22-28 czerwca
Białystok
Po zeszłorocznej, entuzjastycznie przyjętej retrospektywie Hiwy K, Aneta Szyłak zaprezentuje polskiej publiczności szerszą panoramę współczesnej sztuki kurdyjskiej. W piątek (26.06) w białostockim Arsenale otworzy się kuratorowana przez nią wystawa Niech poprzedza cię płomień. Jej tytuł nawiązuje do wydarzenia z lat 90., kiedy na ulicy irackiej Sulejmanii grupa kurdyjskich artystów spaliła obrazy, zapowiadając niejako zerwanie z modernistyczną tradycją w obliczu sytuacji geopolitycznej i poszukiwanie nowego języka wizualnego. W białostockiej wystawie przenikać się będą warstwy historii i indywidualnej pamięci oraz społeczne i obyczajowe zmiany w w Zatoce Perskiej w okresie powojennym.
Bielsko-Biała
Galeria Bielska BWA w trybie polockdownowym działa już pełną parą i w najbliższy piątek (26.06) zaprezentuje trzy nowe wystawy. Wybrane filmy, fotografie i obiekty Krzysztofa Maniaka z lat 2017–2020 to druga odsłona kuratorowanej przez Sebastiana Cichockiego monograficznej wystawy Maniaka, dokumentującej działania artysty w rodzinnym Tuchowie, która swoją premierę miała w zeszłym roku w BWA Tarnów. W Obcym bielskiego artysty Błażeja Sobańskiego malowane tuszem z dodatkiem szlagmetalu i farby akrylowej wizerunki zwierząt splatają się z przedstawieniami nierealnych światów. Z kolei Poblask będzie wystawą grupy artystów specjalizujących się w ceramice: Moniki Dąbrowskiej-Picewicz, Remigiusza Gryta, Jolanty Hermy-Pasińskiej i Adama Soboty. Na najnowszej wspólnej wystawie koncentrować się oni będą na relacjach między ceramiką a światłem.
Bytom
Pandemiczny program grantowy na internetowe projekty Kultura w sieci zaczyna przynosić efekty. W piątek (26.06) pod patronatem bytomskiej Kroniki odbędzie się pierwszy performans Izabeli Chamczyk z realizowanego w ramach owego stypendium cyklu Codzienność, odnoszącego się na bieżąco do zmieniających się realiów pandemicznych. W Początku końca artystka za pomocą ciała odnosić się będzie zarówno do własnej kondycji jak i emocji społecznych.
Gorzów Wielkopolski
Akcja List szybko stała się w lokalnym środowisku wizualnym symbolem okresu szczytu pandemii, nie trzeba było też długo czekać na jej ogranie wystawiennicze. W piątek (26.06) w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim otworzy się kuratorowana przez jedną z uczestniczek akcji, Martę Czyż, wystawa 247 godzin. Tytuł odnosi się do czasu, jaki minął od otrzymania pierwszej kary administracyjnej przez część uczestników akcji po jej anulowanie, a sama wystawa opowiadać będzie zarówno o samej akcji, jak i tym co działo się przed nią oraz o tym, jak wpłynęła ona na indywidualne postawy jej uczestników.
Kalisz
W czwartek (25.06) w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu otworzy się wystawa Petit, na której znajdą się prace artystek i artystów związanych z poznańskim środowiskiem artystycznym, m.in. Jarosława Kozłowskiego czy Natalii Brandt. Tytułowe słowo, we francuskim oznaczające przymiotnik „mały”, w terminologii typograficznej oznacza małą, ośmiopunktową czcionkę drukarską, którą zwykle zapisuje się rzeczy teoretycznie marginalne. W przełożeniu na wystawę oznacza to prace złożone z fragmentów, pospiesznych zapisów i lapidarnych wypowiedzi, choć nierzadko odnoszących się do ważkich idei i tematów.
Katowice
W piątek (26.06) w Rondzie Sztuki swoją indywidualną wystawę otworzy Mateusz Kokot. DJUR łączyć będzie namysł nad tym co wygodne i estetyczne z fascynacją rozkładem i śmiercią. Wystawa, której tytuł po szwedzku oznacza zwierzę, zapełniona będzie organicznymi obiektami o lśniącej lakierowanej podłodze, budując napięcie między elegancją i dramatyzmem. W katowickiej ASP, z którą związane jest Rondo Sztuki, rozpoczęła się też rekrutacja na kolejny rok studiów. Z uwagi na pandemię cała rekrutacja, łącznie egzaminem wstępnym, przeprowadzona zostanie przez internet.
