„Autodestrucción6” Abrahama Cruzvillegas’a w Gdańskiej Galerii Miejskiej
Abraham Cruzvillegas wychowywał się w południowej dzielnicy Mexico City, zwanej Ajusco. Okolica zamieszkała jest głównie przez imigrantów, którzy w latach 60. XX w. zajmowali ziemie uznawane za niczyje. Charakter tego miejsca nawiązywał do ciągłych zmian, a co za tym idzie prowizorycznych rozwiązań, co przyczyniło się do powstania dynamicznej i samowystarczalnej społeczności, która musiała być kreatywna, na co dzień 'improwizować’, budując swoje domy i pomieszczenia mieszkalne. Konstrukcje te miały całkowicie organiczny charakter i bezpośrednio odpowiadały na potrzeby mieszkańców, którzy kolektywnie tworzyli je z często tzw. „znalezionych materiałów”. Doświadczenia artysty związane z samoorganizacją i specyfiką meksykańskiej dzielnicy Ajusco stały się bezpośrednim punktem wyjścia do jego własnych poszukiwań artystycznych. Cruzvillegas nazywa swoją strategię „autoconstrucción”. Jest to proces, w którym artysta aktywuje znaczenie materiałów znalezionych w przestrzeniach wielkomiejskich i na ich peryferiach w różnych częściach świata (Meksyk, Paryż, Nowy Jork). Znalezione materiały stają się tworzywem dla instalacji, rzeźb oraz książek artystycznych. Jego artystyczne poszukiwania tworzą obraz zainteresowań artysty skierowanych ku tymczasowym rozwiązaniom, które odnoszą się do lokalnej specyfiki, sprzyjają organizacji społecznej, wymianie oraz współpracy pomiędzy mieszkańcami. Cruzvillegas określa „autoconstrucción” jako zdecydowanie nieskończony, niewykorzystany, niestały, emocjonalny, deliryczny, pełen radości, męczący, fragmentaryczny, empiryczny, słaby, szczęśliwy, paradoksalny, solidarny, sensualny, amorficzny, ciepły i zaangażowany indeks zmieniającej się metodologii tworzenia sztuki oraz proces tworzenia własnej tożsamości.
Wystawa Autodestrucción6: Chichimecachubo: Matzerath@S13 prezentowana w Gdańskiej Galerii Miejskiej to powstała w Gdańsku nowa instalacja Cruzvillegasa, która jest częścią projektu „autoconstrucción”. Instalacja składa się z przedmiotów znalezionych, których tymczasowe zestawienie nawiązuje do problemu braku komunikacji i pojęcia zrozumiałości – manifestującego się poprzez twórczość meksykańskiego kompozytora Juliána Carrillo oraz charakter Oskara Matzeratha z powieści Güntera Grassa.
Wystawie towarzyszyć będzie katalog oraz dodatkowe wydarzenia i warsztaty – jednodniowe interwencje artystyczne wchodzące w dialog z pracą Cruzvillegasa – Katarzyny Krakowiak i Marka Rogulskiego, spotkania dla studentów gdańskiego ASP prowadzone przez Abrahama Cruzvillegasa oraz warsztaty ze społecznością romską dotyczące pojęcia tymczasowości w architekturze prowadzone przez Annę Czaban i Witka Hebanowskiego.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Abraham Cruzvillegas
- Wystawa
- Autodestrucción6: Chichimecachubo: Matzerath@S13
- Miejsce
- Gdańska Galeria Miejska
- Czas trwania
- 05.12.2014-01.02.2015
- Osoba kuratorska
- Patrycja Ryłko
- Fotografie
- Krzysztof Olechnowicz
- Strona internetowa
- ggm.gda.pl