6 – 12 marca
Bielsko-Biała
Zanim Elon Musk zrealizuje swoją śmiałą wizję, namiastki marsjańskich podróży dostarczy już w najbliższą środę (8.03) wystawa Agaty Agatowskiej w Galerii Bielskiej BWA. Dzień na Marsie to przegląd rzeźb Agatowskiej z lat 2008-2015, przedstawiających postacie w futurystycznych kostiumach, żywcem wyjęte z filmów sci-fi i pokazów mody Alexandra McQueena. Galeria wychodzi też naprzeciw potrzebom tych widzów, którym prace Agatowskiej mogą nie przypaść do gustu wizualnie, ale którzy chętnie pomacaliby je ze względu na użyte nietypowe materiały takie jak mastik – w czwartek będzie można wystawę zwiedzać w zupełnych ciemnościach.
Gdańsk
Laure Prouvost, brytyjska artystka cztery lata temu nagrodzona Nagrodą Turnera, prezentowała już w Polsce swoje pojedyncze prace, a w najbliższy piątek (10.03) otworzy tu swoją pierwszą solowa wystawę. Na Wot Hit Talk w CSW Łaźnia znajdą się między innymi charakterystyczne dla Prouvost migawkowe wideo łączące obraz z tekstem i odnoszące się do doświadczeń zmysłowych, a także obiekty i obrazy. Po wernisażu będzie możliwość porozmawiania z artystką podczas dyskusji, w której wezmą udział także Gareth Bell-Jones i Tomasz Swoboda.
Bardziej lokalne atrakcje zapewnia w tym tygodniu nad morzem Gdańska Galeria Miejska. W piątek (10.03) rozpoczynają się równolegle, w dwóch oddziałach galerii, dwie wystawy. Młodym adeptom sztuki wizualnych polecamy zwłaszcza rzucenie się na Głeboką wodę. Będzie to wystawa w procesie, zorganizowana w formie otwartej pracowni, z cyklem spotkań i wykładów. O trudach życia artysty w dzisiejszym polu sztuki będzie można porozmawiać m.in. z Gregorem Różańskim, Agnieszką Rayzacher i Mirosławem Bałką oraz grupą jego podopiecznych z PDP. Przeciwwagą dla poważnych dyskusji o odnajdywaniu się w instytucjonalnej machinie świata sztuki może być natomiast wystawa Cud, czyli kolejna odsłona projektu realizowanego na gdańskiej ASP, biorącego pod lupę zjawiska określane właśnie mianem cudów.
Gorzów Wielkopolski
Solową wystawę w gorzowskim Miejskim Ośrodku Sztuki otwiera w sobotę (11.03) Julia Curyło. Zapowiedź oraz tytuł wystawy Julia Curyło – malarstwo nie zdradzają wielu szczegółów, choć plakat z dryfującym w kosmosie astronautą z małym Jezuskiem na ramieniu i dmuchanym „barankiem bożym” sugeruje, że miłośniczka kiczowato-surrealistyczno-realistycznych obrazów raczej nie planuje publiczności zaskoczyć.
Katowice
Nowe, pozostające na granicy malarstwa i obiektu prace Małgorzaty Szymankiewicz będzie można oglądać od piątku (10.03) w Galerii Szarej w Katowicach. Frame to kolejny etap syzyfowej pracy artystki nad malarstwem, które próbuje oderwać się od własnych ram i płaskiej ściany, choć zawsze zostaje uwięzione gdzieś wpół drogi.
Kraków
Galeria Widna nabiera rozpędu i już w piątek (10.03) otworzy się w niej kolejna wystawa. Na Morbid pokazane zostaną prace dwóch artystek – Susann Marii Hempel i Marty Antoniak. Prace obu artystek łączy zamiłowanie do swego rodzaju śmietnikowych eksploracji, wykorzystywanie tego, co nadwyrężone, odrzucone i niesprawne.
Krakowskie Muzeum Narodowe rozpocznie tego samego dnia obchody Roku Awangardy wystawą Potęga awangardy, co ciekawe przygotowaną… w Brukseli. Opracowana przez BOZAR – Centre for Fine Arts Brussels ekspozycja stanowi pokaz w typie the best of i gromadzi prace artystów takich jak Malewicz i Mondrian, a także wczesnej awangardy przełomu wieków, m.in. Edwarda Muncha.
Miłośników prac pokroju Malewiczowskiego Białego kwadratu na białym tle usatysfakcjonować powinna nie tylko triumfalna prezentacja dokonań awangardy w tzw. „muzeum dobrej zmiany”, ale także propozycja szykowana na sobotę (11.03) przez galerię Henryk. Jego białe pióra, oświecone słońcem, błyszczały jak samo słońce, czyli wystawa o tytule zaczerpniętym z Ogniem i mieczem (#dziedzictwo) to kolejny projekt Henryka oparty na konkretnych wytycznych i zaproszeniu skierowanym do dużego grona artystów. Odpowiedziało na nie pięćdziesięcioro artystów, którzy zaprezentują prace stworzone przy użyciu płócien 30×30 cm i wyłącznie białych materiałów. W tym barwnym gronie znaleźli się m.in. Paweł Susid, Gregor Różański, Ewa Zarzycka, Anna Orłowska i Kle Mens, szykuje się więc niecodzienne widowisko.
