25–31 lipca
Gdańsk
W Gdańsku trwa od niedawna tegoroczna edycja ogólnopolskiej wystawy najlepszych dyplomów Akademii Sztuk Pięknych, tymczasem w piątek (29.07) w Gdańskiej Galerii Miejskiej otworzy się wspólny pokaz Alicji Pakosz i Wiktorii Walendzik, realizowany w ramach nagrody przyznawanej w konkursie przez GGM. Artystki wyróżnione przez galerię w ubiegłorocznej odsłonie przeglądu najlepszych dyplomów zaprezentują w Gdańsku przygotowaną wspólnie instalację site-specific Chłodne usta fal, przybierającą postać dioramy, w której pośród iluzjonistycznie oddanych elementów krajobrazu znajdą się surrealistyczne rzeźby obu twórczyń.
Kraków
Od 2018 roku Cricoteka realizuje program prezentacji tańca zatytułowany Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń. W ramach jego tegorocznej odsłony, odbywającej się pod hasłem Lekcja anatomii, jutro (26.07) zaprezentowana zostanie w krakowskiej instytucji instalacja Katarzyny Kozyry Święto wiosny, klasyczna już praca odnosząca się do spektaklu z 1913 roku w choreografii Wacława Niżyńskiego do muzyki Igora Strawińskiego, w której choreografię tę odtwarzają osoby starsze. Otwarciu instalacji towarzyszyć będzie spotkanie z artystką.
Druga wystawa w ramach rozpoczętego przed rokiem flagowego projektu Muzeum Narodowego w Krakowie na najbliższe lata, zatytułowanego 4 × nowoczesność, otworzy się w najbliższy piątek (29.07). Po ekspozycji skupionej na pierwszych próbach stworzenia polskiego stylu narodowego na przełomie XIX i XX wieku przyszła pora na opowieść o międzywojniu. Nowy początek. Modernizm w II Rzeczpospolitej pokazywać będzie tytułowy modernizm nie jako określony zespół stylów, a wielostronną reakcję na modernizacyjne procesy, w których dopatrywano się zarówno szans, jak i zagrożeń. Podobnie jak pierwsza odsłona cyklu, wystawa nie ograniczy się do prezentacji obrazów czy rzeźb, ale obejmie także liczne przejawy wzornictwa i architektury międzywojnia.
Opole
W ubiegłym roku zmarł malarz, grafik i rysownik będący zarazem outsiderem, jak i jedną w najważniejszych dla opolskiego środowiska artystycznego postaci — Zygmunt Moryto. Jego dorobek planuje w przyszłym roku przypomnieć Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, charakter tego przypomnienia pozostaje jednak wciąż kwestią otwartą, galeria ogłosiła bowiem konkurs kuratorski na koncepcję i realizację wystawy prac Moryty. Kuratorki i kuratorzy chcący pochylić się nad rozproszoną w wielu lokalnych instytucjach oraz zbiorach prywatnych spuścizną artysty i zaprezentować ją z nowej perspektywy nadsyłać mogą swoje projekty do 25 września.
Warszawa
Prace z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING w ostatnich latach mogliśmy zobaczyć na wystawach zbiorowych organizowanych między innymi w Muzeum Śląskim i stołecznej Zachęcie. Teraz jednak fundacja prezentować będzie swoje zbiory także w zupełnie inny sposób we własnej przestrzeni. W czwartek (28.07) w centrali banku ING przy Placu Unii otworzy się Podgląd — przestrzeń wystawiennicza, w której prezentowane będą pojedyncze prace z kolekcji. Wyboru pierwszej z nich dokonały w głosowaniu osoby pracujące w ING — na czyją pracę padł ich wybór, przekonamy się podczas czwartkowego otwarcia.
Dzień później (29.07) w przestrzeni galerii -1 w głównej siedzibie warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych otworzy się przygotowana przez Weronikę Kobylińską i Marikę Kuźmicz wystawa Hartwig: niedokończony portret. Organizowana przez Fundację im. Edwarda Hartwiga ekspozycja to efekt badań nad dorobkiem fotografa, który choć nazywany bywał „najważniejszym polskim fotografem” czy nawet „ojcem polskiej fotografii”, nie doczekał się idących za tym pogłębionych analiz swojego dorobku. Wystawa zwracać będzie uwagę przede wszystkim na metody pracy artysty i wykorzystywane przez niego narzędzia, by spojrzeć przy tym na twórczość Hartwiga w optyce polskiego i międzynarodowego środowiska fotograficznego, jak i oddziaływania na współczesną wizualność.
Tego samego dnia (29.07) w Miejscu Projektów Zachęty otworzy się wystawa młodych dizajnerek i dizajnerów zatytułowana Gry i zabawki. Znajdą się na niej projekty dla dzieci i dorosłych — tytułowe gry i zabawki oraz obiekty o przeznaczeniu rekreacyjnym, analogowe i wirtualne, nierzadko obliczone na rozwijanie kreatywności, wspomaganie rozwoju intelektualnego, a niekiedy i przełamywanie barier.
Monachium
W najbliższą niedzielę (31.07) w przestrzeni galerii GiG Munich otworzy się kuratorowana przez Przemka Sowińskiego z poznańskiej galerii Łęctwo wystawa We breathe the remains of everything that was. Wspólna wystawa obu galerii, na której znajdą się prace Zuzy Piekoszewskiej, Natalii Karczewskiej, Magdy Starskiej, Grzegorza Bożka, Pawła Marcinka i Przemysława Piniaka, skupiać się będzie na idei pamięci kulturowej w relacji z tym co naturalne, biologiczne i ludzkie, hybrydycznych formach istnienia i przenikaniu się przeszłości, przyszłości i materii.