawy Historia w sztuce i Sport w sztuce. Celem tej serii jest prezentacja pojęć – na pozór jednoznacznych – poprzez różnorodność interpretacji artystycznych. Kolejnym celem jest pokazanie jak wiele twórczych inspiracji i możliwości symbolicznych kryje się w codzienności.
Ekonomia okazuje się dziedziną o szerokich możliwościach inspiracyjnych dla sztuki, dlatego ta relacja zostanie zaprezentowana poprzez międzynarodową wystawę kilkudziesięciu artystów, wykorzystując przy tym wzrost zainteresowania ekonomią spowodowany kryzysem światowym.
Wystawie towarzyszyć będzie dwujęzyczna, polsko-angielska obszerna publikacja o poszerzonej tematyce, rozważająca dwa najważniejsze problemy wynikające z relacji ekonomia-sztuka. Pierwszym są humanistyczne aspekty ekonomii, drugim uzależnienie sztuki od mechanizmów rynkowych. Katalog będzie bogato ilustrowany. Jego kolejna część poświęcona będzie artystom i pracom pokazywanym na wystawie wraz z interpretacjami ideowymi i tekstami odautorskimi.
Fragment tekstu Jerzego Hausnera z katalogu wystawy.
Przypisy
Stopka
- Wystawa
- Ekonomia w sztuce
- Miejsce
- Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
- Czas trwania
- 17.05 – 29.09.2013
- Osoba kuratorska
- Monika Kozioł, Delfina Piekarska, Maria Anna Potocka
- Strona internetowa
- www.mocak.pl/ekonomia-w-sztuce