20-26 kwietnia
Jednym z wydarzeń, które z powodu pandemii musiały zostać definitywnie odwołane, była tegoroczna edycja FOAF. Warszawskie galerie zorganizowały więc dla swoich widzów, a przede wszystkim kolekcjonerów, wirtualną alternatywę. W czwartek (23.04) rozpoczyna się internetowy art week pod nazwą not cancelled. Uczestniczą w nim praktycznie wszystkie kluczowe stołeczne galerie, w tym FGF, Raster, Dawid Radziszewski, Polana Institute i Stereo, a wśród ich propozycji znajdziecie m.in. nowe prace Pawła Althamera i Mikołaja Sobczaka.
Do nielicznych artystów, którzy zamiast przenosić zaplanowaną przed epidemią wystawę na bliżej nieokreśloną przyszłość, znaleźli sposób na zaprezentowanie jej w internecie należą Øleg&Kaśka. Ekspozycja Ashes to Ashes fizycznie wisi w poznańskiej galerii :SKALA, dostępna jest jednak póki co wyłącznie online w formie fotograficzno-filmowo dźwiękowej. W wystawie opowiadającej o niepokoju wobec planetarnej katastrofy artyści przedstawiają Ziemię jako cmentarz idei i cywilizacyjnych osiągnięć, nadziei szukając już tylko w marzeniach i gwiazdach.
Sąsiadująca ze :SKALĄ przestrzeń DOMIE uruchomiła z kolei projekt pod hasłem Jak Twoja praca domowa?, w ramach którego zaprzyjaźnione artystki i artyści dzielą się swoimi historiami i doświadczeniami. Na facebookowym profilu DOMIE zobaczyć możecie jak z lockdownem radzą sobie m.in. Jasmina Metwaly czy Rafał Żarski.
Do sieci powraca też ArTVstka, tym razem nie z nowym youtube’owym show, a kuratorowaną przez siebie wystawą, którą oglądać będzie można od soboty (25.04). The Trouble With Double z założenia rozpięte miało być między przestrzenią realną a wirtualną, siłą rzeczy przeniesie się jednak póki co w pełni do tej drugiej. W gronie artystów znajdą się m.in. Konrad Żukowski, Justyna Górowska i Bella Ćwir.
W ostatni weekend wystartował też nowy cykl czytań online, tym razem z inicjatywy Fundacji Bęc Zmiana. Serię Działajmy Sztuką! zainaugurowała Jana Shostak wyborem tekstów o artystycznych strategiach w polityce, a kolejne odcinki z tekstami czytanymi każdego dnia przez innego artystę znajdziecie na instagramowym profilu Bęca codziennie o 17. Swój analogiczny cykl Czytanki kontynuuje też Muzeum Sztuki w Łodzi; w tę środę (22.04) Dominika Olszowy czytać będzie teksty Debory Vogel.
Działania wokół zamrożonej na czas kwarantanny wystawy Davida Hockneya i Asany Fujikawy rozwija w sieci wrocławski OP ENHEIM. W facebookowej serii postów galeria przybliża cykl grafik Hockneya z lat 1969-1970 ilustrujących jedno z wydań baśni braci Grimm i związane z nim konteksty – od tajników warsztatu i autobiograficznych wątków wplecionych przez artystę w ilustracje po historię samych baśni i ich źródeł.
Podobną strategię na czas lockdownu stosuje Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. Jeśli nie zdążyliście zobaczyć jej ostatniej propozycji, czyli solowej wystawy Andrzeja Bednarczyka Dziennik Minotaura 2020, fragmenty monumentalnego obrazu-komiksu zobaczyć możecie w publikowanych trzy razy w tygodniu na stronie galerii wpisach. Towarzyszą one bieżącym wpisom z tytułowego dziennika, który w bieżących okolicznościach zmutował w Dzienniki Minotaura w czasie zarazy.
Bydgoskie Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego organizuje z kolei w sieci cykl spotkań Poruszenia Na Łączach. Najbliższe realizowane za pośrednictwem Zooma spotkanie wokół wystawy patrona instytucji, Stanisława Horno-Popławskiego, łączące sztukę i psychoanalizę, odbędzie się w tę sobotę (25.04).
Gdańska Galeria Miejska w sieci prezentuje z kolei program związany z (niedoszłą) trójmiejską odsłoną wystawy Cała Polska, która swoją premierę miała w BWA Wrocław. W jego ramach możecie aktualnie zobaczyć na youtubie film Kolonia Artystów: Archiwum 2006-2008. Prezentuje on fragment dziejów niezależnej galerii, której historia zaczęła się w charakterystycznym pejzażu schyłkowej transformacji, na początku obecnego millenium na byłych terenach gdańskiej stoczni.