27 lutego – 5 marca
Bydgoszcz
Około dwóch dekad temu narodził się koncept zwany poor designem. Z tej okazji jego twórca, projektant Bartosz Mucha, założyciel jednoosobowego studia Poorex, zaprezentuje w czwartek (2.03) w bydgoskim BWA wystawę podsumowującą jego dotychczasową historię, zatytułowaną Nobilitacja Degradacji, czyli 20 lat Poor Designu. Mimo że sam twórca rzeczonego nurtu nie definiuje go w sposób jednoznaczny, geneza każdego z wytworów poor designu jest podobna — rodzą się one w głowie autora w wyniku obserwacji i inspiracji nieraz banalnymi zjawiskami, które przekładają się na działanie projektowe z wykorzystaniem prostej mechaniki i równie prostych, a nawet zdegradowanych przedmiotów.
Gliwice
Indywidualna wystawa Natalii Bażowskiej otworzy się w piątek (3.03) w gliwickiej galerii ESTA. O czym szumią wierzby? to opowieść złożona z obrazów i obiektów wyrażających przeświadczenie o tym, że wszystko w naszym środowisku pozostaje w ciągłej łączności. W pracach Bażowskiej intuicja i wrażliwość na naturę, na którą wpływ miało między innymi jej dzieciństwo spędzone wśród zwierząt gospodarskich i dzikich, łączy się z wiedzą naukową, przede wszystkim z zakresu medycyny, którą artystka studiowała. Na ich styku powstają przedstawienia zarazem osobiste i uniwersalne, w których zacierają się granice pomiędzy ożywionym i nieożywionym, sferą ducha i przyrody.
Kalisz
W czwartek (2.03) w Galerii im. Jana Tarasina w Kaliszu Ziemowit Fincek zaprezentuje indywidualną wystawę Utopiciel. Prezentowane na niej prace składają się na rodzaj abstrakcyjnego wizualnego dziennika. Dotykają one szerokiego spektrum tematów, takich jak jak natura ludzka, duchowość, rozwój technologiczny, negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko naturalne i władza.
Kraków
Wspólna wystawa Agnieszki Szostek i Michaela Bibera, kuratorowana przez Michalinę Sablik, otworzy się w piątek (3.03) w UFO Art Gallery w Krakowie. QUENCH THIRST WITH DEW konfrontować będzie z sobą prace wykonane co prawda w różnych technikach, będące jednak świadectwem podobnych poszukiwań. Szostek zaprezentuje na krakowskiej wystawie instalacje z wykonywanych własną techniką „skór”, Biber zaś abstrakcyjne, kolażowe obrazy i tkaniny, w których spotykają się motywy organiczne i technologiczne. Oboje eksplorują przy tym nowoczesne wytwory kultury w poszukiwaniu elementów pierwotnych, plemiennych i uniwersalnych symboli.
Łódź
W najbliższy piątek (3.03) wystartuje siódma edycja Festiwalu Myśli Cyfrowej Cyfroteka, na który złożą się wystawa i sympozjum artystyczne. Weżmie w nich udział około czterdzieściorga artystek i artystów, w tym po raz pierwszy Robert Kuśmirowski czy Wiktor Stribog. Wystawa i wydarzenia towarzyszące w ramach festiwalu odbędą się w opuszczonym niedawno klubie DOM.
Orońsko
Z okazji stulecia urodzin Marii Papy Rostkowskiej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprezentuje kuratorowaną przez Martę Smolińską monograficzną wystawę rzeźbiarki. Na otwieranym w sobotę (4.03) Haptycznym rezonansie materii około sześćdziesięciu pracom artystki towarzyszyć będą również rzeźby innych twórczyń. O ile do tej pory prace Rostkowskiej wystawiano głównie w towarzystwie dzieł zaprzyjaźnionych z nią artystów takich jak Lucio Fontana czy Joan Miró, tak tym razem sąsiadować będą z nimi prace wyłącznie kobiet-artystek, od klasyczek XX wieku takich jak Katarzyna Kobro i Alina Szapocznikow, po współczesne twórczynie, jak Iwona Demko.
Poznań
Bujanie się na trzepaku, karmienie gołębi i palenie szlugów nie należą do typowych aktywności galeryjnych. Tego rodzaju podwórkowym czynnościom będzie można jednak oddać się w ramach otwieranej jutro (28.02) w galerii Skala wystawy zatytułowanej, nomen omen, Podwórko. Na wystawie kuratorowanej przez Gabi Skrzypczak i Filipa Tila znajdą się prace m.in. Anny Rutkowskiej, Cyryla Polaczka czy Karola Radziszewskiego, które tworzyć będą scenografię wyimaginowanego kamienicznego podwórka, gdzie każdy przypadkowy, porzucony i zapomniany przedmiot wyeksponowany zostaje niby muzealny artefakt i obrasta nowymi znaczeniami.
