„Biografia” Open Group w Lublinie
Rezydencja Open Group w lubelskiej Galerii Labirynt domyka blisko dwuletni projekt Meet the Neighbours realizowany pomiędzy Lublinem, Manchesterem i Salfordem (Quarantine), Béthune – Lillersem i Bruay-la-Bussierem (Comedie de Béthune), Marakeszem (La 18), Groningenem (Grond Theater). Lubelska odsłona projektu, której kuratorami jest tandem ResKeil, gości na koniec ukraińskich artystów – jeden z najciekawszych młodych kolektywów artystycznych, twórców docenionego na zeszłorocznym Biennale Sztuki w Wenecji Pawilonu Ukraińskiego. Ich artystyczne badania, które koncentrują się na społeczności osiedla Słowackiego na Lubelskim Osiedlu Mieszkaniowym i założeniu architektonicznym Zofii i Oskara Hansenów, przyniosą efekt zapewne dopiero za jakiś czas.
Yuriy Biley, Anton Varga, Pavlo Kovach manifestują swoją obecność w przestrzeni osiedla i pośród osiedlowej społeczności kontynuacją długofalowego projektu Biografia, wędrującego od kilku lat od miasta do miasta i mającego już w Polsce swoje przystanki w Białymstoku i Gdańsku. Narastająca kolekcja przekazywanych artystom biografii buduje powiększające się wciąż archiwum dostępne dla widzów kolejnych prezentacji. Napływające teksty materializują się w sferze dźwiękowej – odczytywane w przestrzeni targu przy ulicy Wileńskiej, serca osiedla, gdzie krzyżują się codziennie drogi jego mieszkańców i odwiedzających. Wreszcie odczytane historie zapisane zostają na szpuli, która zamyka je w swoistej kapsule czasu będącej zarówno archiwum wszystkich zapisów, jak też abstrakcyjną formą wizualną. Biografie gromadzone w Lublinie to zarówno historie ludzi na co dzień obecnych na osiedlowym bazarze, jak też osób, które nigdy na osiedlu (lub w Lublinie) nie były – zaistnienie ich historii w dźwiękowej przestrzeni targowiska pozostanie jedyną formą ich symbolicznej obecności w tym miejscu.
Działanie grupy na biografiach (pozbawione całkowicie wartościowania i próby weryfikacji relacji pomiędzy prawdą a fikcją w przesyłanych tekstach) nieustannie gra z tym, co w osobistych historiach ujawnione i ukryte. Kolejne teksty pozostają dla odwiedzających wystawę zarówno dostępne, jak i zamknięte w powiększającej się szpuli. Jednorazowy gest odczytania każdej historii przez performera w przestrzeni publicznej pozwala wyjść historiom z zamkniętej przestrzeni zaadoptowanej na potrzeby projektu. Poprzez włączenie „podarowanej” biografii do archiwum artyści symbolicznie ustanawiają każdego z uczestników projektu jego współtwórcą (to zresztą charakterystyczny dla Open Group gest obecny też w innych projektach).
Lubelska odsłona Meet the Neighbours rozpoczęła się działaniami Barbary Gryki, która w ramach Architektury od środka podjęła próbę zamknięcia w fotografiach mieszkańców swoistej socjologicznej mapy jednego osiedla. Te dwa działania – Gryki i Open Group – weszły ze sobą w nieoczywisty dialog, otwierając być może ścieżkę dalszych poszukiwań nowego miejsca artystów w lokalnej społeczności.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Open Group
- Wystawa
- Biografia
- Miejsce
- Targ na Wileńskiej, os. Słowackiego LSM, Lublin
- Czas trwania
- 20.01–7.02.2020
- Fotografie
- Diana Kołczewska; dzięki uprzejmości Galerii Labirynt
- Strona internetowa
- labirynt.com