„Collaborating Objects Raduating Environments” Izy Tarasewicz w Kunstlerhaus Bethanien
Prace Izy Tarasewicz służą jako tymczasowe punkty zbiegu energii, miejsc, czasu i idei. Artystka określa je jako wydarzenia w ciągłej serii materialnych i symbolicznych interakcji. Tworzone przez artystkę obiekty i ich aranżacje wymykają się opozycji naturalne-sztuczne. Tarasewicz często łączy tworzywa podstawowe, skromne i łatwo dostępne w codziennym życiu. Jej praktyka śledcza destyluje, łączy, dekonstruuje i przekierowuje materię tak, aby ponownie odkryć schowane aspekty i relacje, a jednakowo podkreślić ewentualny niedór w zakresie racjonalnego ludzkiego rozumienia, jako istotnego czynnika kreującego rzeczywistość.
Od przyjazdu do Kunstlerhaus Bethanien/ Berlin, projekty Tarasewicz w coraz większym stopniu koncentrują się na linii, wykresie i modelach przywłaszczonych i przeniesionych z ekonomicznych, statystycznych, technicznych, filozoficznych, duchowych, termodynamicznych i kosmologicznych diagramów – figur myśli i wykresów relacji, które usystematyzowały wiedzę i abstrakcyjnie opisują oddziaływanie zjawisk. Działając w ramach określonego materiału i ograniczeń produkcyjnych, na wystawie artystka stworzyła serię układów dynamicznych objawiających się w trójwymiarowej przestrzeni fazowej. Nie tylko każda sekwencja linii, powierzchni, ciał, i skupisk jest autonomiczną strukturą, ale jest także podkreśleniem sposobu w jaki obiekty same z siebie kreują i zmieniają percepcję przestrzeni. Stąd punkt widzenia jest niestabilny. Racjonalne mniemania o perspektywie linearnej i kartezjańskim sposobie mapowania dekonstruują się oraz namnażają, dezorientują swoją abstrakcyjnością oraz formą. Na wystawie przestrzeń jest ciągle składana, rozciągana, kompresowana, zniekształcana, skręcana, rozdzielana i ponownie integrowana.
Uwalniając ilustracyjne reprezentacje i graficzne systemy z ich pierwotnych źródeł artystka podkreśla wagę podstawowych składników. Prace Tarasewicz są sprzeczne z czysto semiotycznym rozumieniem schematu, zamiast tego funkcjonują bardziej jako narzędzia: warunkowe, tymczasowe i zmienne silniki informacji. Są one jednocześnie reprezentacjami procesów mikro i makro, jak i nagimi demonstracjami własnej przedmiotowości. Stają się rezultatami materialnej właściwości oraz konstytutywnych relacji. Każda praca zakreśla wykres transformacji energii i koncepcji jako ruchomych struktur: od fenomenów do reprezentacji oraz na odwrót, od reprezentacji do fenomenów. W ten sposób Iza Tarasewicz uwidacznia momenty, kiedy symboliczne upadki wykrzykują nieoczekiwane wyniki, stając się tym samym żywymi obiektami rządzącymi się własnymi prawami.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Iza Tarasewicz
- Wystawa
- COLLABORATING OBJECTS RADIATING ENVIRONMENTS
- Miejsce
- Kunstlerhaus Bethanien, Berlin
- Czas trwania
- 18.04.-18.05.2014
- Fotografie
- Ivo Gretener
- Strona internetowa
- www.bethanien.de