29 stycznia – 4 lutego
Bytom
O czym krzyczą i o czym milczą kobiety, opowiadać będzie przygotowana przez Agatę Cukierską i Katarzynę Kalinę wystawa Krzycz, Siostro, krzycz!, która otworzy się w sobotę (3.02) w Kronice. Tytuł ekspozycji pochodzi z utworu Siostry Rosetty Tharpe, urodzonej w 1915 roku amerykańskiej piosenkarki, jako czarnoskóra i biseksualna kobieta doświadczającej wykluczenia na wielu poziomach. Narracja wystawy osadzona będzie jednak przede wszystkim w kontekście lokalnym, nawiązując do historii bytomskich kobiet Kathe Cohn i Friederike Marianne Guttman, ostatnich przedwojennych właścicielek domu, w którym dziś mieści się Kronika.
Gdańsk
Niedawno w Polana Institute Patryk Różycki sięgał do przeszłości własnej rodziny, z kolei na otwieranej w piątek (2.02) wystawie w Gdańskiej Galerii Miejskiej malarz powróci do swoich teraźniejszych doświadczeń, a nawet wybiegać będzie w przyszłość w formie marzeń i fantazji. Kuratorowana przez Katie Zazenski wystawa Nie czuję nostalgii za wstydem, ale za naszym wspólnym czasem będzie rodzajem immersyjnej instalacji zbudowanej z murali i zestawionych z nimi obrazów na płótnie, w których Różycki opowiadać będzie o awansie klasowym, spełnianiu się marzeń o uznaniu i karierze, ale też cenie z nimi związanej: samotności i zachwianiu dawnych relacji.
Tego samego dnia (2.02) w CSW Łaźnia 2 otworzy się wystawa Jacka Dominiczaka – architekta, który przed laty zaprojektował tę przestrzeń. Ekspozycja zatytułowana Spragnieni miasta akcentować będzie dialog między nowoczesną architekturą wnętrz a przeszłością nowoporckiej łaźni. To nie tylko powrót architekta do tego miejsca po ponad dekadzie, ale i kontynuacja ówczesnego procesu dzięki wprowadzeniu do galerii nowej formy. Przy okazji wystawy publiczności udostępnionych zostanie także wiele niedostępnych na co dzień dla zwiedzających przestrzeni.
Kraków
Gościnny występ poznańskiego kolektywu-galerii Szczur czeka nas w ten piątek (2.02) w galerii Art Industry Standard. Wystawa Istoty, Którymi Chciałyśmy Być opowiadać będzie o alternatywnych rzeczywistościach, wizjach odległych światów, fantazjach i pragnieniach związanych z porzuceniem tego, co ludzkie i próbą zrozumienia tego, co nieludzkie.
W Instytucie Francuskim w Krakowie tego samego dnia (2.02) zobaczymy kolejny pokaz kolekcji założonej w 2020 roku przez Mariusza Horanina i Agnieszkę Gołębiewską. Na wystawie Rok 2024? – Kolekcja Nocny Art Patrol znajdą się prace Dawida Czycza, Wiktora Gałki, Andrzeja Kuliga i Julii Szymczykowskiej.
Krosno
Swój projekt doktorski Rozważania o kształcie osobowości, w którym porusza się na granicy sztuki, psychologii i matematyki, zaprezentuje Joanna Stawowy w galerii BWA w Krośnie. Na dostępnej od dziś (29.01) wystawie artystka czerpie z teorii typów osobowości Junga i rozwijającej ją teorii MBTI, wyróżniającej 16 typów ludzkiej osobowości. Artystka przeprowadziła analizę psychobiograficzną 11 słynnych artystów i artystek, szukając odpowiedzi m.in. na pytanie o wpływ typu osobowości na artystyczną ekspresję, a wyniki badań przekładając na język matematyczny.
Orońsko
Dwie nowe wystawy zaprezentuje w sobotę (3.02) Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Na Snail Gods Piotra Skiby w przestrzeni Galerii Kaplica zobaczymy owoce obserwacji artysty prowadzonych na terenie Parku Rzeźby wczesnym latem. Skiba przyglądał się wówczas rozmnażaniu ślimaków, a w odlanych z brązu obiektach nawiązuje do delikatnych ślimaczych muszli i innych organicznych pozostałości. W przestrzeni Oranżerii zobaczymy z kolei wystawę Z ziemi i ognia Michała Puszczyńskiego, artysty od ponad dwóch dekad eksperymentującego z dalekowschodnimi metodami wypalania ceramiki drewnem, używającego abstrakcyjnych form, które jednak czerpią inspiracje z natury.
Poznań
Wspólna wystawa Julii Gryboś i Barbory Zentkovej zatytułowana Undertones Between Serpentines otworzy się w piątek (2.02) w galerii Pani Domu. Kuratorowana przez Jagnę Domżalską ekspozycja zaprezentuje prace artystek od 2010 roku tworzących w duecie. W swoich instalacjach Gryboś i Zentková wychodzą od materii, badając jednocześnie jej właściwości plastyczne i pola znaczeniowe, zaglądają w głąb Ziemi, a tym samym do jej głębokiej prehistorii, na tle której współczesna cywilizacja okazuje się przelotna.
Dzień po otwarciu wystawy Galerii Szczur w Art Industry Standard, twórca krakowskiej galerii zagości dla równowagi w Poznaniu. W sobotę (3.02) otworzy się solowa wystawa Bartka Buczka Bezczynne ręce to warsztat diabła, czyli rzeźbiarska prezentacja części warsztatu artysty-technicznego pozwalająca zajrzeć za kulisy pracy czołowego polskiego art handlera.
Radom
Pierwszą w Polsce indywidualną wystawę pochodzącego z Nigerii, a tworzącego w USA malarza Idowu Oluwaseuna zaprezentuje w piątek (2.02) MCSW Elektrownia. Na kuratorowanym przez Pawła Witkowskiego pokazie A Coloured Story zobaczymy kilkanaście wielkoformatowych portretów z tytułowego cyklu, w którym artysta odnosi się do społecznego traktowania mniejszości i inności, zwłaszcza dyskryminacji ludzi dotkniętych albinizmem w kulturze afrykańskiej.
Warszawa
W Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy Pańskiej odbędzie się w czwartek (1.02) spotkanie autorskie wokół książki Aleksandry Kubiak Zrobię serce. Niegdysiejsza współtwórczyni kultowego duetu performatywnego Grupa Sędzia Główny, od dekady działająca indywidualnie i odnosząca się do swoich trudnych doświadczeń życiowych, podsumowuje w niej swoją obecność na scenie artystycznej. W spotkaniu weźmie udział sama artystka, współautor koncepcji książki Wojciech Kozłowski, jej redaktorka Anna Łazar oraz Karol Sienkiewicz, a poprowadzi je Małgorzata Ludwisiak.
W połowie stycznia rozpoczął się nabór wniosków do 21. edycji konkursu o Nagrodę Inicjatywy ENTRY. Celem istniejącego od 2002 roku konkursu jest wsparcie młodych twórców i twórczyń oraz umożliwienie im rozwoju indywidualnej praktyki po ukończeniu akademii. Open call skierowany jest do absolwentek i absolwentów studiów magisterskich ASP w Warszawie, którzy zrealizowali dyplom w 2023 roku, a termin nadsyłania zgłoszeń upływa 29 marca.