8-14 czerwca
Gdańsk
Postkwarantannową działalność rozkręca na dobre Kolonia Artystów, w której w piątek (12.06) otworzy się druga w ostatnich tygodniach nowa wystawa. Fasady Moniki Zawadzkiej, architektki i antropolożki kulturowej, to projekt dotyczący doświadczenia miejskości, przestrzennej pamięci i zakorzenienia w miejscu. Wystawa opierać się będzie na badaniach języków architektonicznych Wrzeszcza, dzielnicy, w centrum której działa galeria.
Kraków
Uniwersytety w całym kraju powoli wychodzą ze stanu hibernacji, a w Krakowie mimo przeszkód odbędzie się w tym roku także uczelniany, animowany przez studentów festiwal kulturalny Polikultura. Hasło przewodnie jego ósmej edycji, Co teraz, w sam raz oddaje aktualne nastroje. W ramach festiwalu w najbliższą środę (10.06) na platformie Mozilla Hubs swoją premierę będzie miała kuratorowana przez grupę studentek i studentów pierwszego roku zarządzania kulturą Uniwersytetu Jagiellońskiego, pod opieką naszej autorki Marty Kudelskiej, wystawa antropocen. Na wirtualnej ekspozycji podejmującej temat relacji człowieka ze środowiskiem w obliczu zmian klimatu zobaczymy prace m.in. Bartosza Zaskórskiego, Moniki Drożyńskiej, Mateusza Szczypińskiego oraz Julii Dorobińskiej i Nadii Markiewicz.
Wkrótce ponownie odwiedzić będzie można także Cricotekę z wystawą stałą Tadeusza Kantora po mocnym liftingu. W piątek (12.06) otworzy się ekspozycja Tadeusz Kantor. Widma, na której znajdą się w większości niepokazywane na wcześniejszych odsłonach wystawy kolekcji obiekty, przedmioty i kostiumy ze spektakli Kantora. Kuratorzy Małgorzata Paluch-Cybulska i Michał Kobiałka stworzyli z nich autorską narrację na temat pamięci o trudnej przeszłości w dorobku patrona Cricoteki, co w tym przypadku stanowi spory przełom – poprzednie odsłony kolekcji przygotowywane były bowiem zgodnie z instrukcjami pozostawionymi przez samego Kantora.
Oprócz Kantora i festiwali, Kraków knajpami i młodym malarstwem stoi, wśród propozycji na ten tydzień nie zabraknie też tych dwóch elementów. W kawiarnio-galerii CYRKI przy ulicy Szerokiej otworzy się w piątek (12.06) wystawa Will you still love me, magically? Zobaczymy na niej prace trojga malarzy – Joanny Tochman, Katarzyny Olmy oraz znanego m.in. z urządzonej przez Dawida Radziszewskiego instagramowej Wystawy w twoim mieszkaniu Krzysztofa Grzybacza.
Opole
Nawet jeśli potencjalna druga fala pandemii nie zamknie nas na powrót w domach, przed tematami okołokoronawirusowymi nie uciekniemy z pewnością jeszcze przez długi czas, nawet wybierając się do galerii położonych w najdalszych zakątkach kraju. Na szczęście nie wszystkie z nich to moralizatorskie rozważania temat tego kim jesteśmy i dokąd zmierzamy; w Galerii Dobro w Olsztynie otworzy się w piątek (12.06) wystawa Cyryla Polaczka Przez kwarantannę zacząłem rozwijać swoje pasje, zapowiadająca się na antidotum zarówno na formułowane ex cathedra mądrości, jak i narracje o odkrywanych podczas kwarantanny pokładach kreatywności. Na wystawie znajdzie się zestaw najnowszych prac malarza, powstałych właśnie w okresie lockdownu.
