25 września – 1 października
Kraków
Wiele przełomowych dokonań wydarza się przypadkiem lub w wyniku pomyłki. Czasem w ten sposób odkryć można nowy kontynent, a czasem – zrewolucjonizować sztukę, w tym fotografię. Otwierana w piątek wystawa Osobliwe w Muzeum Fotografii w Krakowie skupi się właśnie na niestandardowych, odbiegających od reguł fotografiach. Jednym razem za sprawą osobliwego przedmiotu fotografii, innym – odstępstwa od formalnych kanonów czy zniekształcenia fotograficznej emulsji. Do zbudowania zbioru osobliwości posłużyły kuratorom, Bartoszowi Flakowi i Marcie Miśkowiec, kolekcja samego muzeum, a także prywatne zbiory pisarza Jacka Dehnela oraz kuratora i badacza fotografii Wojciecha Nowickiego.
Badaczom fotografii przypominamy przy okazji o trwającym naborze zgłoszeń na konferencję Odwracanie wzroku. Potrzeba widzialności i fotografia. Konferencja odbędzie się w dniach 7-8.11 i dotyczyć będzie kwestii spojrzenia i reżimów wizualnych w kontekście wizualnych możliwości fotografii. Odwracanie wzroku będzie trzecią z serii krakowskich konferencji poświęconych spojrzeniu i fotografii, w tym roku organizowaną przez Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Bunkier Sztuki przy współpracy Muzeum Fotografii. Propozycje referatów zgłaszać można do 18 października.
Łódź
W kategorii „technologiczni zajawkowicze polskiego świata sztuki” Igor Krenz plasuje się w ścisłej czołówce. Przy okazji otwieranej w czwartek wystawy Sanyofikacja. Cud reprezentacji w Muzeum Sztuki w Łodzi, artysta stworzył serię prac w oparciu o cykl książek naukowych pod tytułem Morfologia matematyczna w teledetekcji, w efekcie książkowy pierwowzór czyniąc właściwie katalogiem wystawy. Z egzystencjalną wnikliwością Krenz postanowił także przyjrzeć się schematom układów scalonych telewizorów firmy Sanyo. W dwuipółwymiarowym świecie Krenza, w którym telewizor też (prawie) człowiek będzie można się zanurzyć od czwartku (28.09).
Orońsko
Jednym z głównych wydarzeń nadchodzącego tygodnia będzie rozpoczynające się już dziś (25.09) Triennale Młodych w Orońsku. Formułę skostniałej imprezy spróbuje w tym roku rozruszać kuratorski zespół: Tomek Pawłowski, Aurelia Nowak i Romuald Demidenko. Odchodząc od klasycznej formuły diagnozowania i prezentacji aktualnych trendów, kuratorskie trio planuje oddać głos artystom. Głównym punktem Otwartego Triennale ma być więc kilkudniowe sympozjum, przy okazji którego toczyć się będzie dyskusja o specyfice młodej sztuki i jej funkcjonowania w instytucjonalnym obiegu, a sama wystawa (otwierana 1.10) ma być dla niego de facto wydarzeniem towarzyszącym.
Poznań
W Poznaniu natomiast zbliża się wystawienniczy blockbuster sezonu – od czwartku (28.09) w Centrum Kultury Zamek będzie można oglądać wystawę Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst. Tytuł dotyczy właściwie dwóch wątków polskich w karierze meksykańskich artystów: pierwszy to ich kontakty z twórcami o polskich korzeniach, jak Bernice Kolko i Fanny Rabel, drugi – prezentacja na monumentalnej Wystawie sztuki meksykańskiej, która odbyła się w 1955 roku w warszawskiej Zachęcie.
Toruń
Toruńska Wozownia w tym tygodniu z tradycyjnym rozmachem otworzy (w piątek 29.09) trzy nowe wystawy naraz. Persona 2017: Kazumasa Nagai należy do tytułowego cyklu wystawienniczego, realizowanego przez galerię we współpracy z poznańskim Muzeum Narodowym od początku lat dwutysięcznych i poświęconego sztuce plakatu. Tym razem personą roku został Japończyk Kazumasa Nagai, a w Toruniu zobaczyć będzie można szeroki przekrój jego plakatów od lat 60. do czasów obecnych, w których ujawnia się powolna grawitacja od modernistycznych, abstrakcyjnych kompozycji ku figuracji pełnej motywów zwierzęcych, nawiązujących do japońskiej tradycji graficznej. Jednocześnie zaprezentowany zostanie Błękit Szadółek Dominiki Krechowicz, z narracją osnutą wokół jednego z gdańskich wysypisk śmieci, a także malarska wystawa Beaty Ewy Białeckiej Akupiktury.
Warszawa
W stolicy zbliża się kolejny intensywny weekend, tym razem za sprawą festiwalu Pomada, który potrwa od piątku do niedzieli (29.09-1.10). Będzie to siódma już edycja tego queerowego festiwalu kultury, tym razem odbywająca się pod hasłem Seks, kłamstwa i kasety wideo. Festiwalowe wydarzenia zaprezentowane zostaną w lokalizacjach od Pałacu Kultury i Nauki, przez Królikarnię, po Komunę // Warszawa. Warto wybrać się przede wszystkim na festiwalową wystawę Dziedzictwo w PKiN. Queerowe dziedzictwo nie zostało zbadane na podobnie zatytułowanej wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie, przy okazji Pomady ten brak zostanie nadrobiony, zostanie także postawione pytanie o to, jak historia może wpływać na kształtowanie queerowej przyszłości.
W sobotę (30.09) fetowane będzie również zakończenie kolejnej edycji Parku Rzeźby na Bródnie. Oprócz atrakcji piknikowo-integracyjnych głównym punktem programu będzie odsłonięcie kolejnej pracy powstałej w bródnowskim parku, po raz kolejny z inicjatywy Pawła Althamera. Będą to Mieszczanie z Bródna, wykonani, jak to w projektach inicjowanych przez Althamera, kolektywnym wysiłkiem, w tym przypadku artystów i mieszkańców dzielnicy, i nawiązujący do słynnych rodinowskich Mieszczan z Calais.
Wrocław
Konfrontacja z własną globalną pozycją bywa bolesna, nie tylko na gruncie środkowoeuropejskim, ale i w przypadku niedawnych mocarstw. Zimny prysznic swoim amerykańskim rodakom postara sie zafundować John „Sleepy” Moran na wystawie A Still Life, którą zobaczyć będzie można od czwartku (28.09) w galerii SiC! BWA Wrocław. W opowieści Morana wyobrażenia o amerykańskim śnie i kapitalizmie jako najlepszym systemie społecznym, jaki dotąd wymyślił człowiek, sypią się jak domek z kart, zastapione narracją o USA jako kraju de facto Trzeciego Świata – cechującego się dużym społecznym rozwarstwieniem i skalą ubóstwa, a także niestabilną sytuacją polityczną. Ta ponura diagnoza przedstawiona zostanie przy użyciu rzeźb i instalacji czerpiących z estetyki disneyowskich filmów oraz obrazów medialnych.