28 listopada – 4 grudnia
Gdańsk
Kolonia Artystów szykuje w tym tygodniu dwa wernisaże. W piątek (2.12) na Dolnym Mieście otworzy się wystawa obrazów i rysunków Anny Orbaczewskiej Odbicie. Motywy przewodnie to oczyszczenie, transgresja i psychoanaliza, krótko mówiąc – (prawie) nadzy chłopcy nad wodą. Dzień później w Nowej Kolonii (3.12) odbędzie się wernisaż Gizeli Mickiewicz. O jej wystawie, w przeciwieństwie do Orbaczewskiej, wiemy niewiele – w tej chwili zapowiedź jest równie oszczędna jak niektóre prace artystki, zdradza jedynie tytuł Upadanie przed upadkiem.
Kalisz
W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu prezentowana będzie kolejna wystawa laureatów i finalistów Artystycznej Podróży Hestii. Do trudnego zadania wydobycia wspólnego wątku w twórczości artystów, których zdaje się łączyć tylko udział w jednym konkursie, kurator podszedł w sprytny sposób – wystawa skupiać się będzie na tym, co niewidoczne i nieobecne. Jakie będą tego efekty, będzie można przekonać się na wystawie Pusto od 1 grudnia.
Katowice
Rozkręcająca się po przeprowadzce Galeria Szara organizuje w tym miesiącu aukcję, z której dochody zasilą zarówno dalszy rozruch nowej przestrzeni, jak i kieszenie artystów. Przeznaczone do licytacji prace oglądać będzie można na wystawie przedaukcyjnej od piątku (2.12). Znajdą się na niej tacy artyści jak Andrzej Tobis oraz Anna i Adam Witkowscy, licznie reprezentowane będzie także młode malarstwo.
Kraków
W tym sezonie na wystawach okołokonkursowych ewidentnie na topie jest nieobecność i ukrywanie się. Po Kaliszu przyjdzie pora na Kraków, gdzie w sobotę (3.12) poznamy laureatów tegorocznej edycji konkursu Fundacji Grey House. Wystawa konkursowa będzie nosić tytuł KA-MU-FLAŻ, a kamuflującymi się artystami będą Michalina Bigaj, Bartek Buczek, Maciej Cholewa, Kamil Kukla i Ewa Sadowska.
Poznań
Aleksandra Kubiak, znana z performerskiego duetu Sędzia Główny, zaprezentuje w poznańskiej galerii :SKALA swój nowy wideoperformans Śliczna jesteś Laleczko. Tym razem Kubiak konfrontuje się nie z publicznością, ale z własną, bolesną historią. Oprócz samej artystki, w nagraniu bierze udział aktorka Elżbieta Lisowska-Kopeć, wcielająca się w rolę jej tragicznie zmarłej matki. Wernisaż w piątek, 2 grudnia.
Warszawa
Temat przestrzeni publicznej powróci na warszawskie salony za sprawą wystawy Revolte w Austriackim Forum Kultury. Jest ona zestawieniem prac Ovidiu Antona i Franciszka Orłowskiego; dla obu z nich praca z ludźmi spotkanymi na ulicy stanowi istotną część ich działalności, chętnie posługują się również obiektami tamże znalezionymi. Jaki będzie rezultat spotkania tych dwóch osobowości, przekonamy się już dziś (28.11) o godzinie 18.
Z kolei w weekend (3-4.12) ponownie warto wybrać się do byłej drukarni „Expressu Wieczornego” na Nowogrodzkiej. Po tegorocznej Warszawie w budowie odbędzie się tam druga edycja Warszawskich Targów Książki Artystycznej. Będzie można na nich upolować wszelkiego rodzaju artbooki i photobooki, od wydawnictw takich gigantów jak Thames & Hudson po rosyjskie ziny. Nie zabraknie także czołowych polskich galerii oraz, oczywiście, „Szumu”.
Wrocław
W Muzeum Współczesnym Wrocław otwiera się w piątek (2.12) wystawa fotografa Pawła Sokołowskiego Barbórka. W rankingu ludzi, których życie najsilniej związane jest z wykonywanym zawodem, górnicy z pewnością uplasowaliby się w czołówce, nawet na nagrobkach niektórych z nich można znaleźć inskrypcję: „Poszoł na wieczno szychta”. Dlatego też Sokołowski, sam wywodzący się z rodziny o górniczych korzeniach, tworzy fotografie, w których równie ważny co portretowani jest wałbrzyski przemysłowy krajobraz w momencie transformacji.