31 października – 6 listopada
Łódź
5 listopada (sobota) w Hali Wystawienniczej Ogrodów Geyera otworzy się wystawa Magdaleny Beyer IDĘ(2). Kształt emocji. Pokazowi nawiązujących do surrealizmu fotografii oraz specjalnie przygotowanego na wystawę cyklowi malarskiemu Armia Ciała towarzyszyć będzie także prezentacja zapachów yDe perfume, które zostały skomponowane przez artystkę. Wystawę kuratoruje Małgorzata Paszylka-Glaza.
Z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Fijałkowskiego Muzeum Sztuki w Łodzi wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych im Władysława Strzemińskiego już 4 listopada (piątek) otwiera wystawę Piękny prawdomówny. Stulecie urodzin Stanisława Fijałkowskiego. Dzieła z muzealnej kolekcji, jak i te, które pochodzą z prywatnych zbiorów złożą się na monograficzny pokaz w MS1. Kuratoruje go Wojciech Leder z łódzkiej ASP.
Kraków
4 i 5 (piątek-sobota) listopada na Rynek Kleparski zaprasza Fundacja Henryk wraz z wystawą Dymy i Dusze. Wydarzenie otwiera tegoroczną edycję festiwalu Sztuka do rzeczy – design w Krakowie. Wśród zaproszonych osób znajdziemy między innymi, Iwonę Demko, Adama Rzepeckiego i legendarną Drugą Grupę (Jacek Maria Stokłosa, Lesław i Wacław Janiccy).
Poznań
Ubiegłoroczna edycja stołecznego festiwalu Warszawa w Budowie próbowała odpowiedzieć na pytanie „jak robić szkołę?”. Rok później, w obliczu kolejnych reform systemu edukacji ta kwestia powraca z jeszcze większą mocą – poznańska Galeria Śluza we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej zadaje podobne pytanie wystawą, która otworzy się już 5 listopada (sobota). Zespół kuratorski odpowiedzialny za 13. WWB (Paweł Brylski i Szymon Maliborski) łączy siły z Anną Pikułą i Olgą Tarczyńską-Polus oraz szeregiem lokalnych badaczy i badaczek, stawiając diagnozę aktualnego stanu szkolnictwa na przykładzie Wielkopolski. Do projektu zaproszono również twórców i twórczynie: Macieja Chodzińskiego, Zofię Gramz, Annę Grzymałę, Małgorzatę Gurowską, Witka Orskiego, Konrada Smoleńskiego, Dorotę Sumińską, Marcina Wichę, Monikę Włodarczyk i Karolinę Wojtas.
Toruń
W Manifestach Izy G. – wystawie, która otworzy się 4 listopada (piątek) w Galerii Sztuki Wozownia – Izabella Gustowska przepracowuje pojęcie manifestu jako nieodłącznego atrybutu artystów-modernistów. Pokaz kuratorowany przez Martę Smolińską podsumowuje bogate doświadczenie twórcze artystki, uzupełniając je o problemy współczesności, do których aktualnie nawiązuje: kwestie ekologii, feminizmu, potencjału drzemiącego w demokracji i wspólnotowości. Podczas wernisażu odbędzie się także performance Gustowskiej Ja, artystka wizualna, w której wezmą udział Martyna Rzepecka i Michał Hajduczenia.
Warszawa
W odróżnieniu od Andrzeja Bursy, organizatorzy i organizatorki Wielkiego Zlotu Powiatowego małe miasteczka mają w sercu. Zlot zorganizowany przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki jest podsumowaniem projektu Powiaty, który objął 21 byłych miast powiatowych rozsianych po całej Polsce. Choć sam projekt miał badać międzywojenne dziedzictwo tych miejscowości, tak podsumowanie trzyletniej inicjatywy dotyka także współczesnej recepcji mniejszych ośrodków. Kuratorki Alicja Gzowska i Zuzanna Mielczarek zapraszają w ten weekend (4-6 listopada) do stołecznej siedziby NIAiU na szereg debat, rozmów, warsztatów i pokazów filmów krótkometrażowych z osobami, które brały udział w Powiatach, a także te, które zajmują się małomiejskim szwendactwem. Wśród gości Zlotu, obok dziennikarek, badaczek, władz byłych miast powiatowych, aktywistów i animatorów znajdziemy także Macieja Cholewę, Olgę Drendę i Marcina Zalewskiego z Fundacji Inicjatyw Krajobrazowych „Wybudowania”.
Natomiast 5 listopada (sobota) w Rotacyjnym Domu Kultury odbędzie się wernisaż indywidualnej wystawy Doroty Stolarskiej-Kultys Tam zawsze jest lato i nic się nie zmienia. Jak pisze sama fotografka, „nawiązując do swoich dziecięcych zabaw tworzę projekcję wyobrażenia o przeszłości, a nie jej rekonstrukcję. To jedynie próba odtworzenia utraconego świata w przestrzeni, w której jest on już nieobecny”. Przestrzeń mieszkania jej zmarłych dziadków i pozostałe w nim przedmioty stają się okazją do refleksji nad pracą pamięci i procesami kształtowania tożsamości. Inscenizowanym fotografiom Stolarskiej-Kultys towarzyszyć będą przedmioty-nośniki wspomnień, które symbolicznie wiążą się z całym projektem.
Wrocław
4 listopada (piątek) rusza Ogólnopolski Przegląd Sztuki Książki, który odbędzie się w dwóch galeriach związanych z wrocławską ASP – galeriami NEON i Sztuka Na Miejscu. Tegoroczna edycja OPSK pokaże prace 53 polskich artystów i artystek z różnych generacji twórczych.