23-29 marca
Jak tam wasze plany na kolejny tydzień w domach? Jeśli podczas zeszłotygodniowych wernisaży online rozpiliście już całe zapasy wina, nie zamykajcie komputerów, bo świat sztuki na dobre rozgościł się w sieci i szykuje już nowe atrakcje.
W zwyczajnych okolicznościach, wydarzeniem ostatnich dni byłby wernisaż wystawy Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Szeroko zakrojona opowieść o pięciu dekadach narastającego kryzysu klimatycznego i artystycznych reakcjach na zachodzące zmiany, przygotowana przez Sebastiana Cichockiego i Jagnę Lewandowską, nie jest co prawda dostępna w planowanej formie, ale jako że sama wystawa opowiada o reagowaniu na kryzys, muzeum także błyskawicznie przystosowało się do kryzysowych warunków. Póki co uruchomiona została strona internetowa, na której prezentowana jest część prac i słownik przygotowany przez Ewę Bińczyk. Polecamy też śledzić facebookową stronę projektu, gdzie kuratorzy regularnie publikują związane z ekspozycją materiały. Zespół muzeum postanowił stworzyć także szerszą platformę do refleksji nad wpływem pandemii na pole sztuki i kultury – MSN Home Office, który aktualizowany będzie w najbliższych tygodniach przez dział programowy MSN.
Podobna strategię obrało Austriackie Forum Kultury – planowana na dziś (23.03) prezentacja prac studentów i studentek Pracowni 3D i Zdarzenia Wirtualne I, prowadzonej przez Piotra Kopika na Wydziale Sztuki Mediów stołecznej ASP, również się odbędzie, tyle że w internecie, jak na pracownię zajmującą się mediami wirtualnymi przystało. Tytuł Virtual Occurrences staje się w tym przypadku tym bardziej adekwatny.
Nowe „uśpione” wystawy przygotowało także toruńskie CSW Znaki Czasu. Prace laureatów konkursu fotograficznego Wystaw się w CSW oraz wystawę Baltazara Fajto, laureata Nagrody Dyrektora z ubiegłorocznej edycji tego samego konkursu, zobaczyć można było w zeszły weekend w formie wirtualnego wernisażu, a w tym tygodniu odbędzie się również wirtualne oprowadzanie. W planach są także inne formy udostępniania wystaw, o których CSW ma wkrótce informować. W przypadku wystawy Everything’s Fine Baltazara Fajto taka forma prezentacji jest właściwie nawet bardziej na miejscu niż klasyczna wystawa – snuta przez artystę fotograficzna narracja opowiada bowiem o ukrytych w pozornie codziennych, zwyczajnych sytuacjach sygnałach nadchodzącej katastrofy.
W tym samym mieście na tryb online przeszła Galeria Sztuki Wozownia. Uruchomiła ona stronę #wirtualnagaleria, czyli Wozownia na czas izolacji, na której podobnie jak w przypadku MSN zamieszczane będą materiały związane z aktualnymi wystawami: wideo, teksty czy nagrania audio. Ponadto znajdą się na niej materiały związane z przypadającym na ten rok jubileuszem siedemdziesięciolecia istnienia galerii.
Na wirtualne wycieczki zaprasza też galeria Zderzak, i nie chodzi bynajmniej o zwykłe zaglądanie przez ekran do wnętrza white cube’a. W pierwszym odcinku cyklu Podróże z wyobraźnią Jan Michalski prowadzi nas szlakami artysty, którego dorobek bada od lat – Andrzeja Wróblewskiego. Wychodząc nie od obrazów, a fotografii Wróblewskiego, Michalski zakreśla sferę wyobraźni symbolicznej malarza i przygląda się kluczowym dla niego miejscom.
Nieco dłuższy seans filmowy proponuje Fundacja Sztuki Polskiej ING. Nowy nabytek w jej kolekcji, film Karoliny Breguły Skwer, do końca kwietnia dostępny będzie bez ograniczeń na stronie fundacji. Polecamy zwłaszcza tym, którzy nie załapali się na jego premierową prezentację w Królikarni przed dwoma laty. W kwestii nadrabiania filmowych zaległości polecamy też youtube’owy kanał Potencji – znajdziecie tam filmowe produkcje malarskiej grupy takie jak Złe rekiny czy Interstelaż.
Jeśli podczas kwarantanny planujecie nadrobić lektury, polecamy zerknąć do sklepu internetowego Muzeum Śląskiego, które w ramach akcji Kultura z dostawą do domu oferuje aktualnie wszystkie swoje wydawnictwa z pięćdziesięcioprocentową zniżką.
Dodatkowy czas na czytanie warto też wykorzystać zaglądając na bloga naszego kolegi po fachu Karola Sienkiewicza, który postanowił wrócić pamięcią do wystaw czy prac, których nie zdążył wcześniej skomentować. W ramach akcji #postyktorychnienapisalem jego blog na przekór wystawienniczemu zastojowi przeżywa więc rozkwit jak nigdy wcześniej.
Spędzony w domu czas warto też wykorzystać na ogarnięcie aplikacji konkursowych. Studentom i studentkom uczelni artystycznych, którzy w najbliższym czasie nie odwiedzą akademii, przypominamy o trwającym naborze do tegorocznej edycji Artystycznej Podróży Hestii. W aktualnej sytuacji nabór został wyjątkowo przedłużony i potrwa jeszcze do końca kwietnia. Przyszli studenci mogą też wykorzystać ten czas na zapoznanie się z ofertami poszczególnych uczelni. Akademia Sztuki w Szczecinie musiała co prawda odwołać planowane na ten tydzień drzwi otwarte, ale mnóstwo informacji dotyczących rekrutacji znajdziecie na jej stronie.
Znamy także nowe terminy wykładów w ramach programu Artysta Zawodowiec. Jak informowaliśmy przed tygodniem, z uczelnianych auli przeniosą się one do internetu i wystartują za tydzień, 30 marca. Szczegółową rozpiskę znajdziecie na stronie programu.