15 – 21 maja
Gdańsk
Ciężko dziś być malarzem pejzażystą, o czym zaświadczać będzie otwierana w sobotę (20.05) wystawa Michała Sosińskiego Nowe pejzaże w Kolonii Artystów. Sielankowe pejzaże nie tylko odeszły do lamusa historii sztuki, ale i coraz ciężej znaleźć je w naszym otoczeniu. O syzyfowych próbach odnalezienia sielskości krajobrazu opowiadać będzie wystawa Sosińskiego, który postanowił zaakceptować fakt, że każdy zakątek rodzimego krajobrazu upstrzony jest kostką bauma, a nie mogąc tego zmienić, postanowił przynajmniej to namalować.
Kraków
W najbliższy piątek (19.05) rozpocznie się najnowsza edycja krakowskiego Miesiąca Fotografii. Kuratorem tegorocznego programu głównego festiwalu został Gordon MacDonald, brytyjski artysta, kurator i redaktor, przygotowujący serię wystaw pod hasłem Zewnątrz wewnątrz. Odnosi się ono do fotografii jako obszaru, jak ujmuje to MacDonald, między rzeczywistością a fikcją. W serii przygotowanej przez brytyjskiego kuratora wystaw znajdzie się więc miejsce na różnorodne wątki, od tańca po teorie spiskowe. Tradycyjnie Miesiąc Fotografii obejmie też takie sekcje jak ShowOFF, nie zabraknie również nowości – do festiwalu po raz pierwszy zaproszono na przykład twórców projektu Fotografia Kolekcjonerska. Przy okazji warto też zajrzeć do Muzeum Historii Fotografii, które właśnie otworzyło nową stałą wystawę swojej kolekcji, dedykowaną portretowi.
Krakowskiej scenie galeryjnej nie sposób odmówić barwności, a wkrótce poszerzy się ona o jeszcze jedną nową miejscówkę. W piątek (19.05) zainauguruje swoją działalność TA Galeria, określana przez jej założycielki, Annę Chromik, Karolinę Harazim-Mazur i Ewę Pasternak-Kaperę, mianem galerii feministycznej. Jaki dokładnie będzie profil galerii okaże się z czasem, póki co startuje ona wystawą gustującej w nieco oldskulowych performatywno-bodyartowych klimatach Anne Seagrave, zatytułowaną Involved.
Olsztyn
Wystawę klasyczki polskiej sztuki feministycznej szykuje z kolei olsztyńskie BWA. W czwartek (18.05) odbędzie się tam wernisaż Śladu kobiety Marii Pinińskiej-Bereś. Przygotowana przez Jerzego Hanuska wystawa będzie przekrojową retrospektywą sztuki Pinińskiej-Bereś, obejmującą prace z różnych etapów jej kariery i zrealizowane w różnorodnych mediach. Ramą dla nich ma być doświadczenie kobiecości rozumiane w sposób „egzystencjalny”.
Poznań
Kolejną bohaterką wystawienniczego cyklu Galerii Fotografii pf pod tytułem Kreatywne ćwiczenie oka będzie jedna z gwiazd współczesnej fotografii japońskiej, Rinko Kawauchi. Na otwieranej w czwartek (18.05) wystawie Moment zobaczymy zdjęcia pochodzące z powstałej w 2011 roku serii Illuminance. Charakterystyczne dla Kawauchi czułe spojrzenie na wyrwane z codzienności sytuacje i przedmioty łączy się w nich ze szczególnie podkreśloną rolą światła, budującego nastrój kadrów.
Z kolei zainteresowanym studiowaniem na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym przypominamy, że od środy do piątku (17-19.05) przypada termin składania dokumentów na studia stacjonarne. Kandydaci na kierunek Kuratorstwo i Teorie Sztuki będą mogli papierkowe sprawy załatwić nieco później, od 26 czerwca.
Radom
Przyjemne z pożytecznym próbuje łączyć w swojej sztuce Alexandre Dang, belgijski artysta francuskiego pochodzenia, którego wystawa Dancing Flowers otworzy się w piątek (19.05) w radomskiej Elektrowni. Dang to zagorzały propagator odnawialnych źródeł energii z naciskiem na energię słoneczną i, co sugerują jego prace, miłośnik sielskich widoków ukwieconych łąk. W radomskiej galerii pokaże więc kolejną odsłonę swojej popisowej realizacji – kinetyczną instalację złożoną z poruszających się pod wpływem energii słonecznej kwiatów.
Szczecin
Stach Ruksza startuje ze swoim programem w Trafo. Pierwsza, otwierana w czwartek (18.05) wystawa, zatytułowana The Wall. Art Face to Face With Borders, to druga, nieco poszerzona odsłona ekspozycji prezentowanej pierwotnie w Mediolanie. Dotyczy ona przede wszystkim granic w polityczno-społecznym rozumieniu, odnosząc się m.in. do losów uchodźców. Zahacza jednak również o watki bardziej historyczne i egzystencjalne. Całemu projektowi towarzyszy książka pod takim samym tytułem, w której znalazł się zestaw tekstów różnorodnych autorów, od samego Rukszy do Andrzeja Stasiuka.
