6-12 maja
Gdańsk
Prezentowana kilka miesięcy temu we wrocławskim BWA retrospektywa Michała Szlagi zawędruje w piątek (10.05) do CSW Łaźnia w Gdańsku. Wystawa Fotografowałem polskiego króla rozwija się wokół dwóch osi – historii politycznej oraz historii konkretnych ludzi. Część fotografii próbuje uchwycić w perspektywie długiego trwania przemiany historyczne, z transformacją ustrojową na czele, inne z kolei stanowią bliskie, pozbawione ocen portrety ludzi i ich osobistych historii.
Na najbliższy weekend (10-12) do założonej przez Mariusza Warasa galerii Polexit zawita ekipa ze szczecińskiej Akademii Sztuki. Kuratorowana przez Warasa i Andrzeja Wasilewskiego wystawa SZiT – Szkoła Ins Talacji ma być otwartą celebracją nadprodukcji specyficznego współczesnego akademizmu.
Gliwice
Równe 60 lat temu w Gliwickim Oddziale Polskiego Towarzystwa Fotograficznego Jerzy Lewczyński, Bronisław Schlabs i Zdzisław Beksiński urządzili Pokaz zamknięty – wystawę opowiadajacą się przeciwko prymatowi fotografii reportażowej, stawiającą na eksperyment na granicy surrealizmu i abstrakcji. W piątek (10.05) w tym samym mieście dorobek trojga eksperymentatorów przypomniany zostanie w Czytelni Sztuki na wystawie Fotografia czy antyfotografia? Zdzisław Beksiński, Jerzy Lewczyński, Bronisław Schlabs – 60-lecie Pokazu zamkniętego. Zobaczymy na niej zestawy powstałych w okolicach Pokazu zamkniętego fotografii każdego z artystów, m.in. surrealistyczne portrety i sekwencje Lewczyńskiego, akty Beksińskiego i abstrakcyjne obrazy cieczy Schlabsa.
Tego samego dnia (10.05) w Galerii ESTA otworzy się wystawa Andrzeja Dłużniewskiego Widziane i wyobrażone. Znajdzie się na niej przekrój prac artysty, od wczesnych kompozycji na papierze z lat 60. po jeden z ostatnich obrazów z 2011 roku. Tytuł wystawy odnosi się z jednej strony do intelektualnej postawy Dłużniewskiego, pokrewnej konceptualizmowi i Fluxusowi, z drugiej – do tragicznego epizodu w jego życiu, czyli wypadku, w wyniku którego artysta stracił wzrok, ale nie zrezygnował z uprawiania sztuki.
Lublin
Po zeszłorocznej wystawie poświęconej ilustracji prasowej, lubelska Galeria Biała zaprezentuje kolejną ekspozycję skupioną na konkretnym rodzaju obrazu. Otwierana w piątek (10.05) wystawa Kojarz kolaż prezentować będzie szeroki przekrój formalny kolaży analogowych i cyfrowych autorstwa takich artystów jak Tomasz Ciecierski, Alicja Biała czy Mariusz Tarkawian.
W sobotę (11.05) w Labiryncie odbędzie się kolejny wykład w ramach Roku Antyfaszystowskiego, zatytułowany O unikalności faszyzmu. Wygłosi go Michał Kozłowski, filozof i socjolog związany z Uniwersytetem Warszawskim, który postawi pytania m.in. o to jak rozumieć faszyzm i czy jest on pojedynczym epizodem w historii, czy też odradza się regularnie w nowych formach.
Poznań
Zbliża się intensywny czas dla Liliany Piskorskiej. Artystka nominowana w tym roku do Spojrzeń niedługo zaprezentuje się na zachętowskim konkursie i otworzy dwie solowe wystawy. Pierwsza z nich startuje już w ten piątek (10.05) w poznańskim Arsenale. Skutki uboczne to opowieść o tym, co znajduje się na marginesach społecznej uwagi. Artystka przygląda się mechanizmom wytwarzania dyscypliny skrytym za pozorami neutralności w przestrzeni sądowej i dyskursie prawnym, tworzy portrety osób związanych ze środowiskiem feministycznym w Polsce i próbuje pogodzić ze sobą sztukę i aktywizm.
W Galerii Rodriguez otworzy się tego samego dnia (10.05) wystawa kuratorowana przez Domenico de Chirico, na której zobaczymy prace m.in. Marianne Spurr i Henry’ego Chapmana. Notebook on Cities koncentrować się będzie na idei miasta, jego formalnej różnorodności i różnorodnych perspektywach na styku realnego i wirtualnego.
W tym tygodniu czeka nas seria ostatnich wydarzeń związanych z rezydencją Galerii Sandra w Atelier Artel pod hasłem Sundrise. Maraton zacznie się w środę (8.05) od spotkania poświęconego sztuce Natalii Karczewskiej i Karoliny Mądrzeckiej. Dzień później performans dokamerowy, transmitowany przez instagrama Sandry, zaprezentują Magdalena Adameczek, Martyna Hadyńska i Maryna Sakowska. W piątek nową pracę site-specific pokaże Julia Taszycka, a w niedzielę czeka nas podsumowujący całą rezydencję Słoneczny Kongres.
Sopot
Nowa wystawa Elvina Flamingo w Państwowej Galerii Sztuki może zaskoczyć tych, którzy znają dotychczasowe realizacje artysty. Otwierana w czwartek (9.05) ekspozycja Nigdy nie bądź pewien tego co widzisz to, jak deklaruje artysta, pierwsza osobista wystawa w jego dziesięcioletnim dorobku. Związana jest z pobytem w szpitalu, na oddziale psychiatrycznym, gdzie Flamingo trafił po zdiagnozowaniu u niego psychozy maniakalno-depresyjnej.
