31 maja – 6 czerwca
Sokołowsko
Kalendarzowy chaos wynikający z wprowadzania i znoszenia obostrzeń ma tę jedną zaletę, że przy odrobinie uporu można na przykład majowy długi weekend świętować ponownie… w czerwcu. Na taki krok zdecydowali się w każdym razie organizatorzy nowego wydarzenia w Sokołowsku, czyli Kulturalnej Majówki, która w ostatnim momencie musiała zostać odroczona i przeistoczyła się ostatecznie w Kulturalną Czerwcówkę. Potrwa ona od najbliższego czwartku do niedzieli (3–6.06). W programie znajdzie się m.in. szereg koncertów, ale i wydarzeń związanych ze sztukami wizualnymi, m.in. wystawy Ewy Ciepielewskiej i Bożenny Biskupskiej czy pokaz wizualizacji Michała Szoty.
Sopot
Po niedawnym otwarciu parafotograficznej wystawy kuratorowanej przez Roberta Kuśmirowskiego w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie zobaczymy ekspozycję skupioną na samym trzonie fotograficznej klasyki, i to w pełnym wymiarze – od dziewiętnastowiecznych pionierów po artystów współczesnych. Fotografia na rozdrożach prezentować będzie prace z kolekcji Cezarego Pieczyńskiego, kolekcjonera i założyciela Galerii Piekary w Poznaniu. Choć wybór prezentowanych fotografii obejmuje przekrój epok, narracja wystawy nie będzie się opierać na linearnej chronologii i następstwie kolejnych nurtów, ale skupi się na ukazaniu kierunków fotograficznych poszukiwań, próbując przy okazji na historyczne prace spojrzeć z perspektywy dzisiejszej.
Warszawa
Po długim oczekiwaniu i pandemicznych perturbacjach zobaczymy w końcu nie tylko wystawę finałową zeszłorocznej Artystycznej Podróży Hestii, ale podwójny pokaz 19. i 20. edycji konkursu. Wystawa otworzy się już dziś (31.05), tradycyjnie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a z uwagi na łączony charakter zobaczymy na niej prace aż trzydzieściorga artystek i artystów. Wśród finalistów 19. odsłony będą to m.in. Katarzyna Wyszkowska, Jan Eustachy Wolski czy Bożna Wydrowska, a wśród uczestników tegorocznej edycji Piotr Mlącki, Iwo Panasiewicz czy Julia Woronowicz. Zwycięzców poznamy w przyszłym tygodniu (11.06) podczas gali finałowej.
W środę (2.06) otworzy się z kolei inna wystawa pokonkursowa – prezentacja najciekawszych propozycji nadesłanych na piątą edycję konkursu FUTUWAWA, kuratorowana przez Aleksandrę Litorowicz i Tomasza Świetlika. Projektów odnoszących się do hasła Jak będziemy mieszkać w Warszawie przyszłości? nadesłano niemal dwie i pół setki. Dziewiętnaście z nich będzie można zobaczyć w instalacji na placu przed pawilonem Zodiak. W witrynach wystawowych przy pasażu Wiecha zobaczymy natomiast prace młodszych uczestniczek i uczestników konkursu z sekcji FUTUWAWKA.
Dzień później (3.06) w Komunie Warszawa zobaczymy działanie studentek i studentów Pracowni Przestrzeni Działania Dźwięku Katarzyny Krakowiak. Długa Przerwa odnosić się będzie do przestrzeni, w której aktualnie Komuna Warszawa działa – nie tylko zajmowanego przez nią budynku dawnej szkoły, ale całego skrawka przestrzeni w samym centrum miasta, pomiędzy wieżowcami i dworcem centralnym, a jednocześnie pomiędzy śladami przeszłości i wizjami przyszłego zagospodarowania przestrzennego. Działanie odnosić się będzie także do samej instytucji i starań o to, by przestrzeń miejska nie była podporządkowana wyłącznie kapitałowi, ale stanowiła arenę współbycia, eksperymentu i refleksji.
Intensywny sezon polockdownowy trwa w Stroboskopie, gdzie w piątek (4.06) otworzy się wystawa berlińskiego artysty Paula DD Smitha Four feet in the morning, two feet at noon, three feet at night. Charakterystycznym elementem jego prac są lampy z malowanymi jedwabnymi kloszami, którymi artysta posłuży się także w najnowszej realizacji. W wypełniającej całą wystawienniczą przestrzeń rzeźbie-lampie Smith przywołuje tradycję dziewiętnastowiecznych panoram, łączących malarstwo z architekturą w jedno immersyjne dzieło, i sięga po ikonografię starotestamentowej sceny przedstawiającej Zuzannę i starców.
Wrocław
Indywidualna wystawa Marcina Mierzickiego otworzy się w środę (2.06) w Galerii Entropia we Wrocławiu. Artysta wykorzystujący w swojej praktyce m.in. malarstwo i jego materialność oraz wideo zaprezentuje na Coś od zera prace zawieszone w atmosferze oczekiwania i absurdu, odnoszące się do subiektywnych obserwacji i emanujące destrukcyjną energią.
Internet
Tym, których szczególnie w ich praktyce dotknęła pandemia, przypominamy, że w zeszłym tygodniu nastąpiło otwarcie nowej edycji programu Kreatywna Europa, którego celem będzie m.in. wsparcie w odbudowie po trwającym kryzysie, obok innych celów programowych, do których należą zrównoważony rozwój i zielona transformacja, równość i równouprawnienie oraz włączanie społeczne poprzez kulturę i sztukę. Budżet na lata 2021-2027 wynosi łącznie 2,44 miliarda euro. Pierwsze konkursy o dofinansowania w ramach programu ogłoszone zostaną w najbliższych tygodniach, a konferencja inauguracyjna, transmitowana online, odbędzie się w dniach 17-18 czerwca.