25-31 marca
Bytom
Po zeszłotygodniowym wernisażu Słodkich mdłościach szczeciński szturm na Górny Śląsk trwa, tym razem jednak w znacznie mniej cukierkowej odsłonie. W sobotę (30.03) w bytomskiej Kronice otworzy się kuratorowana przez Agatę Zbylut przy wsparciu dyrektorki galerii, Agaty Cukierskiej, wystawa Królowa pszczół. Artystka i profesorka prowadząca od kilku lat pracownię na Akademii Sztuki w Szczecinie zaprosiła do niej swoje byłe i aktualne studentki. Na wystawie zobaczymy prace m.in. Jolanty Nowaczyk, Małgorzaty Goliszewskiej, Olgi Dziubak oraz aktualnej asystentki Zbylut, Irminy Rusickiej. Królowa pszczół to refleksja na temat sytuacji młodych artystek w peryferyjnym polu sztuki, które dla kobiet bywa wyjątkowo nieprzyjazne. Uczestniczki konfrontować będą swoje niegdysiejsze wyobrażenia i oczekiwania z aktualnymi realiami, w których część odnalazła się dobrze w artystycznym obiegu, a część z różnych powodów aktywność artystyczną odstawiła na dalszy plan.
Gdańsk
Parę lat temu renesans antycznych motywów obserwowaliśmy dzięki vaporwave’owej estetyce, która z lubością sięgała po grecką architekturę i rzeźbę. Dziś odniesienia do klasycznej architektury w bardziej gorzkim kontekście serwuje nam Zuzanna Czebatul przy okazji swojej solowej wystawy w Gdańskiej Galerii Miejskiej. T-Kollaps otworzy się w piątek (29.03) i przyjmie postać przestrzennej instalacji z nadmuchiwanych, walających się po przestrzeni galerii „ruin” złożonych z elementów utrzymanych w trzech greckich porządkach: doryckim, jońskim i korynckim. Ruiny klasycznych budowli w postaci rodem z parku rozrywki obrazują w pracy Czebatul ruiny demokratycznych idei wyrastających z tego samego podłoża. Idei nadwyrężonych podobnie jak architektura Partenonu, ale nadal, jak i ona, uchodzących za szczytowe osiągnięcie ludzkości.
Gdańska Galeria Miejska otwiera także nabór do nowej edycji Grassomanii. Po okrągłych dziesięciu edycjach zmienia ona formułę i zamiast klasycznego festiwalu przygotowanego przez zespół kuratorek przyjmie postać rozpisanych na cały rok działań artystyczno-aktywistycznych, wchodzących w dialog z pisarskim dorobkiem Güntera Grassa oraz założeniami Roku Antyfaszystowskiego oraz gdańskiego roku Wolności i Solidarności.
Katowice
Różnorakie festiwale poświęcone zinom i wydawnictwom artystycznym organizowane są od czasu do czasu w kilku miastach, dotąd jednak omijały Śląsk. Zmieni się to w ten weekend (30-31.03), kiedy to w katowickim Rondzie Sztuki odbędzie się Art Bibuła – festiwal zinów, photobooków i małych wydawnictw. Trzonem wydarzenia będą dwudniowe targi, podczas których natrafić będziemy mogli na niszowe wydawnictwa, których nie sposób zdobyć na co dzień w księgarniach. Oprócz tego na uczestników czekać bedą między innymi warsztaty dotyczące photobooków i zinów w Galerii Szarej. Drugiego dnia festiwalu odbędzie się także debata na temat współczesnych niezależnych wydawnictw.
Orońsko
Trzy nowe wystawy zaprezentuje w sobotę (30.03) Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Gwoździem programu będzie indywidualna wystawa Katarzyny Józefowicz Poza słowami. Choć prezentowane na niej prace wyrastają z poczucia zgiełku i intensywności bodźców dostarczanych przez współczesny świat, artystka rozbiera ten chaos na części pierwsze i na swój sposób uspokaja. Uspokajanie to przybierze postać charakterystycznych dla artystki instalacji powstałych z wykorzystaniem pociętych gazet i kawałków papieru. W Galerii Oranżeria w tym samym czasie wystawę Przedwiośnie zaprezentują dwaj artyści związani z ASP w Krakowie, Zbigniew Sałaj i Bogusław Bachorczyk, a w Galerii Kaplica i Pałacu Józefa Brandta zobaczymy przeniesioną na oroński grunt wystawę Bestiarium, przygotowaną przez Annę Ciabach i Martę Wróblewską pierwotnie dla Gdańskiej Galerii Güntera Grassa.
Poznań
W Poznaniu trwa open call do projektu Armia jednostki Nástio Mosquito, kuratora tegorocznego festiwalu Malta. Mosquito przygotowuje audiowizualny happening, który zostanie zaprezentowany 22 czerwca. Ma być on hołdem oddanym ludzkiej godności, a do tego celu artysta-kurator potrzebuje archiwalnych materiałów dokumentujących moment narodzin. Jeśli zechcecie podzielić się z nim nagraniami z domowych archiwów, nadsyłać je można do końca kwietnia.
