19-25 listopada
Kraków
Nowa solowa wystawa Jakuba Glińskiego otworzy się w piątek (23.11) w krakowskiej Widnej. Kuratorowana przez Zofię Małysę wystawa nosić będzie tytuł W okresie poprzedzającym umieranie. Choć jeden z ostatnich performansów Glińskiego skończył się na SORze, krakowską prezentację artysta, wbrew tytułowi, prawdopodobnie przeżyje, skupiać się ona będzie bowiem na stosunkowo bezpiecznym malarstwie.
Łódź
Po wystawie przygotowanej przez Dorotę Monkiewicz nadchodzi druga ze sztandarowych niepodległościowych propozycji Muzeum Sztuki w Łodzi. W najbliższy piątek (23.11) w łódzkim muzeum otworzy się kuratorowana przez Paulinę Kurc-Maj, Pawła Polita i Annę Saciuk-Gąsowską Wielka Wojna. Opowiadając o pierwszej wojnie światowej jako zderzeniu różnorodnych sił, interesów i idei stawiać będzie ona szersze pytanie – o to, czy nowoczesność jest w sposób nieunikniony destrukcyjna. Pokazując wydarzenia „wielkiej wojny” z punktu widzenia różnych przedstawicieli modernizmu, wystawa naświetlać będzie także różnice w postrzeganiu tego konfliktu na zachodzie i wschodzie Europy.
Na okresie międzywojennym koncentrować się będzie otwierana dzień później (24.11) wystawa Eksperyment! Fotografia początku XX wieku we Lwowie oraz jej polscy i ukraińscy kontynuatorzy w XX i XXI wieku, która prezentowana będzie w trzech galeriach Łódzkiego Domu Kultury. Jej trzonem będą prace eksperymentujących fotografów i filmowców tworzących lwowskie środowisko artystyczne dwudziestolecia międzywojennego. W kontekście ich prac zobaczymy także późniejsze realizacje klasyków awangardy i neoawangardy, m.in. Jerzego Lewczyńskiego i Józefa Robakowskiego, a także młodszych artystów z Polski i Ukrainy.
Poznań
Jutro (20.11) w poznańskiej galerii ABC otworzy się wystawa Rośl-inne, połączona z sympozjum artystyczno-teoretycznym Summer Jam 2018. Tematem ekspozycji, na której znajdą się prace m.in. Maurycego Gomulickiego, Diany Lelonek czy Kornela Janczego będą kulturowe konotacje roślinnych motywów.
W piątek (23.11) w ramach tegorocznego Festiwalu Książek Fotograficznych XPRINT w galerii Ego otworzy się wystawa Kuby Dąbrowskiego Nie Lil, Nie Young. Fotograf pokaże na niej swoje scrapbooki – jego zdaniem książki w najczystszej i pierwotnej formie. Dąbrowski łączy w nich wycinki z gazet z własnymi zdjęciami, zestawiając rzeczywistość medialną z prywatną opowieścią o codzienności.
Po przekrojowej wystawie Grupy Krakowskiej sprzed roku poznańska Galeria Piekary zaprezentuje monograficzną wystawę jednej z jej członkiń, Jadwigi Maziarskiej. Otwierana w piątek (23.11) Jak mam Panu na to odpowiedzieć? to pierwsza od lat obszerna prezentacja dorobku malarki, która skupiać się będzie z jednej strony na samych pracach, z drugiej – komentarzach artystki do nich. Zobaczymy na niej obrazy olejne i akrylowe, reliefy woskowe, kolaże, rzeźby, kompozycje przestrzenne, i szkice, a także liczne notatki i wybór listów z wieloletniej korespondencji Maziarskiej z jej przyjaciółką surrealistką Erną Rosenstein.
Radom
Niedawno w MCSW Elektrownia otworzyła się wystawa Anki Leśniak patRIOTki, a w najbliższy piątek (23.11) odbędzie się w galerii powiązany z nią panel dyskusyjny. Dyskusja zatytułowana Polskie terrorystki? dotyczyć będzie politycznych postaw kobiet z okresu walki o niepodległość, współczesnego feministycznego aktywizmu i relacji między faktami, historyczną narracją i sztuką. Wezmą w niej udział sama Leśniak, krytyczna Magdalena Ujma, Katarzyna Lewandowska oraz autor książki Polscy terroryści Wojciech Lada.
Sopot
Po prezentacjach w kilku innych miastach Odmowa Rafała Milacha zaprezentowana zostanie w piątek (23.11) Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Odmowa jest próbą fotograficznego przedstawienia systemów kontroli i wywierania nacisku, przede wszystkim konkretnych autokracji w obszarze postradzieckim. Cały projekt nazwę zaczerpnął jednak z wydarzenia, które wyłamywało się ze schematu – sytuacji, w której przodownik pracy w jednym z białoruskich kołchozów mimo polecenia przełożonych odmówił współpracy z fotografem.
Świnoujście
Po niedawnej wystawie w Pawilonie Sztuki ERGO Hestia Piotr Pasiewicz powraca z kolejną solową wystawą, tym razem w galerii ms44 w Świnoujściu. Otwierane w sobotę (24.11) Po widoki koncentrować się będą przede wszystkim na performatywnych działaniach artysty w przestrzeniach postindustrialnych i wszelkiego rodzaju pustostanach. Oprócz zaprezentowania dokumentacji, Pasiewicz powtórzy swoje malarsko-performatywne działanie w przestrzeni galerii, a wystawę uzupełniać będzie seria prac graficznych.
