„Ą fas. Portrety z kolekcji” w Galerii Labirynt
Określenie en face [ą fas] w sztuce oznacza sposób pokazania postaci na wprost widza. Najczęściej tę metodę stosuje się w portretach – artystycznych wizerunkach ludzi. Kiedyś portrety były malowane przeważnie na zamówienie, aby zdobić dom, świadczyć o kulturze oraz zamożności ich właściciela i osoby portretowanej. Na przestrzeni lat forma ta inspirowała artystów i artystki, którzy tworzyli swoje prace eksperymentując nie tylko z samą tematyką, ale i z techniką wykonania. Obecnie portret spełnia wiele funkcji, co można zobaczyć w pracach prezentowanych na wystawie.
Ą fas ukazuje różne spojrzenia na portrety w kolekcji Galerii Labirynt. Od klasycznego przedstawienia przez autoportret, karykaturę, portret fotograficzny, wideo, aż do nietypowego portretu w formie pisanej. Na wybranych pracach znajdziemy różnorodne wizerunki ludzkie – kobiety, mężczyzn, osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze, dzieci, ale również przedstawienia pozaludzkie jak humanoidalny robot.
Wystawa na głównym miejscu stawia portret i jego formę, technikę wykonania i różnorodność podejścia artystycznego do tego tematu. W sposób humorystyczny podchodzimy też do wyrażenia en face zaczerpniętego z języka francuskiego, które, podobnie jak inne obcojęzyczne określenia stosowane w sztuce, często utrudnia odbiór prezentowanych prac, wprawiając odbiorców w zakłopotanie. Chcemy bawić się portretem i do tego zapraszamy również wszystkich widzów i widzki.
Przypisy
Stopka
- Osoby artystyczne
- Włodzimierz Borowski, He Chengyao, Oskar Dawicki, Irena Nawrot, Jadwiga Przybylak, Karol Radziszewski, Joanna Rajkowska, Józef Robakowski, Mariusz Tarkawian, Ryszard Woźniak, Krzysztof Zarębski
- Wystawa
- Ą fas. Portrety z kolekcji
- Miejsce
- Galeria Labirynt, Lublin
- Czas trwania
- 1-30.09.2021
- Osoba kuratorska
- Krystian Kamiński, Agata Sztorc-Gromaszek
- Fotografie
- dzięki uprzejmości Galerii Labirynt
- Strona internetowa
- labirynt.com