17-23 grudnia
Białystok
W przedświątecznym tygodniu życie artystyczne tradycyjnie zwalnia, jednak nie wszystkie instytucje kapitulują i część galerii szykuje jeszcze ostatnie atrakcje tego roku. W białostockim Arsenale w środę (19.12) odbędzie się performans muzyczny artystki znanej jako nika_kima. Do powiem. dośpiewam się czerpie garściami z gatunku spoken word poetry i kultury slamów poetyckich. Słowne wystąpienie to dla artystki rodzaj rytuału, uzupełnionego o wideoinstalację z kadrami zdigitalizowanej przyrody oraz warstwę muzyczną, za którą odpowiada białostocki kolektyw producencki Griot Groove.
Łódź
Przy okazji świątecznej przerwy warto pamiętać o nadgonieniu open calli. W Łodzi na przykład trwa nabór zgłoszeń do szesnastej edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny, czyli największej imprezy związanej z tym medium, w ostatnich latach przeżywającym swój mały renesans. Przyszłoroczna edycja będzie zarazem pierwszą odsłoną triennale przygotowaną przez kuratorkę. Szlak przecierać będzie na tej pozycji Marta Kowalewska, która nadała triennale hasło przewodnie Przekraczanie granic. Zgłoszenia przesyłać można jeszcze do 18 stycznia.
Szczecin
Zona Sztuki Aktualnej zaprezentuje w tym roku jeszcze jedną wystawę, otwieraną w środę Wake, wake up holiday Wery Bet. Podstawową cechą prac Wery Bet jest humor sprzężony z analizą i dekonstrukcją języka wizualnego. Tym razem za pomocą tych narzędzi artystka nurkować będzie w odmętach instagramowego foodpornu, zastanawiając się co czujemy i co myślimy przeglądając zdjęcia cudzych posiłków w internecie.
Warszawa
Bolesław Chromry zaprojektował okładkę naszego najnowszego numeru i zilustrował w nim nasz redakcyjny ranking, ostatnimi czasy jednak artysta ten podjął się też znacznie szerzej zakrojonego zadania. Po rozprawieniu się z odwiecznym konfliktem na linii Kraków-Warszawa, Chromry wziął na warsztat całą Polskę. Elementarz Polski dla Polaka i Polki z Polski to, jak nie pozostawia wątpliwości tytuł, kompletny przewodnik mentalny po naszym kraju. Jutro wieczorem (19.12) w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędzie się warszawska premiera publikacji, a spotkanie autorskie z Chromrym poprowadzi Hubert Urbański.
Streetart i świat galerii komercyjnych to na ogół dwa róże uniwersa, choć jak wiadomo white cube wessać potrafi wszystko. Jednak oprócz migracji z jednego pola do drugiego, nie doczekaliśmy się dotąd w Polsce próby stworzenia pełnoprawnej galeryjnej narracji o sztuce ulicy. Zmieni się to w najbliższą środę (19.12) za sprawą nowej wystawy w lokalu_30, Grafineria – prace na papierze w kolekcji Vlep[v]netu. Kolekcja grupy powstawała praktycznie od początku jej istnienia, czyli wczesnych lat dwutysięcznych. Obejmuje prace od vlepek i plakatów wymienianych pocztą z innymi artystami, przez prace powstałe na wystawy w prowadzonej przez Vlep[v]net galerii Viuro oraz galerii V9, po zakupione dzięki ministerialnym środkom obiekty. Wystawa w lokalu_30 zaprezentuje przegląd kolejnych epok w historii grupy i zarazem ewolucji samej sztuki ulicy.
Do czwartku (20.12) potrwa nabór projektu Szkoła patrzenia. Będzie to cykl weekendowych spotkań warsztatowych przeznaczonych dla osób zajmujących się szeroko pojętym obrazem – od artystów i kuratorów po nauczycieli i animatorów. Jego podstawą będzie dziewięć weekendowych zjazdów wypełnionych dyskusjami i ćwiczeniami z szeregiem prowadzących. Zespół programowy warsztatów tworzą m.in. Witek Orski, Magda Szcześniak i Iwona Kurz.
Artyście-galerzyście znanemu w zależności od okoliczności jako Kamil #1 lub Kamil #2 niestraszne przerwy świąteczne. W Halloween prezentował w Sercu Człowieka wystawę Zuzanny Bartoszek Christmas, tuż przed faktycznym bożym narodzeniem otworzy z kolei nową wystawę w Śmierci Człowieka. W piątkowy wieczór (21.12) wystawę pod tytułem Wścieklizna zaprezentuje w Śmierci Człowieka Laura Grudniewska. Trzy fontanny Grudniewskiej to proste obiekty, które – choć fontanny kojarzymy raczej z relaksem – wyrażają gniew, traktowany jako jeden z mechanizmów odpoczywania i oczyszczania się.