4-10 maja
Perspektywa ponownego otwarcia instytucji staje się teoretycznie coraz bliższa, w tym tygodniu nadal jednak odwiedzać będziemy instytucje zza własnego biurka. Po kilku tygodniach pandemii i wielu formułowanych na gorąco komentarzach przyszła też pora na poświęcone aktualnej sytuacji projekty instytucjonalne cięższego kalibru. Dziś (4.05) Gdańska Galeria Miejska zaprezentuje Nie-pokoje – kuratorowany przez Gabrielę Warzycką-Tutak i Andrzeja Zagrobelnego projekt online opowiadający o sposobach radzenia sobie w nowej rzeczywistości. Wśród biorących w nim udział artystek i artystów znajdą się m.in. Przemek Branas, Agnieszka Brzeżańska, Honorata Martin i Tomasz Armada.
W tym tygodniu odbędzie się też drugi event z internetowego cyklu galerii Obrońców Stalingradu 17. W ramach Wielkiego strumienia sumę swoich muzycznych doświadczeń zaserwują nam Mikołaj Tkacz, Jakub Lemiszewski i Miłosz Cirocki. Dwaj ostatni na co dzień grają razem w zespole Złota Jesień, a dawniej Trzebiatów, Tkacz z kolei z Cirockim grywał swego czasu sety z zapomnianą muzyką znalezioną na youtubie, a z Lemiszewskim współtworzył taneczny cykl MAGIA. W środę (6.05) za pośrednictwem facebookowego profilu szczecińskiej galerii cała trójka zagra wspólnie.
Z nowym sieciowym cyklem pod tytułem common|place startuje w tym tygodniu Fundacja PSW Promocja Sztuki Współczesnej. Od dziś (4.05) na instagramowym koncie fundacji prezentowane będą nowe realizacje zaproszonych artystek i artystów, których łączy zainteresowanie zagadnieniami społecznymi. Wśród nich znajdą się m.in. Adelina Cimochowicz, Pamela Bożek, Kacper Szalecki i Leann Herilhy.
W tym roku mija równe pół wieku od jednego z kluczowych wydarzeń w historii polskiej sztuki współczesnej, często uznawanego za datę narodzin rodzimej sztuki konceptualnej – Sympozjum Wrocław 70. Pierwotne plany hucznych obchodów rocznicy zostały oczywiście nieco pokrzyżowane, jednak projekt Sympozjum Wrocław 70/20 nie przepadł. Jego inauguracja, w wersji online, odbędzie się już w tę sobotę (9.05), w równą rocznicę premiery 9 promieni światła na niebie Henryka Stażewskiego. Grono organizatorów oddolnej inicjatywy tworzą kuratorzy, krytyczki, artystki, edukatorzy, akademicy, animatorki, aktywistki i menedżerowie kultury związani z najróżniejszymi instytucjami i niezależnymi galeriami, a pierwszego dnia czeka nas m.in. wykład Magdaleny Ziółkowskiej i streaming filmu Antoniego Dzieduszyckiego na temat sympozjum sprzed pięciu dekad.
Nastrój wspominkowy panuje chwilowo także w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, gdzie zbliża się wirtualny finisaż bazującej na kolekcji zamku wystawy Bik Van der Pol O wiele historii za dużo, by zmieścić w tak małym pudełku. W sieci udostępnione zostaną rejestracje performansów z wystawy i wideoeseje przybliżające historię instytucji z czasów zanim stała się ona autorską galerią obecnego dyrektora.
Do internetu przeniesie się także tegoroczna odsłona Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego organizowanej przez Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu od 2008 roku. Zamiast w przestrzeni toruńskiej Wozowni, prace uczestników najnowszej edycji zobaczymy więc od piątku (8.05) w sieci, co zdaje się akurat świetnie korespondować z tegorocznym hasłem przewodnim wystawy – #RYSOWAĆ, zwracającym uwagę na funkcjonowanie rysunku w środowiskach wirtualnych.
Sieciowy akceleracjonizm uskutecznia kolektyw Sputnik Photos, który na koniec tego tygodnia zaproponuje dwa wydarzenia. W sobotę (9.05) odbędzie się za pośrednictwem Zooma bezpłatny przegląd portfolio z Agnieszką Rayss, Adamem Pańczukiem i Michałem Łuczakiem. Dzień później, za pośrednictwem facebookowego profilu Centrum Fotografii Chłodna 20, odbędzie się premiera publikacji fotograficznej No.8, prezentującej prace absolwentów Programu Mentorskiego Sputnik Photos, które oglądać można także wirtualnie na wystawie pod tym samym tytułem.