27 lutego – 5 marca
Białystok
Kolejna część archiwum Straconych terytoriów kolektywu Sputnik Photos prezentowana będzie od piątku (3.03) w białostockim Arsenale. Na kuratorowanej przez Sebastiana Cichockiego wystawie Stracone terytoria. Nowy koniec prym będzie wiodła narracja w tonie ekologiczno-politycznym o apokaliptycznym zabarwieniu. Zbiór fotografii kolektywu podzielony zostanie na trzy grupy, poświęcone motywom pejzażu, ruiny oraz przedmiotu.
Kraków
Nadchodzący tydzień w Krakowie upłynie w cieniu wspominek o czasach świetności dwóch związanych z tym miastem formacji. Już jutro (28.02) powracająca po przerwie Galeria Starmach zaprezentuje wystawę Przebiegi i konteksty, czyli zestaw prac Jerzego Kałuckiego, jednego z ostatnich żyjących członków II Grupy Krakowskiej. Wśród nich znajdzie się przygotowana na tę okazję interwencja przestrzenna.
Piątkowy (3.03) wernisaż w Cricotece będzie natomiast kolejną okazją do przyjrzenia się bliżej dorobkowi Tadeusza Kantora i drugiego Cricotu. Biel kolorem śniegu przypomni nad Wisłą rzymski pokaz prac Kantora i sześciorga artystów z kręgu teatru Cricot 2, towarzyszący zorganizowanej przez Ryszarda Stanisławskiego w 1979 roku przy okazji wystawie polskiej awangardy. Co ciekawe, malarze współtworzący Cricot 2 (m.in. Maria Jarema i Zbigniew Gostomski) zostaną zaprezentowani nie wraz z Kantorem, ale piętro niżej, w zaadaptowanej po raz pierwszy pod wystawę sali teatralnej. Można się spodziewać, że powstanie w ten sposób dopasowana do kantorowskiego ego struktura ekspozycyjna w typie „Tadeusz Kantor i sześcioro krasnoludków”.
Łódź
Po pokoleniu Y i generacji Z czas na pokolenie „Ż” jak żabka. Jego nadejście zwiastuje nadchodząca wystawa w łódzkiej galerii W Y, zatytułowana Pokolenie żabka, do której zaproszono między innymi Bartosza Zaskórskiego i Mikołaja Tkacza. Co memy z żabami i funkcjonowanie sieci sklepów Żabka mówią o naszym społeczeństwie? Przekonamy się w piątek (3.03).
Olsztyn
Jeśli mało wam przetworzonych motywów chrześcijańskich w sztuce, być może zainteresuje was nadchodząca wystawa Beaty Ewy Białeckiej w olsztyńskim BWA. W Efekcie aureoli Białecka feminizuje zastaną ikonografię – małego Jezuska zamienia na przykład w dziewczynkę, a madonnom dodaje wianuszki córek. Efekty tych transformacji będzie można oglądać w Olsztynie od czwartku (2.03).
Poznań
Powoli opada bitewny pył po konkursowych zawirowaniach w poznańskim Arsenale, tymczasem galeria szykuje nową wystawę, otwierany w piątek (3.03) solowy pokaz Mariusza Kruka. Na ekspozycji Pion znajdą się nowe realizacje, charakteryzujące się nietypową dla poznańskiego klasyka i współtwórcy Koła Klipsa kolorystyką. Niezależnie od tego, czy w miejskiej polityce Poznania panuje późny grobelnizm, warto się przekonać, co charakteryzuje późny krukizm.
Toruń
Wystawę zmarłego przed trzema laty Michała Kokota, związanego z Toruniem człowieka renesansu – fotografa, współtwórcy grupy Zero-61, filmowca, poety, malarza i propagatora sztuki ludowej – zaprezentuje galeria Wozownia. Na otwieranej w piątek (3.03) wystawie Z obłokami grałem w karty znajdzie się przekrój prac z całego dorobku tego nieco zapomnianego artysty, za życia zaszytego na wsi, z dala od artystycznych centrów.
Warszawa
W stolicy zapowiada się wyjątkowo intensywny piątek – tego dnia (3.03) otworzą się równolegle cztery wystawy. W Fundacji Galerii Foksal ponownie zagoszczą prace Moniki Sosnowskiej, tym razem zgromadzone w ciągu ostatniej dekady Modele 2007-2016.
W galerii Studio rozpocznie się z kolei „ożywianie” kolekcji. Wydobyte z magazynów prace zgromadzone w zbiorach galerii pojawiać się będą na wystawie Stała kolekcja, stała i znikać z niej w ramach czasowych interwencji, wspomagane filmem, dźwiękiem, fotografią i performansem. Mimo zajawki twórców wystawy na zmienność i multimedialność, warto wypatrywać na tym pokazie fizycznych obiektów – w kolekcji galerii znajdują się m.in. prace Alfreda Lenicy i Jana Berdyszaka.
Jeśli lubicie performatywne wystawy i dynamiczne instalacje, polecamy również wycieczkę do CSW Zamek Ujazdowski, gdzie z wystawą 23 zgromadzenia zagości urodzona w byłej Jugosławii artystka Maja Bekan. Będzie to zarazem pierwsza jej wystawa w Polsce i zwieńczenie projektu rozpoczętego w 2014 roku. Bohaterami 23 zgromadzeń będą przede wszystkim członkinie małych zbiorowości, próbujące odnaleźć się w trudnej ekonomicznie rzeczywistości.
Szczególnego rodzaju kobiece mikrospołeczności, czyli duety i tria artystyczne, będą z kolei bohaterkami wystawy Przyjaźni moc, którą w lokalu_30 zaprezentuje Tomek Pawłowski. Siłę kobiecej przyjaźni w walce z instytucjonalnym seksizmem i patriarchatem reprezentować będą na wystawie m.in. Cipedrapskuad i Sędzia Główny.
Wrocław
Szczególna gratka dla miłośników darmowych przekąsek i napojów rozdawanych na wernisażach szykuje się w piątek (3.03) we wrocławskim BWA (galeria SiC!). Mieszkająca w Norwegii chińska artystka Lin Wang na wernisażu swojej wystawy wyda ucztę z prawdziwego zdarzenia. Tematem Exotic Dreams and Poetic Misunderstanding vol. 2 będzie wpływ handlu chińską porcelaną na relacje między Dalekim Wschodem i Zachodem. W pracach Wang przybiera on formę przeskalowanej ceramiki, dekorowanej motywami łączącymi wzory norweskich marynarskich tatuaży i tradycyjnego chińskiego malarstwa na porcelanie.