Radom
W radomskim MCSW Elektrownia otworzy się w piątek (12.06) wystawa Pawła Nowaka, artysty związanego z warszawską ASP, gdzie m.in. od samego początku prowadzi galerię Salon Akademii. Stan napięcia będzie mieć charakter autorskiej retrospektywy, na której znajdą się wczesne obrazy czy obiekty Nowaka, wykorzystujące różnorodne materiały i podłoża, na czele z woskiem, towarzyszyć im będzie jednak również szereg najnowszych, premierowych prac artysty. W dniu otwarcia nie odbędzie się co prawda regularny wernisaż, jednak w godzinach 12.00-15.00 będzie można spotkać się na miejscu z artystą.
Warszawa
Po długim wyczekiwaniu, w zeszłym tygodniu w Muzeum Sztuki Nowoczesnej otworzyła się wystawa Wiek półcienia, nie oznacza to jednak w żadnym wypadku końca dodatkowych, siłą rzeczy wirtualnych propozycji muzeum rozbudowujących jej kontekst. W ramach MSN-owskiego Departamentu Obecności działa grupa czytelnicza Życie po końcu świata. Gościnią kolejnego, jutrzejszego (9.06) spotkania w formie warsztatów z tekstem będzie Ewa Bińczyk, autorka kluczowej w rodzimym polu książki związanej ze zmianami klimatycznymi, czyli Epoki człowieka. Retoryki i marazmu antropocenu.
W tym tygodniu stołeczne galerie nieco zwalniają obroty przed kolejną falą otwarć, jaka czeka nas w drugiej połowie miesiąca. BWA Warszawa i Zofia Krawiec szykują jednak wydarzenie towarzyszące otwartej niedawno wystawie W czarodziejską burzę włożę własną duszę. Jutro (9.06) za pośrednictwem galeryjnego kanału na YouTubie odbędzie się wideoperformans ArTVstki we współpracy z duetem Serotoninaerror i Janą Moroz pod tytułem Beksa zmienia się w wojowniczkę. Jego bohaterką będzie zupełnie inna czarownica niż te, których oblicza prezentowane są na wystawie, a mianowicie Czarodziejka z Księżyca.
Kolekcjonerzy powinni z kolei obowiązkowo wybrać się do Fundacji Profile, gdzie do środy (10.06) potrwa wystawa przedaukcyjna z pracami klasyków rodzimej awangardy i neoawangardy, które zlicytowane zostaną w środowy wieczór. Na kolejnej, piątej już odsłonie aukcji pod hasłem Kto się nie boi awagardy! znajdzie się sporo prac dziś już podręcznikowych, autorstwa m.in. Ewy Partum, Natalii LL, Józefa Robakowskiego czy będącej aktualnie na fali za sprawą monografii w Muzeum Sztuki w Łodzi Teresy Tyszkiewicz.
Tego samego dnia (10.06) w Galerii Działań otworzy się kontynuacja wystawy Dyfuzje czasu, której pierwsza odsłona prezentowana była przed rokiem w Piotrkowie Trybunalskim w ramach festiwalu Interakcje. Kuratorowane przez Grzegorza Borkowskiego Dyfuzje czasu II skupiać się będą na relacjach między sztuką lat 70. a sztuką dzisiejszą, eksplorowanych za sprawą prac takich artystów jak Paweł Kwiek, Zbigniew Warpechowski, Angelika Fojtuch czy Ewa Bloom-Kwiatkowska.
Również w środę w Galerii Opera w Teatrze Wielkim Operze Narodowej otworzy się monograficzna wystawa Barbary Falender. Zobaczymy na niej przekrój dorobku rzeźbiarki, od afirmujących erotyzm prac z początku lat 70. po późniejsze prace koncentrujące się na radzeniu sonie z przemijaniem i śmiercią najbliższych.
Wystartowała właśnie szósta edycja konkursu stypendialnego ±∞Zachęta, skierowanego do magistrantów i doktorantów zajmujących się historią oraz teorią sztuki i kultury, podejmujących tematy związane z szeroko pojmowaną działalnością Zachęty. Założenia konkursu pozostają niezmienne, od tego roku zmienia się jednak kolejność – aktualnie, do 30 lipca, trwa nabór wniosków o przyznanie stypendium doktoranckiego.