Warszawa
W środę w galerii Nanazenit na Saskiej Kępie otworzy się kuratorowana przez Bogusława Deptułę wystawa Andrzeja Gieragi, nestora łódzkiego środowiska malarskiego. Na Chromatach znajdą się między innymi charakterystyczne dla artysty czarno-białe reliefowe abstrakcje i tonda. Choć nie będzie to duża retrospektywa, zobaczymy prace pochodzące z kilku dekad i okresów twórczości Gieragi, w tym prace z ostatnich lat, w których pojawia się coraz więcej intensywnego koloru.
Galeria Le Guern zaprezentuje w piątek (23.11) pierwszą w Polsce solową wystawę mieszkającego na co dzień w Szwajcarii Pawła Ferusa. Na You Better Run znajdą się rzeźby i instalacje krążące przede wszystkim wokół wyobrażeń na temat sportu i szeroko pojętej kultury fizycznej. Ferus ze sporą dawką ironii portretuje stereotypowe postrzeganie zarówno sportu, jak i warsztatu pracy artysty wizualnego.
W zeszłym tygodniu ruszył nabór do tegorocznej Artystycznej Podróży Hestii, tymczasem niedługo rozstrzygnięty zostanie fotograficzny konkurs COLORS by Artystyczna Podróż. W piątek (23.11) w Domu Handlowym Mysia 3 otworzy się wystawa finalistów, na której znajdzie się 30 zdjęć wybranych z ponad pięciu i pół tysiąca zgłoszeń, a podczas wernisażu ogłoszone zostanie nazwisko zwycięzcy.
Minęło sporo czasu od głośnej wystawy Potencji w Rastrze, czas na wielki powrót, tym razem już jednej malarki z krakowskiego składu – Karoliny Jabłońskiej. W sobotę (24.11) w Rastrze otworzy się Ślisko, jej pierwsza solowa wystawa w Warszawie. Zobaczymy na niej najnowsze obrazy malarki, odnoszące się, jak to u Jabłońskiej, do relacji międzyludzkich, tym razem głównie w scenerii nocnych barów i tanich dyskotek. Przepełnia je witalność i erotyzm szybko przeradzający się w przemoc, a z wszystkich płócien wyłania się obraz relacji w epoce posttelewizyjnej.
Tego samego wieczoru w Propagandzie zobaczyć będzie można obrazy klasyka nowej ekspresji, tyle że… od tyłu. Wystawa Ryszarda Grzyba Tyłem do przodu koncentrować się będzie na tym, co zwykle na płótnach niewidoczne, a w obrazach Grzyba bardzo istotne – ich tytułach. Stanowią one niemal osobne dzieła, samo tytułowanie obrazów malarz określa mianem „wpuszczania poezji w sieć malarstwa”.
W ten weekend (24-25.11) odbędzie się trzecia edycja Warszawskich Targów Książki Artystycznej, na których jak co roku zdobyć będzie można nie tylko katalogi wystaw z dużych rodzimych instytucji, ale i przede wszystkim egzemplarze wydanych w niewielkich nakładach artbooków i photobooków czy wydawnictwa galerii i muzeów z innych krajów Europy i Stanów Zjednoczonych. Na targach znajdziecie również nas, a dla tych, którzy fizycznie nie dadzą radę dotrzeć na Młocińską przygotowaliśmy trwającą tydzień promocję na archiwalne numery „Szumu” w sklepie internetowym.
Wrocław
Retrospektywa wrocławskiego rzeźbiarza Alojzego Gryta otworzy się w piątek (23.11) w Muzeum Współczesnym Wrocław. Wystawa Czas – okruchy, fragmenty, znaki skonstruowana zostanie jako rodzaj instalacji przestrzennej prezentującej charakter sztuki Gryta, kontynuującej tradycje minimalizmu i konceptualizmu. Znajdą się na niej prace wykorzystujące ulubione materiały artysty: szkło, kamień, metal i światło.
Zielona Góra
W Toruniu trwa solowa wystawa Dawida Czycza, a już w piątek (23.11) w zielonogórskiej Fundacji Salony otworzy się wystawa, na której jego obrazy zestawione zostaną z pracami Michała Jankowskiego. Animal Corpse będzie koncentrować się na poważno-ironicznym przekraczaniu granicy między ludzkim i pozaludzkim.
Berlin
Choć wydawać by się mogło, że Katarzyna Kozyra ostatnimi laty skupia się wyłącznie na szukaniu Jezusa, artystka nie ogranicza się tylko do tego i w piątek (23.11) w galerii Żak | Branicka zaprezentuje dwie serie fotografii i najnowsze wideo – Sen córki Linneusza. Tytułowa praca nagrana została w Uppsali w ogrodach Karola Linneusza, osiemnastowiecznego botanika, twórcy teorii o płciowym rozmnażaniu roślin. Artystka wciela się w niej w Elisabeth Christinę von Linné, zapomnianą córkę Linneusza, której nigdy nie wolno było studiować, a mimo to również została botaniczką. Kozyra buduje w wideo nowy porządek świata, w którym wszelkie różnice zostają zniwelowane i wszystkie stworzenia stają się sobie równe.