„Biblioteka Azyl, gdzie półki uginają się od queerowych lektur, a my zostawiamy swoje zakładki” Filipa Kijowskiego w Galerii Labirynt w Lublinie
W kwietniu 2021 roku Filip Kijowski przebywający na rezydencji w Galerii Labirynt rozpoczął tworzenie Biblioteki Azyl, gromadzącej literaturę o tematyce LGBTQ+. Jej idea narodziła się z potrzeby dostępu do rzetelnej wiedzy i literatury z tego obszaru, którego nie zapewniają szkoły ani biblioteki publiczne, a konserwatywna ekstrema i media kontrolowane przez partię rządzącą oraz jej zwolenników, wprowadzają dezinformację, strasząc wymyśloną przez siebie „ideologią”.
Księgozbiór szybko zaczął rosnąć dzięki zaangażowaniu Kijowskiego i bezinteresownej życzliwości osób autorskich, wydawnictw, księgarni i przyjaciół z różnych stron świata. W obecnej chwili, w bibliotece jest ponad 850 pozycji, które zostały przekazane nieodpłatnie, a ich liczba stale rośnie.
Wystawa ma formę instalacji-environment. Jej głównym elementem są książki, spoczywające na półce, która otacza przestrzeń galerii, jak horyzont. Wystawa wygląda jak biblioteka i właściwie nią jest. Można tu czytać książki, słuchać audiobooków, czerpać wiedzę czy po prostu spędzać czas przy rozmowie i herbacie. Ale nie tylko. W Bibliotece Azyl, jak w wielu bibliotekach, odbywają się spotkania z osobami autorskimi (np. z Fioną Kelly McGregor), rozmowy, których punktem wyjścia są książki (Qbooxs), projekcje filmów i wideo. Przestrzeń wystawy została zaprojektowana tak aby mogły odbywać się w niej również inne aktywności np. warsztaty, imprezy z muzyką osób queerowych jak również … wystawy. Pierwsza była otwarta podczas Miesiąca Dumy wystawa Bez nazwy. Od 24 lutego 2022 queerowego artysty Oleksandra Halishchuka z Melitopola w Ukrainie (do 28 sierpnia 22), kolejna będzie wystawa Anastasii Kashtalian z Łucka. Ale nie wydarzenia są najważniejsze. Wystawy ukraińskich osób artystycznych to nie jedyna aktywność Azylu związana z Ukrainą. Biblioteka rozpoczęła również działania wspierające queerowe osoby uchodźcze. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia społeczności międzynarodowej, która wzięła udział w zbiórce na GoFundMe i grantowi z funduszu Rainbow Beyond Borders Kampanii Przeciw Homofobii.
Główną ideą osób związanych z Biblioteką Azyl jest tworzenie miejsca otwartości i tolerancji, przestrzeni wolnej od homofobii, w której queerowa społeczność może czuć się bezpiecznie i mówić o sobie tak jak chce, korzystając z wolności jaką daje Konstytucja RP i Karta Praw Podstawowych UE. Szczególną uwagę kierują na młodzież i młode osoby dorosłe. Azyl został partnerem programu Europejskiej Fundacji Kultury The Europe Challenge, wspierającemu współpracę ze społecznościami lokalnymi. Dzięki temu będzie miejscem realizacji działań młodych queerowych osób z Lublina.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Filip Kijowski
- Wystawa
- Biblioteka Azyl, gdzie półki uginają się od queerowych lektur, a my zostawiamy swoje zakładki
- Miejsce
- Galeria Labirynt w Lublinie
- Osoba kuratorska
- Waldemar Tatarczuk
- Fotografie
- Diana Kołczewska
- Strona internetowa
- labirynt.com/projekty/biblioteka-azyl/