26 września – 2 października
Lublin
Już 1 października (sobota) wystartuje 14. edycja festiwalu sztuki w przestrzeni miejskiej Open City. Kuratorem tegorocznej edycji został Robert Kuśmirowski, który zaprosił 21 artystów i artystek do realizacji prac odpowiadających na hasło „uformowane”. Wśród gości znajdziemy takie nazwiska jak Grzegorz Klaman, Leon Tarasewicz, Maurycy Gomulicki czy David Černý, których prace zostaną w Lublinie do końca października.
Orońsko
Po monograficznych wystawach Henry’ego Moore’a i Tony’ego Cragga Centrum Rzeźby Polskiej Orońsko stawia na innego, równie ważnego dla współczesnego horyzontu rzeźby artysty – Anisha Kapoora. Dla polskiej publiczności indywidualna wystawa tego twórcy będzie to pierwsza okazja na skonfrontowanie się z dorobkiem tego twórcy, wpisującego się w nurt New British Sculpture, który dla CRP Orońsko zaproponował przegląd swoich realizacji z lat 1997-2018. Pokaz, kuratorowany przez Dorotę Monkiewicz, który otwiera się 1 października (sobota) skoncentrowany jest na przemianach w myśleniu Kapoora o rzeźbie.
Poznań
28 września (środa) w DOMIE otworzy się wystawa Коаліція / Koalicja / Кааліцыя, do której zespół kuratorski związany z poznańską inicjatywą zaprasza artystki i artystów z Ukrainy, Polski i Białorusi, którzy i które poddają krytycznej analizie mechanizm ideologii imperialnej i propagandy wojennej. Szczególne miejsce na Koalicji zajmuje antiwarcoalition.art, platforma stworzona dla dzieł i postaw antywojennych oraz działalność KALEKTARA, projektu zainicjowanego i animowanego m.in. przez Sergeya Shabohina.
1 października (sobota) rusza 40. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!, który potrwa do 7 października. Na młodych amatorów i amatorki kina czeka wybór najciekawszych filmów z całego świata. Online’owa odsłona festiwalu zacznie się 30 listopada.
Radom
30 września (piątek) w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia otwiera się indywidualna wystawa Ewy Banaszczyk pod tytułem M. Jak pisze Weronika Elertowska, autorka tekstu towarzyszącego ekspozycji, Banaszczyk eksploruje zagadnienie sensualności – w najnowszym cyklu malarskim, który zostanie zaprezentowany w Radomiu, artystka maluje tekstylia wyjęte z jej codzienności. Ich wizerunki to nie tylko dosłowne ich reprezentacje, ale przede wszystkim pragnienie uchwycenia ich związku z kobiecym ciałem.
Sopot
Z okazji 20. rocznicy powołania nagrody Artystyczna Podróż Hestii w sopockiej Państwowej Galerii Sztuki odbędzie się wystawa Bujność. Atlas nieskończonych możliwości. Tytułowa bujność to przegląd różnorodnych strategii i wypowiedzi artystycznych, jakie pojawiały się przy okazji APH na przestrzeni odstatnich dwóch dekad. Na wystawie znajdziemy prace takich artystów i artystek jak Kornelia Dzikowska, Józef Gałązka, Małgorzata Goliszewska, Veronika Hapchenko, Mateusz Kowalczyk, Krzysztof Maniak, Mateusz Sarzyński czy Piotr Urbaniec. Środowemu (28 września) wernisażowi towarzyszyć będzie performance Bożny Wydrowskiej.
