„Nim zakwitnie tysiąc róż (z Warszawą w tle)” Alexa Baczyńskiego-Jenkinsa w Fundacji Galerii Foksal
Fundacja Galerii Foksal prezentuje nową pracę Alexa Baczyńskiego-Jenkinsa – choreografię, która łączy queerową zmysłowość, erotykę, pamięć i pożądanie.
Praca nawiązuje do pochodzenia nazwy Foksal, wywodzącej się od londyńskiego ogrodu Vauxhall Pleasure Garden – znanego również jako miejsce erotycznych spotkań i cruisingu.
Ogród przyjemności zostaje poddany tu procesowi choreograficznego, afektywnego i konceptualnego przetworzenia. Praca traktuje ogród jako miejsce intymności, sensualności i współzależności, a przyjemność jako politykę erotyki i pożądania. Działa z queerową pamięcią zapisaną w gestach, takich jak spojrzenie zwrotne, przygodne wydarzenia czy efemeryczne przestrzenie.
Choreografia składa się z dwóch części, odbywających się jednocześnie na dwóch piętrach galerii. Nie jest linearna i ma zmienną strukturę negocjowaną przez performerki i performerów.
Alex Baczyński – Jenkins (ur. 1987), mieszka i pracuje w Warszawie i Londynie, swoje prace pokazywał m.in. w ramach indywidualnej wystawy 'The Tremble, the symptom, the swell and the hole together’ w Chisenhale Gallery, Londyn (2017) oraz w ramach wystaw grupowych w: Migros Museum, Zurych (2018); Swiss Institute, Nowy Jork (2016); Muzeum Sztuki, Łódź (2016); David Roberts Art Foundation, Londyn (2015); Block Universe, Londyn (2016); Sophiensaele Theatre, Berlin (2015); Whitechapel Gallery, Londyn (2015); Cricoteca, Kraków (2015). Współzałożyciel Kem – powstałej w 2015 roku queerowej i feministycznej przestrzeni projektowej poświęconej praktykom choreograficznym i performatywnym.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Ewa Dziarnowska, Joseph Funnell, Agata Grabowska, Billy Morgan, Rafał Pierzyński, Filip Rutkowski, Katarzyna Szugajew
- Wystawa
- Alex Baczyński-Jenkins
- Miejsce
- Fundacja Galerii Foksal, Warszawa
- Czas trwania
- 1–22.06.2018
- Fotografie
- Karolina Zajączkowska, Sławomir Zbiok Czajkowski
- Strona internetowa
- fgf.com.pl