80. rocznica wybuchu II wojny światowej w sztuce
80. rocznica wybuchu II wojny światowej za nami. Stołeczne środowisko artystyczne żyło głównie otwarciem wystawy Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz oficjalną inauguracją Roku Antyfaszystowskiego, warto zwrócić jednak uwagę na dwie inne realizacje artystyczne towarzyszące jej obchodom — jedną mniej, a drugą zdecydowanie bardziej udaną. Do tej pierwszej kategorii zaliczyć należy instalację Jerzego Kaliny W niebo stąpanie. Ekspozycja Kaliny została otwarta 28 sierpnia w galerii Kordegarda (wernisażowi towarzyszył performans artysty) i jak dowiadujemy się z tekstu zamieszczonego na stronie galerii, jest ona inspirowana dziecięcymi wspomnieniami II wojny światowej:
„Instalacja W niebo stąpanie składa się z 14 figur naturalnej wielkości, trzymających w rękach symbole religijne wypieczone z chleba. Artysta umieszcza też w przestrzeni, choć osobno, rzeźbę chłopca otoczoną ziemniakami. To powidok zdjęć i opowieści gehenny dziecka w czasie II wojny światowej. Chłopca niosącego pod koszulą ziemniaki, zatrzymanego w drodze do domu. Postacie symbolicznie reprezentują ofiary II wojny światowej. To cywile – dzieci, kobiety, osoby starsze, które zostały brutalnie pozbawione życia. Niczym dybuki cały czas są obecne w przestrzeni świata realnego. W dłoniach dzierżą wypieczone z ciasta chlebowego macewy, krzyże prawosławne, grekokatolickie, katolickie, symbole łemkowskie. Los zamordowanych jest wspólny bez względu na wyznawaną wiarę. Liczą na zbawienie. Na sprawiedliwość. Na pamięć. Chleb nawiązują do bogatej symboliki łamania się chlebem. Gestu solidarności, wspólnoty, bliskości”. (Więcej na: https://kordegarda.org/pl/exhibition/140186)
Pozytywny zaskoczeniem okazało się za to logo obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, autorstwa Łukasza Kowalskiego, które stało się tłem dla wszystkich uroczystości (patrz: http://www.lukaszkowalski.com.pl/).