8-14 października
Bydgoszcz
W piątek (12.10) ruszy czwarta edycja bydgoskiego Vintage Photo Festival, poświęconego fotografii analogowej. Wśród szeregu wystaw składających się na program festiwalu znajdzie się między innymi Wyjście z cienia – pierwsza prezentacja prac Maszy Iwaszincowej, do niedawna kompletnie nieznanej rosyjskiej fotografki, związanej z leningradzkim środowiskiem artystycznym lat 60.-80., której pokaźne archiwum zostało niedawno odnalezione przez córkę fotografki.
Kraków
Krakowskich szumnych inicjatyw środowiskowych nigdy dość; tym razem nadchodzi wielki przegląd sztuki tamtejszych artystów pod szyldem nowej lokalnej marki tworzonej rękami Magdaleny i Gawła Kownackich. Krakowski Salon Sztuki rozpocznie się w najbliższy piątek (12.10) i zaanektuje dla siebie odpowiednio salonową, na co dzień zawiadywaną przez kręgi ZPAP-owskie miejscówkę – Pałac Sztuki. Wystawa potrwa do 21 października, a pod jej koniec przyznane zostaną nagrody dla wybranych artystów.
Już dziś (8.10) otworzy się organizowana w ramach Unsoundu przez galerię Henryk wystawa Bartosza Zaskórskiego Monster. Znajdą się na niej prace we wszystkich mediach, w których porusza się artysta, od rysunku, przez obiekty i prace 3D po muzykę. Złożą się one w opowieść o idolu młodzieży szkolnej, mutancie przekształcającym swoje ciało aż do przezmiany w żyjący kebab. Wystawa Zaskórskiego prezentowana będzie w lokalu nieopodal siedziby galerii, w której z kolei w piątek (12.10) otworzy się jeszcze jedna wystawa – solowa prezentacja Ani Mokrzyckiej I had reached the nothing, and the nothing was living and moist, również dotykająca motywów cielesnych i abiektalnych.
Katowice
Od jutra (9.10) zobaczyć będzie można nowy nabytek Muzeum Śląskiego – monumentalną instalację Józefa Szjany Reminiscencje. Prezentowana w różnych formach, między innymi w roli scenografii teatralnej do spektaklu Replika instalacja zbudowana jest wokół wizerunku Ludwika Pugeta, artysty, profesora krakowskiej ASP i jednej ofiar obozu zagłady w Oświęcimiu. Wychodząca od osobistych doświadczeń Szajny praca odwołuje się do szerszych zagadnień ogólnoludzkich i pamięci nieobecnych.
Łódź
W ramach trwającej w Muzeum Sztuki w Łodzi wystawy Peer-to-Peer. Praktyki kolektywne w nowej sztuce Dom Mody Limanka wystawi w weekend (12-14.10) w przestrzeni ekspozycji spektakl Mieszkanie. Będzie to dostosowana do łódzkich okoliczności adaptacja sztuki z repertuaru berlińskiego New Theater, której bohaterami jest piątka współlokatorów z tytułowego mieszkania. Po sobotniej inscenizacji odbędzie się dodatkowo spotkanie z Callą Henkel i Maxem Pitegoffem, autorami oryginalnego scenariusza spektaklu.
Olsztyn
Nowa wystawa kuratorowana przez Martę Lisok swoim tytułem nawiązywać będzie do Przypadków Robinsona Crusoe i przywoływać będzie motyw rozbitka poznającego nowe terytoria. Nie bez powodu – otwierane w czwartek (11.10) Serce wyspy to prezentacja śląskiego the best of organizowana nie w BWA Katowice, z którym na co dzień związana jest kuratorka, a w BWA Olsztyńskim. Znajdą się na niej prace między innymi Dominiki Kowyni, Izabeli Łęskiej i Mikołaja Szpaczyńskiego.
Poznań
Druga z wystaw organizowanych w Poznaniu w ramach Kolekcji Stanisława Teisseyre’a otworzy się w piątek (12.10) w galerii Piekary. Przez szyb brylanty prezentować będzie obrazy samego Teisseyre’a oraz Teresy Pągowskiej i Piotra Potworowskiego z przełomu lat 50. i 60., dopełnione nowymi pracami Krzysztofa Pijarskiego. Punktem wyjścia dla jej koncepcji było obszerne archiwum Teisseyre’a, przez wiele lat leżące odłogiem, na podstawie którego rekonstruowana zostanie jego historia.
Po gościnnej prezentacji na WGW galeria Rodriguez wraca do Poznania z nową wystawą. Kuratorowana przez Aleksandra Hudzika solowa wystawa Michała Smandka Niebezpieczeństwo zbliżania się do granic otworzy się również w piątek (12.10). Smandek pokaże na niej serię nowych rzeźb ze stali, konstrukcje mające przypominać o niestabilności obecnych czasów.
Miłośnicy fotografii w tym tygodniu powinni wybrać się na wycieczkę nie tylko do Bydgoszczy, ale też kilku miast i miasteczek Wielkopolski. W Poznaniu, Gnieźnie, Wrześni i Środzie Wielkopolskiej odbywać się będzie od soboty (13.10) czwarta edycja Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. W programie festiwalu znajdzie się szereg wystaw i dyskusji, między innymi prezentacja fotografii patrona festiwalu, prac absolwentów Katedry Fotografii UAP w Poznaniu czy spotkanie z Adamem Mazurem poświęcone dorobkowi Jana Bułhaka.