W minionym tygodniu wystartował nabór do tegorocznej, dziewiątej odsłony Konkursu 30/30. W jego ramach wybranych zostanie 30 najlepszych projektów okładek płytowych roku 2022, które latem zaprezentowane zostaną w Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru w Poznaniu. Propozycje wydawnictw, które wezmą udział w konkursie, zgłaszać można jeszcze do 13 marca.
Sopot
W ten piątek (3.03) w sopockim Goyki 3 Art Inkubatorze wystartuje projekt Yulii Krivich Słownik migracji, w ramach którego odbędą się trzy spotkania z lokalnymi mieszkańcami i mieszkankami oraz osobami z doświadczeniem migracji przebywającymi w Sopocie i Trójmieście. To kontynuacja działania rozpoczętego przez Krivich w zeszłym roku w Nowym Teatrze w Warszawie, a jego efektem będzie opracowanie na podstawie wypracowanych podczas spotkań definicji autorskiego słownika nowej polszczyzny.
Warszawa
W malarstwie Jana Możdżyńskiego często znajdują odbicie pozamalarskie zainteresowania artysty — na zeszłorocznej wystawie w Gorzowie Wielkopolskim Możdżyński opowiadał więc o boksie, z kolei tematem nadchodzącej wystawy The Greatest Freaks vol. 1, otwieranej w czwartek (2.03) w lokalu_30, będą muzyczne zainteresowania artysty. W najnowszych pracach malarza zostają one oczywiście specyficznie przetworzone, a bohaterami obrazów stają się zamaskowane postaci o niejednoznacznej tożsamości, queerowe, a zarazem nawiązujące do postaci cyrkowych „dziwolągów” rodem z klasycznego horroru Freaks z lat 30.
W sobotę (4.03) w Fundacji Profile otworzy się zbiorowa wystawa Wbrew oczekiwaniom. Zobaczymy na niej fotografie z lat 70., autorstwa m.in. Józefa Robakowskiego, Teresy Tyszkiewicz czy Pawła Kwieka, zawieszone pomiędzy obrazem a zapisem, będące elementem neoawangardowych praktyk artystycznych, zarówno tych skoncentrowanych na samym medium i jego dekonstrukcji, jak i dokumentujących kameralne działania performatywne czy akcje w przestrzeni publicznej. Wystawa akcentować będzie ich sugestywną wizualność, jednocześnie stawiając pytania o to, w jaki sposób nasza współczesna perspektywa rzutuje na postrzeganie owych fotografii.
Jednym z wydarzeń towarzyszących wystawie Etnografki, antropolożki, profesorki w warszawskim Muzeum Etnograficznym będzie zorganizowany wspólnie z HER Docs przegląd filmowy Dokumentalistki, rozpoczynający się w tę niedzielę (5.03). W trakcie trzydniowego przeglądu zobaczymy trzy filmy dokumentalne autorstwa kobiet, w tym dwie polskie premiery.
Wrocław
Efekt ośmioletniego pobytu Marty Bogdańskiej w Libanie zobaczymy na indywidualnej wystawie artystki Niebo i ogród, otwieranej w czwartek (2.03) w Miejscu przy Miejscu 14. Od owego wyjazdu minęło już jednak wiele lat, tematem opowieści Bogdańskiej jest więc również jej własna pamięć, a powstałe wówczas fotografie prezentują obraz Libanu, który już nie istnieje. Osobiste i nostalgiczne zdjęcia odsłaniają zmieniające się spojrzenie, od perspektywy turystki, do spojrzenia osoby dobrze znającej otoczenie, choć nadal obcej, a kolejne zdjęcia krążą wokół motywu wytrwałości mieszkańców kraju uczących się żyć pośród nieustającego konfliktu.
Dzień później (3.03) w galerii FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu otworzy się wystawa fotografów zrzeszonych w PIX.HOUSE: Michała Adamskiego, Mariusza Foreckiego i Adriana Wykroty oraz Mariusza Stachowiaka. Ekspozycja pod zaczerpniętym z dramatu Doroty Masłowskiej tytułem Między nami dobrze jest przyglądać się będzie relacjom społecznym w Polsce i sposobom ich portretowania przez jej bohaterów w kolejnych dekadach, od początku lat 80., przez lata transformacji, aż do dziś.