22 – 28 maja
Kraków
Swoją pierwszej solowej wystawy w Henryku doczekał się jeden z reprezentowanych przez galerię artystów, Paweł Dudziak. Na tle reszty galeryjnej dziatwy fotograf Dudziak jest ze swoją sztuką interesującym rodzynkiem. Na otwieranej w sobotę (27.05) wystawie Sowy nie są tym, czym się wydają zobaczymy serię powściągliwych, czarnobiałych kadrów wykonanych stałoogniskowym kompaktem, budujących atmosferę nieokreślonego napięcia i niepokoju.
Olsztyn
Po niedawno otwartej wystawie Marii Pinińskiej-Bereś BWA Opole przygotowuje kolejną wystawę klasyczki polskiej sztuki XX wieku, tym razem niedawno zmarłej Magdaleny Abakanowicz. Ekspozycja, której wernisaż zaplanowano na piątek (26.05) będzie klasyczną retrospektywną prezentacją kluczowych momentów w karierze Abakanowicz, skupiającą się także na szerokim wachlarzu używanych przez rzeźbiarkę mediów.
Opole
Relacje sztuki i biznesu potrafią być burzliwe, jak mogliśmy się w ostatnich dniach przekonać, niekiedy przybierają jednak spokojniejsze oblicze. Przykładem na to jest budowana od kilkunastu lat kolekcja Fundacji Sztuki Polskiej ING, z której prace zaprezentowane zostaną na otwieranej w sobotę (27.05) wystawie Teraźniejszość? w opolskiej Galerii Sztuki Współczesnej. Za tytułowym mocno ogólnikowym kuratorskim konceptem, dotyczącym sposobów definiowania teraźniejszości i jej związków z przeszłością i przyszłością, kryje się zestaw prac takich artystów jak Paulina Ołowska, Wilhelm Sasnal czy Wojciech Bąkowski, warto więc zaleźć w teraźniejszości czas na wycieczkę do Opola.
Orońsko
Owocem podobnej muzealno-fundacyjnej współpracy będzie także nowa wystawa w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Otwierane w sobotę (27.05) „O potrzebie tworzenia widzeń” 1929-2017 powstało we współpracy z charytatywno-kulturalną Fundacją Signum. Obejmujący stylowy i czasowy przekrój od klasyki awangardy po prace współczesne pokaz to centralny punkt letniego programu Centrum. Tytuł wystawy zaczerpnięty został z tekstu Stefana Themersona dotyczącego filmu artystycznego, który stanowić będzie jedno z głównych mediów obecnych na wystawie. Oprócz prac małżeństwa Themersonów na wystawie znajdą się także m.in. realizacje innych klasyków, jak Laszlo Moholy-Nagy, współczesnych artystów z rodzimej sceny, jak Nicolas Grospierre oraz artystów z Dalekiego Wschodu, np. Koreanki Kim Soo-ja.
Poznań
Klasyk malarstwa nowej ekspresji, Ryszard Grzyb, wciąż para się wieloma aktywnościami, pozostaje m.in. zapalonym poetą i sportowcem. Wypada pogratulować artyście dobrej formy, jeśli jednak ciekawi was w jakiej kondycji znajduje się samo malarstwo Grzyba, dobrą okazją by się o tym przekonać będzie nadchodząca wystawa w galerii Ego, zbierająca obrazy powstałe w ciągu dwóch ostatnich lat. Wystawę wesołych obrazów i wieczór smutnej poezji można będzie oglądać od piątku (26.05) i zwłaszcza ze względu na tytułowy wieczór smutnej poezji warto pojawić się na wernisażu, podczas którego artysta czytać będzie swoją, jak sam to określa, „grzybo-poezję”.
Tego samego dnia odbędzie się w galerii :SKALA wernisaż wystawy Odlepianie Karoliny Belter i Weroniki Wroneckiej. Obie artystki studiują na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym, gdzie postanowiły połączyć siły i obok niezależnych prac tworzą duet zajmujący się tworzeniem animacji i filmów artystycznych.
Słupsk
Przypominamy również o trwającym naborze do dziewiątej edycji Rybiego Oka, konkursu dla młodych artystów organizowanego przez Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej. Jeśli nie macie więcej niż 35 lat i kusi was wizja nadmorskiej rezydencji i wystawy, a przy okazji nagrody finansowej, swoje zgłoszenia możecie nadsyłać do 20 czerwca.
Warszawa
Rok Awangardy to nie tylko okazja, żeby zobaczyć liczne wystawy poświęcone tej tematyce, ale też przygarnąć jakieś awangardowe dzieło pod własny dach. Do najbliższej środy (24.05) potrwa przedaukcyjna wystawa w Fundacji Profile, tego samego dnia wieczorem odbędzie się sama licytacja pod hasłem Kto się nie boi awangardy! Znajdą się na niej wybrane prace takich artystów jak Ewa Partum czy Józef Robakowski, które do tej pory nie krążyły w komercyjnym obiegu.
Stare Miasto nie jest może najżywotniejszą częścią Warszawy, zdecydowanie warto się jednak wybrać na jego Rynek w nadchodzący weekend. W piątek (26.05) nastąpi bowiem nowe otwarcie Muzeum Warszawy, a różnego rodzaju atrakcje, m.in. koncert Sinfonii Varsovii muzeum zaplanowało na cały weekend. W ramach nowego otwarcie będzie można zajrzeć do jedenastu odnowionych kamienic i obejrzeć nową wystawę główną muzeum, zatytułowaną Rzeczy warszawskie. Będzie to wielowątkowa prezentacja dziejów stołecznego miasta opowiedziana przy pomocy starannie wybranych z przepastnych zbiorów muzeum przedmiotów.
W najbliższą sobotę (27.05) Raster zaprezentuje kolejną wystawę pochodzącej z Teksasu amerykańskiej malarki Michelle Rawlings. W Girl Talk łączą się jej zamiłowania do tradycyjnego malarskiego dłubania, kompulsywna konsumpcjo-produkcja obrazów w internecie i zainteresowanie tym, jakie narzędzia autoreprezentacji dają dziś kobietom media społecznościowe. Dodatkową atrakcją na wystawie będzie przygotowane specjalnie dla Rastra parawanowa instalacja o zmiennych wymiarach – od mikroskopijnych do utrzymanych w ludzkiej skali.
Wrocław
Prowadzona przez Łukasza Rusznicę galeria Miejsce przy Miejscu ma obecnie nową siedzibę – nadal przy Placu Strzeleckim, po sąsiedzku, pod numerem 14. W czwartek (25.05) otworzy się w niej pierwsza wystawa, na której swoje zdjęcia zaprezentuje fotodokumentalista, a przy okazji także dziennikarz i socjolog, Paweł Starzec. Na Pamięci wody zobaczyć będzie można jego fotografie wykonane w Bośni i Hercegowinie. Artysta poszukuje w nich manifestacji tego, jak przepisywana jest współcześnie skomplikowana historia tych terenów.
Zielona Góra
Przygotowany przez Waldemara Tatarczuka przegląd dalekowschodniego performansu będzie można w środę i czwartek (24-25.05) zobaczyć w zielonogórskim BWA. Wśród zaproszonych performerów znajdą się. m.in. zaangażowany w ruchy społeczne i podejmujący często tematykę wojen i masakr Chen Shisen czy pracująca jako projektantka, a w swoich performansach dotykająca m.in. kwestii środowiskowych To Yeuk. Jeśli nie załapaliście się na lubelską lub białostocką odsłonę Asia Live!, Zielona Góra jest ostatnią szansą na sprawdzenie co słychać w performansie z Chin i Hong-Kongu.