Szczecin
Dość nietypową wystawę ojca i syna zaprezentuje już dziś (25.03) Zona Sztuki Aktualnej w Szczecinie. Nietypową, jako że syn nie jest jeszcze czynnym artystą a dziewięcioletnim chłopcem. Prace Zbigniewa i Tymona Rogalskich zgromadzone na Ósmym kontynencie rzecz jasna mocno różnią się formalnie, wyeksponowane jednak zostaną tak, by pokazać jak wrażliwość i wyobraźnia dorosłego i dziecka mogą się harmonijnie uzupełniać. Razem tworzą nowy, wyobrażony świat z nieistniejącymi kontynentami i kosmicznymi bitwami. Stawiają one przy okazji pytanie o tożsamość współczesnych mężczyzn i charakter relacji ojcowsko-synowskich.
Toruń
W ramach cyklu Architektura w Wozowni w toruńskiej galerii odbędzie się w czwartek (28.03) wykład Anny Cymer, autorki wydanej kilka miesięcy temu książki Architektura w Polsce 1945-1989. W Wozowni historyczka architektury zaprezentuje wykład zatytułowany Wbrew stereotypom. Przygody architektury PRL, skupiający się na najoryginalniejszych budynkach, odbiegających od nurtów panujących w powojennej architekturze.
Warszawa
Pierwsza tegoroczna wystawa w Project Roomie Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski otworzy się w najbliższy czwartek (28.03). Bal u plastyków przygotuje Marta Krześlak, która niedawno dała się poznać za sprawą efektownego dyplomu Ruiny moich marzeń. Kuratorowana przez Marcina Polaka wystawa w Project Roomie przeobrazi przestrzeń wystawienniczą w salę balową z motywem przewodnim rafy koralowej. Punktem wyjścia dla pracy była działalność PRL-owskich plastyczek i plastyków, z których dwoje, Macieja Jasińskiego, autora dekoracji i scenografii licznych balów i festiwali, oraz Bogdana Mozera, twórcę scenografii do Akademii Pana Kleksa artystka zaprosiła do współtworzenia dekoracji. Wystawa nie ograniczy się jednak do samych dekoracji – w ramach wernisażu faktycznie odbędzie się tytułowy bal. Obowiązują stroje w stylu morskim.
W niedzielę natomiast (31.03) w przestrzeni zamkowego Laboratorium nowy performans zaprezentuje Alex Baczyński-Jenkins. Powrócą charakterystyczne dla tego choreografa motywy pożądania, afektu i queerowych utopii. Intrygująco zapowiada się warstwa dźwiękowa performansu, która bazować będzie na piosenkach Brygady Kryzys.
Wiosenna ofensywa wystawiennicza Zachęty nadal trwa i w tym tygodniu Narodowa Galeria Sztuki zaprezentuje kolejną nową ekspozycję. W piątek (29.03) otworzy się „Polska” na eksport, prezentująca ponad trzysta fotografii publikowanych na łamach miesięcznika „Polska”, od pierwszego numeru z epoki odwilży po ostatnie z czasów upadku żelaznej kurtyny. W magazynie przeznaczonym przede wszystkim dla zagranicznych odbiorców, od bratnich krajów socjalistycznych po Europę Zachodnią, USA, Kubę i Afrykę, publikowano fotoreportaże najważniejszych powojennych polskich fotografów, między innymi Tadeusza Rolke, Zofii Rydet i Eustachego Kossakowskiego. Wystawa w Zachęcie prezentować będzie fotografie w pierwotnym kontekście, czyli na łamach miesięcznika, w zestawieniu z niepublikowanym materiałem zdjęciowym.
Tego samego dnia w Galerii Foksal otworzy się wystawa Bianki Rolando związana z premierą jej nowej książki. Stelle to zbiór form poetyckich zbudowanych wokół swobodnie potraktowanej mapy nieba. Rolando odwołuje się do 88 gwiazdozbiorów i ich znaczeń symbolicznych. Wystawa Kil i Defin nawiązuje do dwóch spośród tych konstelacji. Kil reprezentują fotografie dokumentujące proces powstawania i rozpadania się dwunastu rzeźb, lepionych z mokrej gliny i miękkiego ołowiu, Delfin zaś to seria grafik przypominających znaki czy rebusy o zatartym znaczeniu.
Przypominamy także o upływającym wkrótce (1 kwietnia) terminie na nadsyłanie zgłoszeń do drugiej edycji konkursu Polish Graphic Design Awards. PGD Awards to druga edycja konkursu poświęconego projektowaniu graficznemu, przeznaczonego zarówno dla profesjonalistów, jak i studentów i organizowanego we współpracy z European Design Awards.