24-30 września
Bytom
Od kilku lat rodzime instytucje podejmują temat funkcjonowania w naszym społeczeństwie ludności romskiej. Tym razem z problemem tym zmierzy się bytomska Kronika, gdzie w sobotę (29.09) otworzy się wystawa HateFree? Kuratorowana przez Zuzanę Štefkovą ekspozycja zaprezentuje perspektywę czeskich artystów, skupioną na kwestiach systemowych – pozycja Romów będzie tu punktem wyjścia dla refleksji o mechanizmach społecznego wykluczania i stygmatyzacji jako takich.
Katowice
Po zakończonej właśnie wystawie Irminy Rusickiej i Kaspra Lecnima na temat zagrożonego gatunku, jakim są mężczyźni, Galeria Szara idzie za ciosem i szykuje wystawę o jeszcze bardziej fatalistycznym sznycie. Otwierana w piątek (28.09) ekspozycja nosić będzie tytuł zaczerpnięty z ostatnich słów pilota siedzącego za sterami samolotu, który rozbił się ponad 30 lat temu w Lesie Kabackim – Cześć, giniemy! Odnosić się ona będzie do szeroko pojmowanego schyłku i katastrofy, widzianych oczami Diany Lelonek, Piotra Machy, Macieja Cholewy i Artura Olesia.
Dla ukojenia po wizycie na katastroficznej wystawie Szarej polecamy wycieczkę do BWA Katowice, gdzie tego samego dnia (28.09) w Małej Przestrzeni galerii otworzy się wystawa Martyny Kielesińskiej Nie ma się czym martwić. Osadzoną w realiach letniej, upalnej idylii, podszytą jednak pewną dozą niepokoju i onirycznym klimatem opowieść artystka snuć będzie przy pomocy swojej ulubionej techniki found-footage’owego wideo.
Kraków
W Shefter Gallery otworzyła się niedawno wystawa Ewy Ciepielewskiej Chodziłam do ZOO patrzeć na czarne pantery, w tym tygodniu wystartuje z kolei seria towarzyszących jej wydarzeń. W piątek (28.09) odbędzie się pokaz filmu nakręconego w 1994 roku przez trzynastoletniego wówczas syna artystki, dokumentującego wernisaż-imprezę jego matki, który stanie się punktem wyjścia do dyskusji O innych latach 90-tych. Jej tematem będą zarówno lata 90. w polskiej kulturze, jak i dzisiejsze wszechobecne zamiłowanie do najtisów i jego źródła.
Ponieważ w przyrodzie nic nie ginie, zwłaszcza w Krakowie, szykują się małe przetasowania na małopolskiej scenie. Gdy jedni artyści masowo skaczą za burtę swojej galerii, inni zakładają nowe inicjatywy. W sobotę (29.09) swoje podwoje otworzy zakładana przez Karolinę Jarzębak galeria Jak zapomnieć. Na inaugurację szykowana jest jednak nie wystawa, a otwarcie kolejnej po Domu Mody Limanka inicjatywy z pogranicza sztuki i mody – second handu o wdzięcznej nazwie Szmaty, który finansować będzie działalność galerii.
Lublin
Lubelski Labirynt, gdzie aktualnie możemy oglądać kolekcję MSN-u, przed nowym jesiennym rozdaniem wystawowym szykuje konferencję naukową Romantyzm i jego interpretacje jako preludium do nowoczesności. Potrwa ona od czwartku do piątku (27-28.09) i poświęcona będzie równym przejawom ruchu romantycznego, stawiając pytanie o jego stosunek do nowoczesności, o to, czy był on preludium do modernizmu, czy raczej ostatnim bastionem broniącym się przed jego nieuchronnym nadejściem.
