18–24 grudnia
W sezonie przedświątecznym rytm wystawienniczy wyraźnie spowalnia, warto więc w tym okresie nadrobić trwające open calle. Do 15 stycznia nadsyłać można zgłoszenia do 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator, odnoszące się do tegorocznego hasła przewodniego imprezy – Sztuczna intuicja. Organizatorów interesują więc prace podejmujące refleksję nad takimi zagadnieniami jak wpływ narzędzi AI na twórczość i międzyludzkie relacje. W otwartym naborze przyjmowane są projekty stworzone z wykorzystaniem dowolnej techniki animacji, nie tylko klasyczne filmy animowane, ale także przekraczające granice medium prace eksperymentalne, instalacje czy realizacje wykorzystujące narzędzia sztuki generatywnej.
Do końca stycznia z kolei osoby artystyczne nadsyłać mogą zgłoszenia do Ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii na rok 2024. W ramach programu 7 wybranych projektów wystaw otrzyma dofinansowanie na produkcję, wynagrodzenia dla osób artystycznych, działania edukacyjne i promocyjne, rozdysponowane z łącznej puli 500 000 złotych. Projekty zgłaszać mogą również instytucje, natomiast w przypadku zgłoszeń indywidualnych dołączyć należy CV, portfolio, zarys koncepcji wystawy i list intencyjny instytucji, w której wystawa ma być zrealizowana.
Warszawa
Dziś wieczorem (18.12) w Warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak odbędzie się premiera książki Sztuka. Aktualizacja. Co widać w przestrzeni publicznej Warszawy? Prezentuje ona efekty projektu badawczego zainicjowanego przez Monikę Wróbel i Aleksandrę Litorowicz, dotyczącego warszawskiej sztuki publicznej. Publikacja wydana nakładem Fundacji Puszka proponuje szerokie ujecie zagadnienia, obejmując 1090 realizacji z lat 1989–2023, od pomników, murali i instalacji po efemeryczne performanse i działania wspólnotowe. W spotkaniu prowadzonym przez Macieja Frąckowiaka wezmą udział autorki i autorzy kolejnych rozdziałów książki: Olga Drenda, Aleksandra Litorowicz, Szymon Maliborski, Kuba Snopek i Monika Wróbel.
Wrocław
We wtorek (19.12) w galerii Entropia otworzy się trzecia wystawa z kuratorowanego przez Marcina Mierzickiego z okazji 35-lecia galerii cyklu Sytuacja jest doskonała. Tym razem będzie to indywidualny pokaz Karoliny Szymanowskiej, absolwentki rzeźby na wrocławskiej ASP, aktualnie adiunktki w Pracowni Projektowania Rzeźby w Architekturze i Urbanistyce na macierzystej uczelni. W najnowszych pracach artystka koncentruje się na uwikłaniu człowieka w postęp technologiczny i kosztach tej współzależności.