8–14 lipca
Elbląg
Podczas I Biennale Form Przestrzennych w roku 1965 Zbigniew Gostomski zrealizował w przestrzeni Elbląga monumentalną Formę Przestrzenną. Teraz Gostomski wraca do miasta z monograficzną wystawą pod tym samym tytułem, otwieraną w czwartek (11.07) w Centrum Sztuki Galerii EL. Kuratorowana przez Joannę Mierzejewską i Karolinę Leśnik-Patelczyk Forma Przestrzenna to koprodukcja elbląskiej galerii i Galerii MIejskiej bwa w Bydgoszczy prezentująca prace z różnych okresów twórczości artysty, w tym obiekty, rysunki, neony czy materiały archiwalne z kolekcji publicznych i prywatnych, w tym model elbląskiej realizacji ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.
Gdańsk
Solowa wystawa Ani Witkowskiej, kuratorowana przez Dianę Lenart, otworzy się w piątek (12.07) w przestrzeni eskaem w Gdańsku. Tytułowe Brzydkie uszy odnoszą się między innymi do rodzinnych historii artystki, której starsza siostra z problemem odstających uszu postanowiła sobie poradzić operacyjnie, choć bez powodzenia. Wychodząc od osobistych doświadczeń, artystka próbuje znaleźć oparcie w bólu i zalążek idei nowej wspólnoty, rozwijając wątki ze swojej zeszłorocznej wystawy Maciora. O świni, która nauczyła się latać w szczecińskim TRAFO.
Krosno
Indywidualna wystawa Grzegorza Wnęka Łzy – dobry i zły – malowane otworzy się w piątek (12.07) w galerii BWA w Krośnie. W swoim malarstwie Wnęk mierzy się przede wszystkim z lękiem przed śmiercią i niepewną przyszłością. Sceny jakby pochodzące z mrocznych baśni czy legend pełne są przyrody niekoniecznie przyjaznej człowiekowi. Artysta jednocześnie sięga po szereg bardziej lub mniej bezpośrednich nawiązań i cytatów, m.in. do kultury Meksyku i malarstwa Fridy Kahlo i Diego Rivery, ale też Ensora, Noldego, Picassa, wreszcie Wróblewskiego czy Sempolińskiego.
Poznań
Nowe miejsce na artystycznej mapie Poznania zainauguruje jutro (9.07) swoją działalność. Zero3 ma być przestrzenią spotkań, rozmów i międzypokoleniowej wymiany. Wystawa Kij w mrowisku odnosić się będzie do tytułowej metafory akcentując zarówno złożoność mrówczej architektury, jak i jej wrażliwość na zewnętrzne ingerencje. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie performans Tomasza Opani oraz Ewy Zarzyckiej.
Sopot
W przestrzeniach zabytkowej sopockiej willi, w której mieści się Goyki 3 Art Inkubator, w najbliższy weekend (12–14.07) odbędzie się pierwsza edycja nowego festiwalu, organizowanego przez świeżo powstały kolektyw Trzymaj. Podczas Trzymaj Festiwal odbędą się dyskusje na tematy związane z grafiką, muzyką, fotografią i filmem, warsztaty, koncerty, pokazy filmowe i wystawy.
Warszawa
Dziś wieczorem (8.07) w budynku Metropolitan Warszawa otworzy się organizowana przez Van Rij Gallery oraz Art and Design LT Foundation wystawa Blue Dress, kuratorski projekt stworzony przez kobiety i opowiadający o kobietach. Szkice Tamary Łempickiej skonfrontowane zostaną z obrazami współczesnej artystki Heleny Stiasny, przyglądającej się w swoich pracach kulturowym archetypom kobiecości i próbującej zerwać ze zinternalizowanym męskim spojrzeniem, widocznym jeszcze wyraźnie w pracach Łempickiej.
Prace powstałe w ramach projektu doktorskiego realizowanego pod kierunkiem Maryny Tomaszewskiej na warszawskiej ASP zaprezentuje Dorota Kozieradzka na otwieranej w piątek (12.07) w galerii Przeciąg wystawie Pochwała Chaosu. Artystka odnosi się w niej do problemu bezpłatnej opiekuńczej pracy kobiet oraz obciążeń psychicznych i fizycznych związanych z doświadczeniem macierzyństwa, podążając za myślą Silvii Federici i traktując ciało jako narzędzie oporu. Równolegle projekt realizowany jako dyplom licencjacki pod kierunkiem właśnie Kozieradzkiej oraz Krzysztofa Olszewskiego zaprezentuje w galerii Mrozia11. I am the disease of men to opowieść o kobiecym gniewie i tłumiącym go patriarchalnym społeczeństwie. Oba pokazy tworzyć będą międzypokoleniowy feministyczny dialog między artystkami.
Również w piątek (12.07), na Osiedlu Ostrobramska, gdzie sto lat temu działała kolektywna ferma rolnicza, rozpocznie się finał realizowanego przez oddolny grochowski Dom Sztuki projektu KIBBUTZ. Tego dnia będzie można dołączyć do rekonstruowania mozaiki, którą w uroczystość żniw układano w kibucu, oraz posłuchać historii związanych z tym miejscem osób, które przedstawią uczestniczki warsztatów Anna Gądek, Paula Jaszczak, Maria Piekarska-Baronet, Dagmara Siwczyk, Dorota Stolarska-Kultys i Kamila Szejnoch. W sobotę z kolei odbędzie się performans Anny Gądek, która skupi się na lokalnej i osobistej stronie upamiętnianej historii, oraz koncert jazzowy Michała Barańskiego i Shachara Elnatana.
Przypominamy również o rozpoczętym niedawno open callu na roczną koncepcję kuratorską Pawilonu Tańca i innych sztuk performatywnych, który po przeprowadzce MSN na Plac Defilad mieścić się będzie w Pawilonie nad Wisłą. Konkurs jest owocem procesu prowadzonego przez Warszawskie Obserwatorium Kultury wspólnie ze środowiskiem tańca, Biurem Kultury Urzędu m.st. Warszawy i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Termin składania aplikacji w pierwszym etapie upływa 1 września.
Wrocław
Kuratorowana przez Dorotę Monkiewicz monograficzna wystawa Wojciecha Fangora otworzy się w sobotę (13.07) w Krupa Art Foundation. Wojciech Fangor. American Dream prezentować będzie prace z okresu szczytu kariery artysty, powstałe pomiędzy rokiem 1961, kiedy emigrował z Polski do Austrii, by kilka lat później zgodnie z planem osiąść na dłuższy czas w USA, a rokiem 1973. Ówczesne obrazy Fangora to efekty eksperymentów ze sztuką optyczną, charakterystyczne immersyjne, psychodeliczne fale i wirujące koła.