Tego samego dnia będzie można obserwować efekty współpracy dwóch gwiazd młodej sztuki, Dominiki Olszowy i Cezarego Poniatowskiego, który tym samym po raz kolejny wyjdzie nieco poza tradycyjnie pojmowane malarstwo. Wystawa True Romance będzie zapisem wspólnego performansu dwójki artystów, a mimo całej odmienności ich dotychczasowych prac zjednoczenie duetu ma być tak pełne, że przybierze pozory wystawy indywidualnej. Żeby nie przesadzać z interakcjami międzyludzkimi, wystawie towarzyszyć będzie oprowadzanie w formie aplikacji, więc spokojnie będzie ją można zwiedzić z nosem w smartfonie.
Toruń
Klasyka sztuki feministycznej zagości w tym tygodniu również w Toruniu. W CSW Znaki Czasu otworzy się w piątek (19.05) retrospektywa Natalii LL Sum ergo sum. Jak zapowiada kurator Matuesz Kozieradzki, będzie to największa wystawa wrocławskiej artystki w całej jej dotychczasowej karierze. Przy okazji ze względu na lokalizację stanowić będzie ona dla artystki swego rodzaju nostalgiczną podróż do przeszłości, w Toruniu bowiem, dokładnie przed 55 laty, jej praca wygrała w Ogólnopolskim Festiwalu Fotografii Studenckiej.
Tychy
Nowy dyrektor Trafo współkuratoruje także, wraz z Michałem Kubieńcem, wart uwagi projekt, który startuje w tym tygodniu w Tychach. W mieście tym, gęsto wypełnionym w okresie PRL-u sztuką w przestrzeni publicznej, nie gaśnie zainteresowanie tą tematyką. Po wystawie i książce Tychy. Sztuka w przestrzeni miasta sprzed dwóch lat, tamtejsze Muzeum Miejskie rozpoczyna rozpisany na cały rok program pod tytułem Tychy – przeszłość – dziś. Sztuka dla lepszego życia. Zainauguruje go debata, która odbędzie się w środę (17.05) w Dawnej Młóckowni, jej tematem będą losy powojennej sztuki nie tylko w Tychach, ale i innych polskich miastach.
Warszawa
W tym tygodniu warto wybrać się do Nowego Teatru, gdzie zobaczymy dwa spektakle. Od czwartku (18.05) będzie można zobaczyć Wyczerpanych w reżyserii francuskiego reżysera i choreografa Claude’a Bardouila. Spektakl ten zainspirowany został postacią Shannon Michelle Wilsey, znanej jako Savannah, gwiazdy porno, której błyskotliwą acz krótką karierę w tej branży zakończyło efektowne samobójstwo popełnione w drogim samochodzie w wieku 23 lat. Pokazywany w sobotę (20.01) So Emotional to natomiast projekt gwiazd polskiej choreografii: Przemka Kamińskiego, Mateusza Szymanówki i Marty Ziółek, próbujący na tym gruncie badać emancypacyjny potencjał ciała i afektu.
Ostatnimi czasy nie brakowało okazji do zapoznania się z twórczością najnowszych czempionów Artystycznej Podróży Hestii, natomiast od czwartku (18.05) będzie można sprawdzić, co słychać u laureata tej nagrody sprzed sześciu lat, Łukasza Bilińskiego. Photo Book, ostatnia w tym sezonie wystawa w Pawilonie Sztuki ERGO Hestia, zaprezentuje obrazy krakowskiego artysty bazujące na wybieranych z różnorakich mediów fotografiach, które Biliński przemalowuje w monochromatycznej palecie barwnej.
Po nieco niespodziewanej wystawie w rodzinnym Zamościu, Jakub Julian Ziółkowski zaprezentuje swoje prace w macierzystej galerii. Przebłyski w Fundacji Galerii Foksal będzie można oglądać od czwartku (18.05).
Od soboty (20.05) wiosenna przechadzkę po parku będzie można połączyć z uczestnictwem w nowym projekcie Teatru Powszechnego. Park-Opera to opera, czy może raczej meta-opera na świeżym powietrzu z przygotowana przez Wojtka Blecharza. Głównym bohaterem tego niecodziennego spektaklu będzie sama lokalizacja, Park Skaryszewski i jego dźwięki, w poszczególnych aktach pojawią się m.in. „żywa instalacja dźwiękowa” pod postacią grupy biegaczy i Krystyna Czubówna opowiadająca o jednorożcach.