Szczecin
Prace Katarzyny Górnej w ostatnich latach rzadko gościły na wystawach, a jeśli już je prezentowano, to były to realizacje z lat 90., kiedy artystka współtworzyła polską sztukę krytyczną. Szykuje się jednak wielki powrót Górnej, która w czwartek (9.05) otworzy solową wystawę w TRAFO. Na kuratorowanej przez Jędrzeja Wijasa Zagładzie ludzkości zobaczymy premierową instalację wideo dotyczącą zmian klimatycznych i reakcji elity finansowej świata.
Dzień później (10.05) na Obrońców Stalingradu 17 wspólną wystawę otworzą Ola Zielińska i Rafał Żarski. Artyści poznali się podczas studiów na Akademii Sztuki w Szczecinie i zaangażowani byli w program OS17. Od tego czasu Zielińska wyprowadziła się do Berlina, a Żarski do Poznania. Pretekstem do powrotu obojga do przestrzeni na Obrońców stał się sen Zielińskiej o ostatniej wystawie w tym miejscu. Był on dla artystów punktem wyjścia do rozmów o zmęczeniu i frustracji w kontekście wykonywania praktyk artystycznych i starań o ich widoczność, których efektem będzie wystawa Kapie woda – smutek.
A skoro o Akademii Sztuki mowa, przypominamy potencjalnym kandydatom, że już w przyszłym tygodniu, 15 maja, rusza w szczecińskiej uczelni elektroniczna rekrutacja na studia. Przed złożeniem dokumentów warto przygotować się do egzaminów, na przykład w ramach odbywających się najbliższą sobotę (11.05) warsztatów malarskich na Wydziale Sztuk Wizualnych.
Toruń
Trzy nowe wystawy zaprezentuje w piątek (10.05) toruńska Wozownia. Miraż Travel to wspólna wystawa Emilii Kiny i Filipa Rybkowskiego, artystów do niedawna związanych z krakowskim Henrykiem. kreując fikcyjne biuro podróży artyści odnosić się będą do rytuałów towarzyszących wyprawom, nawiązując przy tym do formuł reklamowych i historii sztuki. Inny duet, georgia Krawiec i Marek Noniewicz, łączą poszukiwania w zakresie eksperymentalnych technik fotograficznych. Na wystawie Anomalia Naturalia zobaczymy efekty tych poszukiwań, które spajać będą także przewijające się w fotografiach organiczne motywy. Ostatnia propozycja Wozowni to kuratorowana przez Natalię Cieślak zbiorowa wystawa Próbuję poruszyć wolną ręką. Znajdą się na niej prace wideo m.in. Martyny Kielesińskiej, Liliany Piskorskiej i Weroniki Wysockiej. Ekspozycja krążyć bedzie wokół rozdarcia między potrzebą przynależności, a pragnieniem autonomii.
Warszawa
W tym roku finały najważniejszych konkursów zobaczymy nieco wcześniej niż zwykle. Wielkimi krokami zbliżają się Spojrzenia, tymczasem już dziś (6.05) otworzy się wystawa finałowa osiemnastej edycji Artystycznej Podróży Hestii. Wernisaż rozpocznie się od performansu Norberta Delmana i kobiecej drużyny futbolu amerykańskiego Warsaw Sierns, a wśród samych finalistów znaleźli się w tym roku między innymi Martyna Hadyńska, Mateusz Kowalczyk, Maryna Sakowska i Wiktoria Walendzik. Zwycięzców poznamy na gali finałowej 17 maja.
Tym, którzy konkursy i rezydencje dla studentów maja już za sobą, polecamy zainteresować się innym programem rezydencyjnym. Do 31 maja nadsyłać można zgłoszenia na rezydencję w Akademie Schloss Solitude w Stuttgarcie, na którą nabór organizują Instytut Adama Mickiewicza i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
W czwartek (9.05) w Salonie Akademii Eksperymentalne Laboratorium Naukowo-Badawcze w składzie podstawowym: Henryk Gostyński, Stanisław Wójcik oraz Mateusz Machalski, Maciej Januszewski, Anna Wieluńska, Agnieszka Sztejerwald, Stanisław Gajewski otworzy wystawę Rozbitkowie sensu. W filmach grupy, takich jak Najazd natrętnych zwierzątek czy Tratwa Meduzy, podstawowym elementem jest zabawa, która prowadzić ma do tytułowego rozbijania sensów.
Wenecja
Najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia będzie niewątpliwie otwarcie Biennale w Wenecji. Pięćdziesiąta ósma edycja biennale kuratorowana jest przez Ralpha Rugoffa, dyrektora Hayward Gallery w Londynie, a hasło wystawy głównej brzmi May You Live In Interesting Times. Zanim biennale otworzy swoje podwoje dla szerokiej publiczności w sobotę (11.05) czekają nas trzy dni zamkniętych pokazów i wernisaży w pawilonach narodowych, w tym czwartkowa prezentacja Lotu Romana Stańczaka. Nie zabraknie także pomniejszych lokalnych akcentów poza samym biennale. Jutro w MAK Gallery multimedialną instalację pod tytułem Co jeszcze może się wydarzyć zaprezentuje Józef Robakowski, a od środy w Officine 800 na Giudecce zobaczyć będzie można organizowaną przez Fundację Rodziny Staraków grupową wystawę Force Field, na której znajdą się prace m.in. Stacha Szumskiego, Karoliny Mełnickiej, Kornela Janczego i Cyryla Polaczka.