Łódź
Po sukcesie wcześniejszej wystawy Jerzego Nowosielskiego, Atlas Sztuki kontynuuje współpracę z krakowskim Starmachem, która zaowocuje otwieraną w piątek (10.03) ekspozycją 283 x 100 x 27, 12 x 6 x 5. Spoiwem tej zbiorowej wystawy będzie materiał – szorstki, trudny, czy wręcz „biedny” – a znajdą się na niej prace takich artystów jak Edward Krasiński, Stanisław Dróżdż i Mirosław Bałka.
Olsztyn
Niedawno Jadwiga Sawicka otwierała kuratorowaną przez siebie wystawę w stołecznej Zachęcie, a już w najbliższy czwartek (9.03) startuje jej solowa wystawa w olsztyńskim BWA. Na Pary i grupy wyrazów złożą się charakterystyczne dla Sawickiej tekstowe obrazy. Ich zestawienia, układające się w szczątkowe, wyrwane z kontekstu wypowiedzi spajać będą stany emocjonalne, do których zestawienia te będą się odnosić.
Poznań
Jeśli Dzień Kobiet planujecie spędzić w Poznaniu, polecamy wycieczkę do CK Zamek, gdzie tego dnia (8.03) otwiera się wystawa Złe kobiety. Na kuratorowanej przez Krystynę Piotrowską ekspozycji tytułową figurę kobiety „złej”, czyli nie tylko zirytowanej bądź wściekłej, ale przede wszystkim walczącej o swoje prawa w patriarchalnym społeczeństwie, interpretować będą takie artystki jak Natalia LL, Katarzyna Górna i Ola Polisiewicz.
Galeria Piekary zaprezentuje z kolei odnalezione po latach, w większości nigdzie wcześniej nie prezentowane prace Macieja Haufy na otwieranej w piątek (10.03) wystawie Kreska do sztuki, słowa na wiatr. Zmarły ponad dekadę temu poznański artysta, związany z tamtejszą akademią, inspirujący się w swojej twórczości m.in. sztuką Kazimierza Malewicza, choć za życia nie zabiegał o częste pokazywanie swoich prac, ma na koncie znacząca liczbę interesujących obrazów, grafik, a także książek artystycznych czy wideo.
Ostatnia z poznańskich propozycji na ten tydzień to solowa wystawa Marty Stachowskiej zatytułowana Flush. Związana z Poznaniem Stachowska zaprezentuje na niej swoje filmy mówione z ostatnich dwóch lat. Ich tematem są przede wszystkim jej własne stany emocjonalne, wielbicielom emocjonalnego ekshibicjonizmu polecamy więc wycieczkę do galerii Oficyna w sobotę (11.03).
Warszawa
Zbigniew Warpechowski nie daje o sobie zapomnieć – po otwarciu wystawy przypominającej cykl Azja w Krakowie, w najbliższy czwartek (9.03) świętować będzie pięćdziesięciolecie swojej performerskiej aktywności. Uczci je uroczysty performans w Zachęcie o godzinie 19. Czekamy z niecierpliwością i gratulujemy imponującego jubileuszu, zwłaszcza że artysta w swoich performansach nie zwykł oszczędzać się fizycznie.
W piątek w Pawilonie Sztuki ERGO Hestia swoje prace zaprezentuje kolejna spośród finalistek ostatnich edycji konkursu, Natalia Rybka. Na nową wystawę katowicka malarka przygotowała serię obrazów pod tytułem Powroty, z powracającym charakterystycznym dla siebie motywem realistycznie ujętej bujnej roślinności.
Przy okazji przypominamy, że na zgłoszenia do tegorocznej edycji APH został już ostatni miesiąc (do 24.03). Tym stołecznym artystom, którzy chętni są na wycieczkę nieco bliżej niż do Nowego Jorku lub Walencji polecamy z kolei zainteresować się plenerem w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, organizowanym przez Królikarnię przy okazji wystawy Relacja Warszawa – Zakopane. Zgłoszenia do 26.03. Do konkursowej klęski urodzaju swoją cegiełkę dokładają także galeria LAW i Milena Soporowska (Karina Sternum). Do $uperaty zgłaszać można swoje prace do 7 kwietnia.
Wrocław
Druga odsłona projektu Not To Be Seen Przemysława Jasielskiego i Rainera Prohaski rozpocznie się w Centrum Sztuki WRO w najbliższy piątek (10.03). Nieubłagana zemsta postępu technicznego cechować ma się ma się dużą dozą humoru oraz, wbrew pozorom, dość entuzjastycznym podejściem duetu do tytułowego postępu technicznego.
Zielona Góra
Zielonogórskie BWA szczelnie wypełni w piątek (10.03) instalacja z przedmiotów znalezionych grupy Blue Republic, w skład której wchodzą Anna Passakas i Radosław Kudliński. Made in Blue Republic zobrazuje charakterystyczne dla grupy wątki: skupienie na cywilizacyjnych szczątkach, wyjście poza pracownię i ulotność.