W okrągłą rocznicę publikacji Stosowanych sztuk społecznych Artura Żmijewskiego kwestia zaangażowania społecznego artystów pozostaje nie mniej aktualna. Tym razem temat podejmuje lokal_30, kontynuując rozważania, które pojawiły się podczas obrad ostatniego Kongresu Kultury. Na otwieranej w sobotę (20.05) wystawie Czyń lub giń zobaczymy szerokie spektrum artystów i sposobów zaangażowania – od szyjącej ubrania w kenijskim slumsie Alicji Wysockiej do wydawców imigranckiego pisma „Mamałyga warszawska”.
Fundacja Profile rozpocznie w tym tygodniu realizację projektu Biografie Warszawy, alternatywnej formuły przewodnika po mieście, stworzonego na bazie doświadczeń trzech grup: niewidomych, bezdomnych i emigrantów wojennych. Od czwartku do soboty (18-20.05) potrwa pierwsza odsłona projektu poświęcona osobom niewidomym. W jej ramach odbędzie się m.in. wykład Marty Leśniakowskiej o pracach niewidomych fotografów oraz pilotowana przez osoby niewidome wycieczka ulicami miasta.
Pierwszą odsłonę Biografii Warszawy zakończy z kolei grupowe działanie artystyczne podczas Nocy Muzeów (20.05), jeśli więc wybieracie się w trasę w stolicy, warto uwzględnić ten punkt na swojej mapie. Dobrą propozycją na spędzenie wieczoru nie tylko w wielometrowych kolejkach może się też okazać wycieczka szlakiem wystaw uczestników kursu z Podstaw Wystawiennictwa, prowadzonego na warszawskiej ASP przez Dawida Radziszewskiego. Jedynym wymogiem dla uczestników kursu było przygotowanie wystawy w miejscu, które na co dzień funkcji wystawienniczych nie pełni. Zaowocowało to między innymi wystawami na ekranach w tramwajach i w Eufemii, jest więc szansa na to, że chcąc nie chcąc i tak się na którąś natkniecie podczas weekendowych wieczornych wojaży (17-21.05).
Wrocław
Wrocław w tym tygodniu stanie się królestwem festiwali. W środę (17.05) rozpocznie się tegoroczna edycja Biennale WRO, tym razem pod hasłem Draft Systems. Odnosi się on do zmienności i niestabilności organizujących świat systemów. Rozsiane po mieście biennale prezentowane będzie zarówno w stałych lokalizacjach, jak Centrum Sztuki WRO czy Dom Handlowy Renoma, jak i nowych miejscach, jak PSS Społem Feniks. Nie mniej zróżnicowany niż lokalizacje będzie tez program, obejmujący takie punkty jak solowa wystawa japońskiego artysty sztuki mediów Norimichiego Hirakawy czy projekt Suzanne Treister badający związki ekonomii z ezoteryką.
W piątek (19.05) z kolei startuje organizowane przez wrocławskie BWA 5. Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH. Odbywająca się pod hasłem Zajęcie, tegoroczna odsłona biennale odwoływać się będzie wrocławskich kontrkulturowych tradycji i kultury wizualnej jako narzędzia społecznego dialogu. Poruszone zostaną zagadnienia miejskich terenów zielonych i obecności w centrum miasta samochodów, a także prekarnych warunków pracy w sektorze kultury. W programie znalazło się również miejsce na akcje artystów nieprofesjonalnych czy osób zagrożonych bezdomnością.
Ze sztuką w przestrzeń Wrocławia wychodzi też Muzeum Pana Tadeusza, które realizuje w tym roku projekt w interesujący sposób odkurzający jedno z kanonicznych dzieł wileńskiego wieszcza. Do zaprojektowania plakatów reprezentujących kolejne księgi Pana Tadeusza zaproszeni zostali różni artyści wizualni. Księgę piątą zinterpretowała tym razem fotografka Karolina Zajączkowska, obsadzając w roli członków zwaśnionych rodów przedstawicieli rodzimego artworldu.
Schron bojowy Joanny Pawlik to kolejna wystawa, w której artystka podejmie temat niepełnosprawności. Tym razem do projektu zaangażowana została dwójka lokalsów – Kamil Kurzawa i Daniel Stachowski. Zapraszając parę artystów-outsiderów do współpracy, Pawlik podejmuje próbę zniesienia granic między sztuką profesjonalną i nieprofesjonalną. Efekty tych starań poznamy w piątek (19.05).
***
Ostrawa
Nowa wystawa w galerii Plato, zatytułowana Temporary Store-Room – Sculpture: Case Study 1, będzie próbą zbadania fenomenu rzeźby jako medium, po które w ostatnich latach coraz chętniej sięgają artyści. Odpowiedzi na pytanie dlaczego rzeźba znów jest sexy poszukają Marek Pokorný i Jakub Adamec prezentując prace grupy artystów przede wszystkim z Czech i Polski. Znajdą się wśród nich m.in. Matyáš Chochola, Katarzyna Przezwańska i Piotr Skiba.