„Biennale Młodej Sztuki Europejskiej” to międzynarodowy projekt artystyczny prezentujący najnowsze tendencje sztuki europejskiej. Oryginalność prac, świeżość spojrzenia, intensywność przekazu, nurty i koncepcje istotne dla sztuki aktualnej zostaną przedstawione w ramach multimedialnej wystawy.
Biennale Młodej Sztuki Europejskiej – Jeune Création Européenne we Wrocławiu
Założeniem i główną ideą biennale jest cyrkulacja artystyczna – formuła wystawy podróżującej, przemieszczającej się między krajami uczestniczącymi w wydarzeniu. Wystawa skupia się na prezentacji całego przekroju różnorodnych postaw, charakteryzujących pokolenie artystów do 35. roku życia.
Każdy kraj reprezentowany jest przez ośmiu artystów podczas przemieszczającej się przez dwa lata przez Europę ekspozycji. Otwarciu biennale we Wrocławiu towarzyszy dodatkowo instalacja w przestrzeni publicznej autorstwa Julii Curyło i Lizy Sherzai.
Na wystawę składają się prace 56 artystów z Europy, wykonane w obrębie różnych mediów: malarstwa, rysunku, fotografii, obiektów, instalacji oraz wideo. Polskę reprezentują Miłosz Flis, Michał Frydrych, Marcelina Groń, Kornel Janczy, Berenika Kowalska, Izabela Łęska, Tomasz Poznysz i Magdalena Sawicka. Zaproszonych do projektu artystów cechuje różnorodność postaw artystycznych, indywidualizm oraz odwaga w podejściu do medium. Otwarcie biennale odbyło się jesienią 2015 roku w przylegającym bezpośrednio do Paryża Montrouge, w centrum sztuki Beffroi, skąd przemieści się w do Danii (Hjørring), a następnie Polski (Wrocław). Z Wrocławia wystawa pojedzie na Łotwę (Cēsis), a w 2017 roku do Włoch (Como), Hiszpanii (Figueres) i Portugalii (Amarante).
Biennale towarzyszy tryptyk fotograficzny Julii Curyło, Lizy Sherzai i Katarzyny Górnej Euroarabia. Raj, Wygnanie, Inferno. „Euroarabia” to miejsce symbolicznego współistnienia odmiennych kultur i religii. Od biblijnego i mitologicznego Raju, poprzez starotestamentowe Wygnanie, aż po Inferno (Piekło), artystki testują pola współżycia chrześcijaństwa i islamu. Tryptyk jest kontynuacją wcześniejszych poszukiwań artystycznych Julii Curyło i Lizy Sherzai, które już w 2014 roku przedstawiły pierwszą wersję Euroarabii. Instalacja przestrzenna stanęła wówczas na terenie Uniwersytetu Sabanci w Stambule. W tym roku do projektu dołączyła znana fotografka – Katarzyna Górna. Efektem wspólnej pracy jest Euroarabia. Raj, Wygnanie, Inferno – instalacja, na którą składa się seria zdjęć oraz skomponowana specjalnie do projektu muzyka.
Przypisy
Stopka
- Wystawa
- Biennale Młodej Sztuki Europejskiej – Jeune Création Européenne
- Miejsce
- Wrocławskie Centrum Kongresowe – Hala Stulecia
- Czas trwania
- 30.06-31.07.2016
- Osoba kuratorska
- Andrea Ponsini; kuratorka polskiej ekspozycji: Ewa Sułek
- Strona internetowa
- www.jceforum.eu