21. Warszawskie Targi Sztuki
Sztuka, to nie tylko obcowanie z pięknem. To również wyjątkowa art inwestycja. Już od dłuższego czasu eksperci zalecają dywersyfikację portfela ze wskazaniem na zakup dzieła sztuki. Idealnym miejscem do podjęcia właściwych decyzji są Warszawskie Targi Sztuki. W tym roku ponad 120 wyselekcjonowanych galerii sztuki współczesnej i antykwariatów oraz domów aukcyjnych z całej Polski zaoferuje około 1500 obiektów. Tworzonych w różnych okresach, w różnorodnych technikach i stylach. Zgodnie z oczekiwaniami kolekcjonerów zdecydowanie najbogatsza będzie oferta sztuki współczesnej i najnowszej. Wśród uznanych już artystów pojawią się prace m.in.: Rajmunda Ziemskiego, Stefana Krygiera, Ewy Kuryluk, Stanisława Dróżdża, Izabeli Gustowskiej, Marka Chlandy, Beaty Czapskiej, Moniki Szwed. Młodsze pokolenie będę reprezentować m.in. Małgorzata Dawidek-Gryglicka, Wiktor Gałka, Andrzej Kulig, Dawid Czycz, Edyta Hul, Paweł Orłowski. Po raz kolejny będą też do nabycia prace Kolekcji Friends Fundacji Katarzyny Kozyry, m.in. Katarzyny Kozyry, Natalii LL, Zofii Kulig i Ewy Partum. Koneserzy sztuki dawnej znajdą ciekawe propozycje przedwojennego malarstwa oraz rzeźby.
Dostępne też będzie rzemiosło artystyczne i wyjątkowy dizajn.
Od zawsze WTS towarzyszą wystawy wybitnych artystów, wcześniej były to m.in. Mutanty Magdalena Abakanowicz, malarstwo Wojciecha Fangora oraz młodych artystek (Woman Art Power, część ekspozycji MCSW „Elektrownia” w Radomiu). W tym roku z pewnością zachwyci wystawa Instynkt pierwotny Eugeniusza Markowskiego (1912-2007). Jednego z czołowych polskich twórców awangardowych, prekursora Neue Wilde. Jego prymitywni bohaterowie, zawsze nadzy z lubieżnym uśmieszkiem, zdeformowani, groteskowo śmieszni, zarazem tragiczni stają się metaforą dramatu ludzkiego losu. Dominują uczucia rozpalone do czerwoności, dosłownie i w przenośni. Markowski nigdy nie poddawał się nowym trendom. Do końca został wierny barwnej, żywiołowej ekspresji.
Kolejna wystawa: Wojciech Weiss, Józef Jarema, Andrzej Fogtt – 3 drogi dochodzenia do awangardy (Mecenas Wystawy MB Motors Mercedes-Benz). Trzech malarzy, trzech wizjonerów, trzy epoki – początek XX wieku, czasy powojenne i współczesność.
Ekspozycja Juliusz Sokołowski. „Fangor” polskiej fotografii wielu zaskoczy możliwościami jakie daje to nadal u nas niedoceniane medium jakim jest fotografia. Sokołowski (1958) najpierw uznany fotograf architektury i pejzaży. Teraz twórca abstrakcyjnych prac z centralnie umieszczonym okręgiem. Rozmyte przenikające się na krawędziach kolory sprawiają wrażenie jakby te koła pulsowały, czasem wręcz wychodziły poza ramy fotografii. Sokołowski nawiązuje dialog z dziełami m.in. Wojciecha Fangora i Victora Vasarely’ego. Stosuje też iluzję optyczną, kontrasty kolorystyczne charakterystyczne w sztuce op-artu. Punktem wyjścia jego zdjęć są tak jak w twórczości Kantora przedmioty zdegradowane. Prace pochodzą z Kolekcji Kantoru Sztuki.
W ramach części edukacyjnej jak zwykle odbędą się cieszące dużym zainteresowaniem eksperckie wykłady i panele dyskusyjne m.in. o dylematach kolekcjonera (Marek Roefler, Villa Le Fleur; Jarosław Przyborowski, Signum Foundation; prof. Andrzej Strzałecki), o Biennale w Wenecji i Malta Biennale, o planach Muzeum Sztuki Nowoczesnej związane z nową siedzibą. Zaplanowane są też spotkania z rzeźbiarkami – Beatą Czapską, Aleksandrą Liput, Aleksandrą Kujawską i Iwoną Demko oraz z malarzami – Jackiem Yerką i Wojciechem Siudmakiem oraz działającymi w różnych mediach Arturem Żmijewskim i Pawłem Althamerem.
Już od dłuższego czasu można zauważyć pozytywny snobizm na posiadanie sztuki. Eksperci zalecają dywersyfikację portfela ze wskazaniem na zakup dzieła sztuki. A możliwości, biorąc pod uwagę niezwykle bogatą ofertę zainwestowania właśnie na Warszawskich Targach Sztuki są bardzo duże. Warto podkreślić, że sztuka w przeciwieństwie do akcji giełdowej czy sztabki złota posiada wartość dodaną, czyli możliwość obcowania z pięknem. Podnosi też prestiż jego właściciela.
Przypisy
Stopka
- Wystawa
- 21. Warszawskie Targi Sztuki
- Miejsce
- Centrum Targowo-Wystawiennicze EXPO XXI w Warszawie
- Czas trwania
- 22-23.11.2024
- Strona internetowa
- www.warszawskietargisztuki.pl
- Indeks
- Warszawskie Targi Sztuki