Szczecin
Nowa wystawa w Zonie Sztuki Aktualnej to ambitnie zakrojona opowieść o roli światła – między innymi w historii sztuki, ale wychodząca poza proste „światło w sztuce”, dotykająca kwestii naukowych eksperymentów, symbolicznych konotacji i sfery socjoekonomicznej. Kuratorowana przez Aurelię Nowak i Mattiego Isan Blinda ekspozycja Imagine a World Where The Opposite of Light Isn’t Dark otworzy się w najbliższą środę (10.10). Znajdą się na niej prace m.in. Anny Orłowskiej, Davida Shrigleya i Juliana Charrière’a.
Dzień później (11.10) w Trafo na solowej wystawie kuratorowanej przez dyrektora galerii, Stacha Rukszę, swoje obrazy zaprezentuje Marek Rachwalik. Vulgar Display of Marek będzie okazją, by w pełni nasycić oczy metalowo-folkorowym imaginarium artysty i zrozumieć podłoże fascynacji muzyką i kulturą metalową u malarza, który deklaruje, że „jako były ministrant musi rozliczyć się z ciemną stroną mocy”.
Warszawa
Bardzo często wernisaż jest najgorszym momentem na oglądanie wystawy, jeśli mamy zamiar skupić się bardziej na sztuce niż towarzyskich interakcjach. Bywają jednak sytuacje, kiedy to na otwarciu dzieje się najwięcej, a wręcz zostaje ono uznane za dzieło sztuki samo w sobie. Tak ma być w przypadku otwieranej dziś wieczorem (8.10) wystawy Tell Me More w Austriackim Forum Kultury, której bohaterami będą Stephan Blumenschein i duet Polen Performance. Ostatnimi czasy mieliśmy wiele okazji do oglądania performansów działającego w pojedynkę Mikołaja Sobczaka z Polen Performance, tym razem na wernisażu po dłuższej przerwie z nowym performansem powróci współtworząca duet Justina Los.
Zbliża się rozstrzygnięcie konkursu na prace magisterskie w ramach programu ±∞Zachęta, a tymczasem Fundacja GESSEL dla Zachęty-Narodowej Galerii Sztuki ogłasza konkurs dla doktorantów. Do środy (10.10) aplikować można do programu stypendialnego, który przeznaczony jest dla doktorantów podejmujących tematy związane na różne sposoby z działalnością Zachęty, dotyczące na przykład polityki kulturalnej PRL, historii wystawiennictwa i muzeologii.
Bohaterką piątej tegorocznej wystawy w Project Roomie Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski będzie Karolina Mełnicka. Otwierana w czwartek (11.10) wystawa Success story, kuratorowana przez Aleksandra Celustę, będzie refleksją nad etosem kreatywności. Mełnicka zgłębiać będzie historie sukcesu i ich otoczkę, snując raczej gorzką refleksję nad tożsamością tak zwanej klasy kreatywnej.
Po wystawach dotyczących op artu i abstrakcji jako takiej, Fundacja Stefana Gierowskiego szykuje kolejną ekspozycję poświęconą konkretnemu odłamowi niefiguratywnego malarstwa – taszyzmowi. W piątek (12.10) otworzy się wystawa Taszyzm = Wolność, na której zaprezentowane zostanie reprezentujące ten nurt polskie malarstwo z przełomu lat 50. i 60. Będzie ona próbą wskazania unikalnych cech taszyzmu w wydaniu nadwiślańskim, a przy okazji także głosem w debacie na temat różnic między taszyzmem a informelem.
Wrocław
Powrót do nieco bliższej przeszłości zaserwuje nam z kolei wrocławska Entropia, gdzie jutro (9.10) otworzy się wystawa Tomasza Mniamosa Histerotomia mózgu — 30 lat później. Mniamos, artysta wszechstronny, parający się m.in. fotografią, muzyką i streeta artem, a przy okazji założyciel grup SAD (Stowarzyszenie Antydebilne Disco) i Acid TV zaprezentuje na niej fotografie, filmy i szablony, z których wyłaniać się będzie panorama Wrocławia siermiężnych lat 80.
Nowy rok akademicki właśnie się rozpoczął, tymczasem sezon na wystawy niedawnych dyplomantów trwa. W galerii Awangarda BWA Wrocław otworzy się w piątek (12.10) wystawa Sztuka przejścia ’18. Najlepsze dyplomy ASP we Wrocławiu. To kolejna odsłona prezentacji najlepszych dyplomów wrocławskiej uczelni, odbywających się regularnie od 2004 roku. Jak na tego rodzaju wystawę przystało, ma ona charakter konkursowy i podczas wernisażu zostanie wręczona nagroda za najlepszy dyplom.
Zalesie Górne
Galeria Lescer, ulokowana w Zalesiu Górnym nieopodal Warszawy, pierwszy sezon swojej działalności zamyka najambitniejszym jak dotąd projektem. Otwierana w sobotę (13.10) wystawa Wokół Sola LeWitta zaprezentuje dwie prace amerykańskiego klasyka minimalizmu, wiązanego również ze sztuką konceptualną, a także prace pozostające w jego orbicie. Będą to zarówno dzieła współczesnych artystów, na których dorobku minimalizm sprzed pół wieku odcisnął swoje piętno, jak i twórców, którzy z LeWittem współpracowali lub realizowali jego prace według pozostawionych instrukcji.