Warszawa
Jak co roku, początek jesieni to gorący okres w stołecznych galeriach – tym razem równolegle do Warsaw Gallery Weekend odbędzie się Fringe Warszawa, czyli inicjatywa dziewięciu niezależnych miejsc na mapie Warszawy, które w ten weekend dla publiczności otworzą offowe wystawy. Galeria Stroboskop zaprezentuje Elisabeth Sonneck, Fundacja Ziemniaki z siedzibą przy ul. Dubois – Olę Korbańską, LELE Art Space – Mateusza Dąbrowskiego, a pop-up Koszykowa 35 – Annę i Dorotę Buczkowskie. o/b/c/y artist run space postawi na zestaw Przemek Branas, Rafał Bujnowski, Sławomir Pawszak, Dominik Stanisławski, a sąsiednia galeria Marszałkowska 18 zaprezentuje wystawę Gdy umysł śpi, śpiewają syreny Jana Porczyńskiego i Alicji Miller. Eksperymentalny inkubator sztuki Curie City powróci na Powiśle z wystawą, w której zaproszone osoby podążą tropami między innymi Johna Cage, Mayi Deren czy Guerilla Girls. Praska galeria Przyszła Niedoszła w ramach wystawy Gołe baby i delfiny pokaże prace szeregu artystów i artystek, wśród których znajdziecie chociażby Małgorzatę Mycek, Piotra Puldziana Płucienniczaka, Franka Drażbę, Martynę Modzelewską i Marię Kniaginin-Ciszewską. Inne Towarzystwo w Zbiorach zaprezentuje Justynę Koeke, Monikę Mamzetę, Macieja Sieńczyka, Agę Szreder i innych.
Choć w Internecie akronim WGW oznacza „wiara czyni cuda”, tak dla polskiego świata sztuki to po prostu weekendowe święto prywatnych galerii. W tym roku WGW odbędzie się już po raz dwunasty i wezmą w nim udział 33 galerie, w tym także te z Gliwic, Poznania i Wrocławia. Na prawym brzegu Warszawy znajdziecie propozycje od Galerii Le Guern (Przerzuty Jiřiego Davida) i Pól Magnetycznych (Piękna obojętność Cécile Bouffarda i Olgi Dmowskiej) oraz jedną z dwóch wystaw zorganizowanych w tym roku przez Galerię Dawid Radziszewski (indywidualny pokaz Krzysztofa Grzybacza w praskim Clay.Warsaw). Na Mokotowie otworzą się ekspozycje w Instytucie Fotografii Fort (Alternaria Alternata Anny Zagrodzkiej) i zorganizowana przy współpracy HOS Gallery i Galerii Propaganda w Kinie Iluzjon (Hostile Conditions Norberta Delmana). W Śródmieściu Południowym zobaczymy wystawy w Galerii Monopol (Łezki Cyryla Polaczka), BWA Warszawa (Mity Karola Radziszewskiego) i Bacalarte (WHIP Agaty Zbylut i Iwony Demko). Natomiast w samym centrum odbędą się wystawy w lokal_30 (Masz tu być! Elki Krajewskiej&KrajM w siedzibie galerii przy ul. Wilczej oraz Sowy nie są tym, czym się wydają – Femmage dla Marii w pracowni Janka Możdżyńskiego przy pl. Zbawiciela), Galerii Raster (Le soir qui tombe Emilii Kiny i towarzyszący od kilku tygodni galerii Ogród rzeźby przy ul. Wspólnej oraz Mężczyźni Oskara Dawickiego w Galerii Studio), Import Export (Baustelle Zuzanny Czebatul), Rodriguez Gallery (CUSTOM STORAGE Marleny Kudlickiej) oraz Galerii Esta (Ja, czyli Ty, czyli Ja Stanisława Dróżdża i Grupy Twożywo). W północnej części Śródmieścia zobaczymy również podwójne wystawy sygnowane przez Kamila Pierwszego/Drugiego w ramach Śmierci człowieka/Serca człowieka – Zmierzch człowieka, świt Sztuki oraz Taniec delegatów.