Kraków
Po ostrożnych początkach w postaci serii wydarzeń online, krakowski Miesiąc Fotografii rozpoczyna się na dobre – w tym tygodniu otwierają się pierwsze wystawy festiwalu, i to od razu całą gromadą. Do dawnego hotelu Cracovia, który w końcu zamienia się w przestrzeń wystawienniczą Muzeum Narodowego, będzie można wybrać się od piątku (26.06) na monograficzną wystawę Zygmunta Rytki Do kogo należy kosmos? Kuratorowana przez Karola Hordzieja ekspozycja będzie pierwszą pośmiertną prezentacją prac artysty z wykorzystaniem jego opracowanego cyfrowo archiwum. Równolegle otworzą się także indywidualne wystawy Karoliny Gembary w Fundacji Razem Pamoja i Weroniki Perłowskiej w Galerii Nośna oraz sekcja ShowOFF, zaś w sobotę (27.06) Ranne ptaki są nieufne Dyby i Adama Lachów w Galerii Szara Kamienica.
O wspólnocie i kolektywnym działaniu traktować będzie otwierana w piątek (26.06) wystawa Nie zatrzymasz rzeki autorstwa Sióstr Rzek, znanych m.in. z kolekcji upcyclingowych strojów kąpielowych. Na ekspozycji w przestrzeni CSW Wiewiórka w przestrzeni dawnego Składu Solnego zobaczymy m.in. dokumentację ze spływu tradycyjnym galarem Wisłą w lipcu zeszłego roku, instalację z patyków znalezionych na wiślanych wyspach oraz szkice z podróży czy tekst apelu zaniesionego do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Labirynt
W reakcji na rosnącą w przygnębiająco szybkim tempie dyskryminację osób LGBTQ znany z szybkiego reagowania na polityczne napięcia lubelski Labirynt przygotował wystawę Jesteśmy ludźmi, która otworzy się w najbliższą środę (24.06). Kuratorowana przez Waldemara Tatarczuka ekspozycja sprzeciwiać się będzie dehumanizacji osób nieheteronormatywnych i nazywaniu LGBT „ideologią”. Znajdą się na niej prace m.in. Przemka Branasa, Karola Radziszewskiego, Bożny Wydrowskiej i Liliany Piskorskiej. Lista artystek i artystów nie jest jednak zamknięta – jako że forma wystawy-protestu powstawała na gorąco w odpowiedzi na bieżące wydarzenia, będzie ona ewoluować i rozbudowywać się o prace kolejnych osób, które zechcą do niej dołączyć.
Łódź
W Łodzi do życia powracają także mniejsze galerie, jak nieformalnie powiązana z tamtejszą ASP, prowadzona przez jej studentów Galeria Garaż, która właśnie przenosi się z jednego garażu do drugiego, tym razem pod adresem Kościuszki 1. W weekend (27-28.06) będzie można zobaczyć w niej wystawę Dziewczyny z szarymi twarzami serca miały w różnych kolorach. Inspiracją do jej powstania stał się wiersz Marty Pęczak, a grono artystów, w którym znaleźli się m.in. Izabela Łęska czy Jan Kowal, wyłonione zostało w ramach ogólnopolskiego open calla.
Radom
Autorska retrospektywa Zbigniewa Libery otworzy się w piątek (26.06) w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu. Najnowsza Antykoncepcja Fotografii Dokumentalnej ma być diagnozą aktualnej sytuacji mentalnej, namysłem nad zbiorową pamięcią zderzoną z niebezpieczeństwami łatwego manipulowania faktami przez ich obrazowe przedstawienia. Na wystawie zobaczymy zarówno klasyczne już prace sprzed kilku lat, jak i nowe, premierowe realizacje przygotowane przez Liberę na tę okazję.
Szczecin
W szczecińskim TRAFO otworzy się w czwartek (25.06) druga wystawa z cyklu HEADSHOTS – krótkich, dwutygodniowych wystaw debiutantów. Z buta wjeżdżam będzie prezentacją dwóch studentów grafiki z krakowskiej ASP, Michała Malińskiego i Pawła Zięby, którzy oprócz grafiki zajmują się między innymi malarstwem, rysunkiem, fotografią i robieniem tatuaży.