Orońsko
Część kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oglądać można praktycznie każdego dnia w otaczającym budynki instytucji parku. Sporo fantów kryje się jednak także w przepastnych magazynach CRP. W sobotę (29.09) najciekawsze z nich pokazane zostaną na wystawie Kunszt. Kolekcja orońska, wcześniej pokazywanej w Rydze i Gdańsku. Tego samego dnia w Orońsku otworzą się też w pozostałych przestrzeniach CRP dwie solowe wystawy. Przemek Branas na kuratorowanej przez Dorotę Monkiewicz Moonrise zaprezentuje projekt osnuty wokół roślin i śmierci, który swój początek miał na rezydencji we Francji. Z roślinnymi motywami, w odniesieniu do pierwotnej funkcji galerii „Oranżeria” grać będzie także Michalina Bigaj w swojej wystawie site-specific zatytułowanej Red Greenhouse.
Sopot
W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie w najbliższy piątek (28.09) otworzy się kuratorowana przez Małgorzatę Kaźmierczak i Artiego Grabowskiego wystawa Kwiaty zła. Odnosząca się do tytułu słynnego tomu Baudelaire’a ekspozycja składać się będzie z prac takich artystów jak Przemek Branas, Monika Zawadzki czy Aleksandra Kubiak, w większości nowych realizacji o performatywnym charakterze.Dotyczyć one będą aktualnych zagrożeń – wojen, dewastacji środowiska czy homofobii.
Warszawa
Dziś i jutro (24-25.09) odbędzie się druga edycja organizowanej przez Instytut Adama Mickiewicza konferencji Digital Cultures, tym razem pod hasłem Hybrid Matter. Konferencja poświęcona jest szerokiemu zakresowi zjawisk z dziedziny kultury cyfrowej – od technologii we współczesnym muzealnictwie po gry wideo. W drugiej jej odsłonie weźmie udział ponad trzydzieścioro prelegentów, w planach są także liczne warsztaty i dyskusje.
W czwartek (27.09) otworzy się organizowana przez Polish Art Foundation wystawa młodej malarki Bereniki Kowalskiej how many colours make up your abstract painting. Znajdą się na niej nowe obrazy Kowalskiej, abstrakcje, w których zaakcentowany jest przede wszystkim sam proces malarski, mocno odbiegający od niegdysiejszych ornamentalnych, figuratywnych płócien artystki.
Marcin Chomicki zaprezentuje w piątek (28.09) w Miejscu Projektów Zachęty nowe rzeźby-obiekty. Na wystawie Cząstki elementarne znajdą się prace w formie rzeźbiarskiej, traktowane jednak jako przyczynek do zbudowania potencjalnego systemu małej architektury modularnej dla Warszawy. Ich formy zaczerpnięte zostały z istniejących w stolicy obiektów, które po rozłożeniu na części pierwsze i przetworzeniu mogą stać się narzędziami pozwalającymi dostosować miejską przestrzeń do potrzeb mieszkańców.
Tego samego dnia w Leica 6×7 Gallery otworzy się wystawa duńskiego fotografa Jacoba Aue Sobola. Na With and Without You należący do agencji Magnum Photos fotograf zaprezentuje zdjęcia łączące reportaż, fotografie uliczną i portretową. Sobol odwołuje się do tradycji fotografii humanistycznej i niezależnie od zakątka świata, w którym powstały poszczególne kadry, koncentruje się przede wszystkim na emocjach ich bohaterów.
W sobotni wieczór zapraszamy z kolei do Baru Studio, gdzie świętować będziemy piąte urodziny naszego magazynu. Gwoździem programu będzie roast, podczas którego redakcję dissować będą: królowa polskiego selfie-feminizmu (a przy okazji jedna z naszych autorek) Zofia Krawiec, gorliwy czytelnik i zagorzały krytyk „Szumu”, współpracujący z „Arteonem” Andrzej Biernacki, oraz galerzysta Dawid Radziszewski. Ubarwiać wieczór będzie wodzirejka Tomek Pawłowski, a za didżejską konsolą stanie Arman Galstyan.