Oprócz tego, w ramach WGW, przy nowo otwartym placu Pięciu Rogów zobaczymy propozycje od Galerii Szarej (Pojutrze będzie po wszystkim Kaspra Lecnima i Irminy Rusickiej), Wschodu (Nothing is left to chance z udziałem Marii Lassnig, Kembry Pfahler, Pipilotti Rist i Joanny Woś), Olszewski Gallery (HÁGIOS NOMÁS Wojciecha Sadleya i Błażeja Rusina), Stereo (GIALLO Tomasza Kręcickiego) oraz podwójny pokaz zorganizowany przez Gunia Nowik Gallery (Thea Katarzyny Korzenieckiej w siedzibie przy ul. Brackiej oraz Lapis Mundi Nicolasa Grospierre’a w Muzeum Ziemi w Willi Pniewskiego). W okolicach traktu Nowy Świat-Krakowskie Przedmieście będzie można odwiedzić Biuro Wystaw (Co teraz? Yevgena Samborsky’ego i Mayi Gordon), Piktogram (Daleka tęcza Jana Eustachego Wolskiego i Bez tytułu [Wampir] Petera Wächtlera), Propagandę (Blind Spot Ady Zielińskiej) i Fundację Galerii Foksal (Śreżoga Karola Palczaka). Na Nowym Mieście znajdziecie ekspozycje w Fundacji Profile (ASERET Teresy Tyszkiewicz) i Łęctwo (Najlepsze lata naszego życia z udziałem Zuzy Piekoszewskiej, Magdy Starskiej, Natalii Karczewskiej, Przemysława Piniaka, Pawła Marcinka, Lukasa Hoffmanna i Grzegorza Bożka). Tuż przy Ogrodzie Krasińskich otworzą się wystawy w Galerii Asymetria (Foto-dizajn 90′ w kontekście Anny i Romualda Kutery) i Jednostce (Uziemienie Doroty Buczkowskiej i Karoliny Grzywnowicz), na Nowolipiu – w Galerii Szydłowski (Czułki Arobala), Polana Institute (Lepiej o tym zapomnij Patryka Różyckiego), Leto (Anastazja i Gryzelda Alex Urban i Marty Ziółek), HOS Gallery (Dziwne owoce rajskich drzew Krzysztofa Gila) oraz Krupa Gallery (Age of Lovehammer Sebastiana Sebulca i Jana Możdzyńskiego). Natomiast na całkiem bliskiej Woli otworzą się wystawy indywidualne Krystyny Piotrowskiej (Córka myśliwego) w Galerii Wizytującej oraz Louisy Gagliardi w Galerii Dawid Radziszewski.
Prócz wystaw, wydarzeniom w ramach WGW od czwartku do niedzieli będą towarzyszyć między innymi, program wideo w Kinie Amondo, performance Doroty Buczkowskiej, Karoliny Grzywnowicz, Elki Krajewskiej, Lindy Lach, Michała Matejki, X-Philes, instalacja dźwiękowa Gregora Różańskiego, koncert zespołu Proszek, rozgrywka w Age of Lovehammer oraz dyskusje i spotkania z artystkami i artystami.
Gdyby jednak atrakcji weekendowych było Wam mało, już 28 września (środa) otworzy się kolejna wystawa w galerii wanda – Arbeitsjournal Edny Baud, a dzień później w Galerii aTAK Pawła Kałużyńskiego Jeszcze, jeszcze, jeszcze, na której zostanie pokazany najnowszy cykl malarski artysty – pełen basenów i liści palm. Natomiast 1 października (sobota) w Domu Twórczym im. Andrzeja Iwanickiego Kopuła.9 odbędzie się ekspozycja Jacek i Placek połączona z retrospektywą kultowego filmu animowanego O dwóch takich, co ukradli księżyc autorstwa Leszka Gałysza. Wystawa poświęcona twórcy m.in. Odwróconej góry albo filmu pod strasznym tytułem zaprezentuje także oryginalne plansze do filmu.
Wrocław
W BWA Dizajn Joanna Synowiec wystawą matka ziemia zaprasza do refleksji nad matczyną tożsamością i praktyką bycia matką w kontekście relacji społecznych i antropocenu. Wernisażowi, który odbędzie się 1 października (sobota) towarzyszyć będzie performance Barnskam w wykonaniu Kolektywu Antynataliści, a na samej wystawie zobaczymy prace między innymi Cecylii Malik, Joanny Rajkowskiej, Viktorii Tofan, Iwony Ogrodzkiej czy Olgi Wieszczyk.