Tarnów
W czwartek (25.06) w tarnowskim BWA wystartuje siódma edycja Salonu BWA Tarnów, cyklicznej prezentacji najnowszych prac artystów związanych z miastem oraz regionem tarnowskim. Na wystawie konkursowej zobaczymy prace 135 artystek i artystów, spośród których zwycięzców wybierze jury pod przewodnictwem Jadwigi Sawickiej. Wernisaż i ogłoszenie werdyktu odbędzie się w formie wirtualnej poprzez YouTube’a i Facebooka BWA.
Toruń
Ryszard Górecki kontynuuje swoje ogólnopolskie tournee wystawiennicze i tym razem zawita w jego ramach do Torunia. W piątek (26.06) w Wozowni otworzy się wystawa System. Górecki w swoim malarstwie jest analitykiem życia społecznego, posługującym się językiem nawiązującym do estetyki o komercyjnym i politycznym zastosowaniu – zwięzłym, schematycznym i maksymalnie uproszczonym.
Warszawa
Długo wyczekiwaną monografię Urszuli Broll od jutra (23.06) oglądać będzie można w Królikarni. Atman znaczy Oddech to opowieść o życiu oraz twórczości artystki współtworzącej powojenną śląską awangardę, z Grupą Oneiron na czele. Właśnie w okresie działalności w Oneironie, w 1967 roku pojawiło się tytułowe pojęcie „atman”, w sanskrycie oznaczające ducha i oddech – do niego odnosiła się jedna z trzydziestu kart w Leksykonie (Encyklopedii symboli), której stworzenie przypadło w udziale właśnie Broll. W twórczości artystki znajdowały odbicie badania nad mistyką Indii, taoizmem, filozofią zen, tantrą czy tekstami Carla Gustava Junga, które Broll tłumaczyła. Z czasem praktyka artystki ewoluowała w kierunku określanym przez nią „sztuka jako joga”; na retrospektywie w Królikarni zobaczymy prace z wszystkich ważniejszych etapów kariery zmarłej przed kilkoma miesiącami artystki.
Druga wystawa w tegorocznym cyklu wystaw w Project Roomie Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski otworzy się w ten czwartek (25.06). Tym razem jej bohaterem będzie absolwent szczecińskiej Akademii Sztuki Jan Baszak. Na kuratorowanej przez Jagnę Domżalską wystawie 1,90 m artysta umebluje przestrzeń sali wystawowej rzeźbami-meblami obitymi miękkim białym welurem. Artysta dostosowuje swoje fotelowe rzeźby, przypominające nieco wyspy w centrach handlowych, do rozmiarów swojego ciała, snując refleksję nad odnajdywaniem się w przestrzeni oraz rozumienia realizmu w rzeźbie.
W swojej najnowszej wystawie muzeum POLIN przyglądać się będzie historii dzielnicy, w której jest usytuowane. Otwierana w piątek (26.06) ekspozycja Tu Muranów odsłaniać będzie widoczne i zatarte już warstwy historii dzielnicy – opowieść rozpocznie się w wieku XVIII, a następnie obejmować rozdziały na temat Dzielnicy Północnej, centrum przedwojennego życia żydowskiej społeczności Warszawy, okres wojny i getta, wreszcie czas powojennej odbudowy i stawiania na gruzach nowego, modernistycznego osiedla. W ramach wystawy zobaczymy też specjalnie na tę okazję przygotowane prace Jadwigi Sawickiej oraz Artura Żmijewskiego i badaczki Zagłady Zofii Waślickiej-Żmijewskiej.
Związany z Warszawą i jej mieszkańcami Jacek Kuroń do tej pory nie doczekał się w przestrzeni miasta znaczącej formy upamiętnienia, co w tym tygodniu zmieni się za sprawą Wilhelma Sasnala i Wolskiego Centrum Kultury. W piątek (26.06) na ścianie CXIX Liceum Ogólnokształcącego przy Złotej, którego patronem jest właśnie Kuroń, odsłonięty zostanie Kuronia upamiętniający go mural Sasnala, powstały z inicjatywy WCK.
Dzień później w galerii nanazenit otworzy się solowa wystawa Ryszarda Szozdy. Again opowiadać będzie historię przemocy, konfliktów, zamieszek i egzekucji, wszechobecnych i po pewnym czasie niewidocznych. Artysta stawiać będzie pytanie o możliwość przerwania tego koła przemocy, w zgodzie z postulowaną przez Olgę Tokarczuk czułością.