8–14 sierpnia
Kraków
Indywidualna wystawa Tomka Barana Zza kulisami otworzy się w piątek (12.08) w UFO Art Gallery. W najnowszym pokazie malarz odsłoni nieco kulisów swojej pracy, zazwyczaj niedostępnych szerokiej publiczności. Przy tej okazji nie zabraknie zaskoczeń – pierwsza od dwóch lat solowa wystawa artysty to rodzaj nowego otwarcia, przy okazji którego Baran zaprezentuje obrazy nierzadko mocno różniące się od dotychczasowych, w tym pierwszą od kilkunastu lat kompozycję figuratywną.
Opole
Współorganizowana z Muzeum Sztuki w Ołomuńcu wystawa czeskiego fotografa dokumentalisty Petra Zatloukala zatytułowana Aerobic otworzy się w piątek (12.08) w Galerii Sztuki w Opolu. Zobaczymy na niej zdjęcia wykonywane przez młodego jeszcze artystę w latach 80., kiedy to do Czechosłowacji zza żelaznej kurtyny dotarła moda na tytułowy aerobik. Fotograf zaliczany do grona twórców tzw. dokumentu subiektywnego za sprawą swojej pierwszej żony, instruktorki aerobiku, zaglądał za kulisy licznych treningów i występów. W powstałych wówczas fotografiach Zatloukal uchwycił wycinek rzeczywistości filtrowanej przez własną wrażliwość, ale i w pewnej mierze dokument czasów, pokazujący społeczno-ekonomiczne realia ówczesnej Czechosłowacji i marzenia o lepszym życiu.
Poznań
Do końca sierpnia trwa open call do programu Euroremont: od katastrofy do utopii, organizowanego przez poznański Pawilon. Jest on skierowany do artystek i artystów posługujących się mediami audiowizualnymi, jak film czy wideoinstalacje, szczególnie zaś do osób z doświadczeniem migracji. Zgłaszane projekty powinny dotyczyć wątków migracji, dekolonizacji, ponadnarodowych wspólnot czy przemian społecznych we współczesnej Europie. Zgodnie z tytułem projektu, jest on zorientowany na poszukiwanie możliwych scenariuszy przyszłości, tych afirmatywnych i tych krytycznych, proponujących wizję tego, co nastąpić może po końcu starego świata. Wybrane projekty (od jednego do trzech) zostaną zaprezentowane w Pawilonie jeszcze w tym roku.
Sokołowsko
Ósma edycja festiwalu Sanatorium Dźwięku, poświęconego sztuce dźwięku i eksperymentalnej muzyce współczesnej, wystartuje w Sokołowsku w najbliższy piątek (12.08). Hasło przewodnie tegorocznej odsłony to Przemijanie i ponadczasowość, inaugurujące trzyletni festiwalowy cykl krążący wokół zagadnień związanych z czasem. Tytułowe pojęcia z jednej strony wyznaczają dwa bieguny myślenia o czasie, z drugiej warunkują się i przeplatają w naszym myśleniu o nim. W ramach festiwalu jak co roku zobaczymy nie tylko koncerty, ale też performanse, instalacje dźwiękowe, wykłady i warsztaty, a wśród artystek i artystów uczestniczących w tegorocznej edycji znajdą się m.in. Antonina Nowacka, Martyna Basta, Jérôme Noetinger czy Canti Spazializzati Collective.
Warszawa
Solowa wystawa Marty Nadolle Nie przejmuj się otworzy się w czwartek (11.08) w galerii Leto. W nowych obrazach malarki tradycja miejskiego pejzażu przeplata się z inspiracjami rodem ze sztuki ludowej, a wielkomiejska sceneria z intymnym rękodziełem, przekraczając podział na centrum i peryferia oraz na to, co publiczne i to, co prywatne.
Tego samego dnia (11.08) w HOS gallery otworzy się wspólny pokaz Marty Antoniak i Roberta Kuśmirowskiego. Infixus zestawiać będzie prace dwojga twórców posługujących się odmiennymi estetykami i technikami, których praktyka wyrasta jednak z podobnego rdzenia, opierając się na wykorzystaniu przedmiotów pochodzących z przeszłości, refleksji nad pamięcią i nostalgią, a także chęci tworzenia iluzji. Antoniak w najnowszych pracach, które zaprezentuje na warszawskiej wystawie, krąży wokół motywów katastroficznych, a ich forma nierzadko przypomina nagrobne stele.
W tę niedzielę rozpocznie się osiemnasta edycja festiwalu Chopin i jego Europa. W jego ramach do końca miesiąca odbędzie się ponad trzydzieści koncertów, w tym recital fortepianowy zwycięzcy ostatniej edycji Konkursu Chopinowskiego Bruce’a Liu oraz występy innych finalistek i finalistów konkursu, m.in. Aimi Kobayashi czy Alexandra Gadjieva. Do highlightów tegorocznej edycji należeć będą także koncerty Marii Joao Pires, European Union Youth Orchestra czy kwartetu Belcea. Wydarzenia odbywające się w najważniejszych warszawskich salach koncertowych śledzić będzie tez można online — większość koncertów streamowana będzie na youtube’owym kanale Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Wrocław
W ramach dziewiętnastej odsłony Nowego Złotego w najbliższy piątek (12.08) w kiosku na rogu ulic Górnickiego i Prusa we Wrocławiu otworzy się wystawa Piotra Puldziana Płucienniczaka, tym razem wyjątkowo mocno związana z samą przestrzenią wystawienniczą. Artysta, socjolog i niegdysiejszy współtwórca kolektywu Rozdzielczość Chleba w ramach 89 drobiazgów przyglądać się będzie specyfice kioskowego mikrokosmosu rzeczy, a przy okazji budującym się wokół niego międzyludzkim relacjom. Instalacja Płucienniczaka to także rodzaj sentymentalnego upamiętnienia wypieranych przez sieciówki i dyskonty punktów małej przedsiębiorczości.